Ar grybaujate?

Dienos anekdotas

- Klausyk, kaip teroristai pagrobia lėktuvus, juk lėktuvai tokie
dideli...?
Kita atsako:
- Durne tu... kai pakyla į orą, tie lėktuvai pasidaro mažiukai,
mažiukai. Tada jau problemos kaip ir nėra!

Komentaras

Vidmantai: "nekurstykite anykštėnų savo rašliavomis, skatinančiomis pilti bjaurius komentarus. Kaip žurnalistas turėtumėte suprasti, kad algos kilo visiems mirtingiesiems - valdžiai, Jonui, Petrui, Onutei... dėl šalies mokesčių sistemos pasikeitimo. Ramybės."

Skaityti komentarus (1)
Dalis pilies statybos darbų jau padaryta. Pavyzdžiui - įkasta statybos darbų pradžios kapsulė.

„Anykštos“ redakcija, siekdama išsklaidyti neaiškumus ir spekuliacijas medinės pilies ant Šeimyniškėlių piliakalnio statybų tema, Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio paprašė konkrečių skaičių. Tačiau paaiškėjo, kad, kiek kainuos medinės pilies statybos, net apytiksliai nėra žinoma.
Gavus mero atsakymus, abejonės neišsisklaidė, bet paaiškėjo, jog medinė Šeimyniškėlių pilis - pinigų melžykla ir finansinė bomba.


Kažkada kažkas paaiškės

„Anykščių rajono savivaldybės administracija negali pateikti informacijos, kokia medinės pilies statybų vertė 2017 m. kainomis, nes kol kas nėra atliktas viešasis pirkimas‘, - į patį pirmąjį „Anykštos“ klausimą: „Kokia medinės pilies statybų vertė 2017 metų kainomis?“ raštu atsakė Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis. Bingo! Pilis kainuos tiek, kiek pageidaus statybininkai? Plius tiek, kiek už eglinius rąstus norės jų pardavėjai...
Priminsime, kad pilį ketinama statyti keliais etapais. Pradžioje ketinama atlikti pirmojo pilies etapo statybų pirkimą, po metų, dvejų ar trejų - antrąjį. Ir t.t. Tad kai bus atliktas pirmojo pilies statybų etapo viešasis pirkimas - visa pilies statybų sąmata taip pat nebus žinoma.
Atsakydamas į „Anykštos“ klausimus meras atskleidė, kad apie tokius dalykus kaip vandentiekio, kanalizacijos, elektros tinklų atvedimas iki pilies dar nėra svarstoma. Net nežinoma, kokio ilgio jie bus. „Kiek lėšų kainuos pilies vandentiekio, kanalizacijos, elektros tinklų įrengimas, kokio ilgio bus vandentiekio ir kanalizacijos trasos, paaiškės atlikus techninį projektą“, - rašte „Anykštai“ nurodė meras. Nereikia didelių inžinierinių gebėjimų tam, jog galėtum paskaičiuoti, kokie būsimi infrastruktūros trasų ilgiai - tai turėtų būti padaroma akimirksniu, kompiuterinės programos pačios moka pamatuoti atstumus nuo taško A iki taško B. O kiek kainuoja metras vandens, kanalizacijos ar elektros trąsos, regis, taip pat nėra slapta informacija... Na, nebent pati pilis vis nėra apsisprendusi, į kurią vietą jai stotis...
Meras K. Tubis „Anykštai“ atsakydamas apie būsimos pilies šildymą teigė, kad šioje sferoje visiškai tamsus miškas. „Ar pilis bus jungiama prie miesto šilumos tinklų, paaiškės atlikus techninį projektą. Kiek galimai kainuos šilumos trasų nutiesimas, o jei tokios nebus tiesiamos - kokiu būdu ji bus šildoma, ir kiti Jūsų minimi su pilies pastato šildymu susiję klausimai, paaiškės parengus pilies techninį projektą“, - nurodė meras.
Rajono valdžia net neplanuoja, kiek gali kainuoti pilies baldų bei istorinių eksponatų įsigijimas. „Šiuo metu planuojami medinės pilies techninio projekto ir statybos darbai. Pilies baldų bei istorinių ekponatų įsigijimas bus planuojamas atlikus anksčiau minėtus darbus“, - į „Anykštos“ klausimą apie baldų ir eksponatų kainas atsakė Anykščių rajono vadovas K. Tubis. Jis nurodė, kad apie būsimus „pilėnus“ taip pat nėr ko ir kalbėti. „Koks planuojamas pilies darbuotojų skaičius?“ - paklausėme rajono vadovo. „Pilies darbuotojų skaičius priklausys nuo įgyvendinamų veiklų ir lankytojų skaičiaus“, - atsakė K. Tubis. Iš šio atsakymo lyg ir aišku, kad neaišku, net kas toje pilyje bus daroma. Todėl neaišku ir ar kam nors tos veiklos bus įdomios. Tačiau šiame atsakyme nurodęs, kad nedrįsta prognozuoti pilies lankytojų skaičiaus, į kitą tiesmuką klausimą apie turistų skaičiaus prognozes meras atsakė, kad žmonės į pilį visgi plūs būriais. „Atsižvelgiant į ant Šeimyniškėlių piliakalnio planuojamos statyti medinės pilies išskirtinumą Lietuvoje ir Baltijos šalyse, lankytojų skaičius (ir vidutiniškai per mėnesį) planuojamas ne mažesnis nei Medžių lajų tako komplekse“, - optimizmą demonstravo meras.

Pilies projektavimas artėja prie 100 tūkstančių eurų

Šiek tiek skaičių iš Anykščių rajono mero K. Tubio visgi gavome. Meras nurodė, kad Šeimyniškėlių žemės sklypo detaliojo plano ir techninio projekto parengimas kainavo 192 277,24 Lt (t.y. 55 732,53 Eur). Šis darbas atliktas 2006 metais. Tais pačiais 2006 metais atlikta ir projekto korekcija, kuri kainavo 32 000 Lt (9 275,36 Eur). Tiesa, meras atsakydamas į klausimą apie pilies projekto korekcijos kainą pateikė tik vieną sumą - 32 tūkst. litų sumokėtą projektuotojams ankstesnės valdžios. O šiemet už antrąją korekciją projektuotojams sumokėtus 27 tūkst. eurų meras „pamiršo“.
Šeimyniškėlių žemės sklypo detalųjį planą ir techninį projeketą rengė bei abi projekto korekcijas atliko ta pati įmonė – UAB „Urbanistika“. Šiai firmai už dar vis nepradėto statyti objekto projektavimą ir projekto koregavimą jau sumokėtas 91 tūkst. eurų.
Meras atskleidė, kad Šeimyniškėlių piliakalnio archeologiniai tyrimai kainavo 2 093,53 Eur, laikinojo kelio ant Šeimyniškėlių piliakalnio projektavimas - 2 230,79 Eur, šio kelio įrengimas - 14 807,3 Eur, pilies projektų ekspertizė - 2 420 Eur, Investicinio projekto siekiant gauti Valstybės investicijų programos lėšas parengimas - 5000 Eur.
Mero teigimu, už būsimos pilies reklamą šalies žiniasklaidos priemonėse mokėta nebuvo. Tomo Baranausko leidinio „Anykščių medinė pilis“ 1-asis ir 2-asis leidimai buvo paremti rajono biudžeto lėšomis. 2-asis leidimas paremtas 1029,63 Eur, o kiek rajonui kainavo pirmasis leidimas, mero K. Tubio teigimu, rasti neįmanoma, nes „trumpalaikio saugojimo dokumentai (sąskaita) įstaigos archyve saugomi 10 metų“, o 1-asis leidimas išleistas daugiau nei prieš dešimtmetį.
Neįtikėtinai mažai, vos 341,40 Eur, kainavo Anykščių savivaldybės delegacijos viešnagė Kijeve. Šis vizitas susijęs su pilies statybomis, mat keliauta semtis medinių pilių statybos patirties. Sprendžiant pagal valdininkų komandiruotės kainą jie skrido „plackartu“, o Kijeve nakvojo palapinėse.
Dar viena džiugi žinia - automobilių stovėjimo aikštelę prie medinės pilies įrengs kelininkai. „Į bendrą pilies statybų darbų sąmatą nebus įskaičiuotas automobilių stovėjimo aikštelės įrengimas. Stovėjimo aikštelės įrengimą organizuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos“, - paklaustas apie išlaidas, gresiančias įrengiant automobilių stovėjimo aikštelę, pradžiugino meras.
Beje, gavęs rajono vadovo atsakymus, džiaugiuosi, kad nepaklausiau, kurioje vietoje planuojama įrengti automobilių stovėjimo aikštelę. Tiksliau, net ne aikštelę, o didžiuuuuulę aikštę. Juk jei prognozuojamas toks pilies lankytojų srautas, koks buvo pirmosiomis dienomis po Lajų tako atidarymo, tai jei nebus prie pilies solidžios aikštės, teks dalį turistų autobusų statyti prie Svėdasų bažnyčios. Kodėl džiaugiuosi, jog nepaklausiau? Na, dar vienu nekorektišku klausimu būtų buvę daugiau, juk žinoma, kur ieškoti vietos automobilių aikštelei - paaiškės tik atlikus pilies techninį projektą... Kol nėr projekto - sklypai gali slampinėti iš vienos vietos į kitą...

Pusė darbo padaryta!

Pilies statybas, kaip ir dera (pilis - juk kažkas mistiška), gaubia keistenybės. Pernai UAB „Povilo Gurklio firma“ buvo pradėjusi pilies statybas, taigi jie turėjo naudotis pilies projektu. Prieš naują bandymą statyti pilį buvo nuspręsta koreguoti pilies techninį projektą. Regis, esminis užsakovų reikalavimas projektuotojams - pakeisti pilies sienų medžiagą, tiksliau, net ne medžiagą, o medienos rūšį. Anksčiau norėta pušinės pilies, dabar pageidaujama eglinės.
Kiek gali keistis pilies statybų sąmata vietoj pušies naudojant eglę, vėlgi atrodytų neturėtų būti sunkiai paskaičiuojama. Na, o kanalizacijai, vandentiekiui ir elektrai tikrai neturėtų rūpėti, ar jos bus jungiamos prie pušinės ar prie eglinės pilies.
Priminsime, jog pernai pirmajam pilies statybų etapui iš Anykščių rajono biudžeto buvo skirta 308 tūkst. eurų. Paskelbus pilies statybų rangos konkursą, jį netikėtai laimėjo nedidelė Kupiškio įmonėlė – UAB „Povilo Gurklio firma“. Rekvizitai.lt skelbia, kad UAB „Povilo Gurklio firma“ 2016 metais turėjo 16 socialiai apdraustų. 2016 m. rugsėjo 27-ąją ant Šeimyniškėlių piliakalnio vyko pilies statybų pradžios iškilmės, sakytos skambios kalbos, užkasta statybų pradžią įamžinusi kapsulė su deklaracijomis, centais ir rąsto gabalėliu, kuris yra neva iš istorinės Vorutos pilies.
Vėliau UAB „Povilo Gurklio firma“ ant piliakalnio išgręžė 66 skyles ir suleido 2 metrų ilgio „varžtus“, ant kurių turėjo iškilti medinė pilis. Pagal techninį projektą buvo numatyta, jog bus 66 dviejų metrų gylio pamatų poliai, tačiau jie, kaip buvo numatę projektuotojai, turėjo būti gelžbetoniniai. Bet P. Gurklio statybininkai į skyles susuko varžtus primenančias konstrukcijas ir tik viršutinę jų dalį užliejo armuotu betonu.
Ekspertai nustatė, kad tokie pamatai pilies neišlaikys, ir rajono vadovai nurodė P. Gurkliui išsilupti pamatus, sutvarkyti piliakalnį ir „susivynioti meškeres”. (Vidmantas ŠMIGELSKAS „Medinė pilis siurbia pinigus“, „Anykšta“ 2017 05 27).
Pilies statybų pradžios kapsulė liko ten, kur ir buvo įkąsta. Taigi vienas svarbus darbas statant pilį jau padarytas - antrosios statybų pradžios kapsulės nebebus būtina apkasinėti.
Įrengtas ir laikinasis kelias ant Šeimyniškėlių piliakalnio. Laikinąjį kelią į piliakalnį įrenginėjo ne rangovas UAB „Povilo Gurklio firma”, o jo samdytas subrangovas, anykštėnų įmonė UAB „Termotaupa“. Subrangovui rangovas dalies pinigų už atliktus darbus taip ir nesumokėjo.
Bet laikinasis kelias, kaip ir statybų pradžios kapsulė, liko būsimiems rangovas. Taip pat turime pilies techninį projektą bei dvi to projekto korekcijas. Taigi ne tiek daug ir betrūksta...
Meras K. Tubis ir „Anykštai“, ir šalies žiniasklaidos priemonėms aiškina, kad ES ir valstybės lėšų pilies statybos lyg ir ne visai negauta. T.y., kol kas kaip ir negauta, bet galbūt kada nors kokių nors pinigų „iš šalies“ bus. Reiktų tų pinigų „iš šalies“, nes antroji pilies techninio projekto korekcija trigubai brangesnė nei pirmoji. Jei kainos taip ir toliau augs, nereiks net pilies statybų - projektų korekcijos rajoną užsmaugs.

Vidmantas ŠMIGELSKAS

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • ar iš egles ar pušies

  Nuoroda

  čia priklauso kokiu medžiu daugiau yra pilies valdovo miške

  Prieš 12 mėnesių
 • Medines pilies valdovas

  Nuoroda

  Svarbu aš čia pigiai nusipirkau valgyklą

  Prieš 12 mėnesių
 • jei kas noretumete

  Nuoroda

  parduodu savo inksta. Kaina 10 000 €

  Prieš 12 mėnesių
 • geras

  Nuoroda

  Už antrąją korekciją projektuotojams sumokėtus 27 tūkst. eurų meras „pamiršo“.

  Prieš 12 mėnesių
 • Gurklys buvo liberalas, pirkimą vykdė liberalas Rasalas. Kas galėtų paneigti, kad Gurklys laimėjo neatsitiktinai?

  Prieš 12 mėnesių
 • Vertė

  atsakymas į: ? Nuoroda

  Ne liberalas Tubys su liberalu Gurkliu į ekskursiją važiavo. Kas gali paneigti?

  Prieš 12 mėnesių
 • Aj

  Nuoroda

  koks skirtumas, kiek kainuos. Pastatys pilį - bus dar vienas traukos centras. Vis ne pravalgyti pinigai. Kiek buvo prieštaraujančių ir prieš kairio kranto dviračių taką, ir prieš lajų taką, o dabar visi džiaugiasi. Ir pilimi džiaugsis tie patys lojantys, gimines ves parodyti

  Prieš 12 mėnesių
 • Ondatra

  atsakymas į: Aj Nuoroda

  Papapasakok tiems, kurie nori gyventi asfalto.

  Prieš 12 mėnesių
 • Matai,

  atsakymas į: Aj Nuoroda

  Yra mažas skirtumiuks. Tuos objektėlius finansavo ES fondai, o iš rajono biudžėto prisidėjimas buvo tik simbolinis. Piliai pinigų papildomų nieks neduoda, qal ir neduos, o iš biudžeto jau prikišta bala žino kiek, net pamatus demontavo, tad mąstyk..

  Prieš 12 mėnesių
 • Baigit svaigt su ta pilim

  Nuoroda

  tai bus krachas visam rajonui su ta pilies statyba. ...o nauda vienam valdovui ?

  Prieš metus
Įkelti daugiau