Ar dažnai lankotės kavinėse?

Dienos anekdotas

Rinkimų diena - tai vienintelė diena, kai vyrai ir moterys visur naudojasi bendra kabina.

Komentaras

Šventės dalyvis: „Kiekvienų metų Obuolinių švenčių vinis - kažkokia nauja idėja, kaip šiemet iš obuolių sudėliotas žodis "ANYKŠČIAI". Kaip ir ankstesniais metais - obuolių kilimai, vaišių stalas prie Šventosios, obuolienės virimas. Tai ir viskas, kas traukia į šventę. O visa kita - tas pats ir nusibodę: ypač daug laiko užimantis nuobodus žemdirbių apdovanojimas, brangi mugė, kurioje amatininkai jau nežino kiek plėšti (pvz. už gruzinišką duoną, paprastai tariant blyną - net 5 Eur), besikartojančios seniūnijų kompozicijos iš rudens derliaus, tie patys saviveiklininkų pasirodymai, iki skausmo žinomos ir girdėtos Edmundo Kučinsko dainos (nors gerai, kad orgaizatoriai nepasikvietė kokios nors "Skylės"). Tiesa, savo klausytojus atlikėjas mėgino užvesti kalbomis apie savo žydrą kostiumą, gėjus ir Gražulį, bet, kaip mėgo dažnai kartoti žodį "kolektyvas" dainininkas, žiūrovai tik abejingai klausėsi žinomų dainų, palydimų vėjo šuorais ir lietumi. Savivaldybės kultūros skyriui reikėtų pagalvoti, kaip paįvairinti šventės formatą, nes žmonės jau nori kažko naujo."

Skaityti komentarus (9)
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga Anykščių medikams aiškino, kad jo tikslas - sumažinti regioninių ligoninių finansinius nuostolius.

Penktadienį Anykščių ligoninėje apsilankęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga medikams dėstė, jog regioninių ligoninių struktūros pertvarkymas yra neišvengiamas.
 Kitaip tariant, diplomatiškai aiškino, jog ateina dar viena mažų ligoninių naikinimo banga.
Tiesa, panašu, kad Anykščių ligoninė nebus pirmoji, kurią reformatoriai uždarys.


Vėlavo beveik pusantros
valandos

Pagal viešai skelbtą Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio darbotvarkę, ministras ligoninėje turėjo būti 15 valandą, bet pasirodė 16 valandų 20 minučių, o 17 valandą jis jau turėjo dalyvauti Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro šventiniame renginyje.
Į posėdžių salę sušaukti gydytojai kartais pakildavo ir išeidavo padirbėti, tuo tarpu ligoninės vadovas Dalis Vaiginas svečio kantriai laukė prie ligoninės durų. Partiečio ministro vizitu besirūpinęs „valstietis“ Seimo narys Antanas Baura nuolat telefonu pranešinėjo D.Vaiginui naujienas, kur tuo metu yra ministras.

Ligoninės turės dalintis
paslaugas

Kadangi susitikimui su gydytojais ministrui liko labai jau nedaug laiko, diskusija buvusi paviršutinė. Ministras A.Veryga kalbėjo, jog Lietuvoje „nėra viskas jau taip juoda“, tačiau gydytojams algų iki pageidautino 2,5 tūkst. eurų vidurkio, o slaugytojoms iki pusės šios sumos iki 2020-ųjų, pasak ministro, pakelti nepavyks.
„Finansų ministras man sako - susitvarkykite savo ūkį, o tada reikalaukite pinigų. /.../ Nėr man čia ko daug pliurpti – klauskite“, - Anykščių gydytojams pasiūlė A.Veryga. Anykščių ligoninės vyriausias gydytojas D. Vaiginas domėjosi Anykščių ligoninės perspektyvomis, tiesa, klausimo formuluotė buvusi kiek aptakesnė: „Kokios perspektyvos tokių ligoninių, kaip Anykščių?“
„Visi skausmingai išgyveno jau tuos keturis restruktūrizacijos etapus, kai paslaugų buvo atsisakyta, bet kai mes žiūrime į skaičius rajonuose, regionuose, Anykščių ligoninė neblogai atrodo ir pagal pacientų skaičių, pagal teikiamas paslaugas, tad jums nereikia labai smarkiai nerimauti. Yra apie 14 ligoninių Lietuvoje, kurioms tikrai rimtos bėdos. Yra tokių ligoninių, kurios turi mažiau nei 500 pacientų per metus, o išlaikoma visa struktūra, visas personalas... Išgyventi tokioms ligoninėms neįmanoma. Mes tampame per mažu kraštu, per mažai turime gyventojų ir tam, kad išlaikytume paslaugų lygį, turėsime planuotis regionais. Turėsime planuoti, kuri ligoninė ką gali išsaugoti. Kažkur liks vienos paslaugos, kažkur liks kitos. Kur, pavyzdžiui, traumatologų gera komanda, ten ta komanda ir liks. Visur reikia skaičiuoti“ - aiškino ministras. Pasak ministro A.Verygos, savivaldybių merai bei ligoninių vyriausieji gydytojai bus priversti sėstis prie derybų stalo ir dalintis, kuri regiono ligoninė kokias paslaugas ateityje teiks.

Nuostolingomis tapo
pakeitus skaičiuoklę

Anykščių ligoninės vyriausiasis gydytojas D.Vaiginas aiškino, kad regioninės ligoninės nuostolingomis tapo pakeitus atsiskaitymo už paslaugas metodiką. Ir Anykščių ligoninė ankstesniais metais dirbusi „į pliusą“, šiemet jau yra nuostolinga. Pasak D.Vaigino, ligoninė nejaučia finansinės krizės tik todėl, kad iš ankstesnių metų turi „finansinių lašinių“. Beje, Anykščių ligoninės vyriausiasis gydytojas nuo steigėjo, Anykščių rajono valdžios, yra gavęs pylos, kodėl įstaigos sąskaitoje yra nepanaudotų lėšų, kuriomis dabar ligoninė gelbėjasi. D.Vaiginas dėstė, jog idėja mažose ligoninės palikti tik priėmimo skyrius yra pasmerkta - skaičiuojama, kad kas mėnesį mažos ligoninės savarankiškas priėmimo skyrius turės 5 tūkst. eurų nuostolį.
Seimo narys A.Baura paprašė ministro paaiškinti, kodėl pelningai dirbusios regionų ligoninės tapo nuostolingomis. Ministras teigė, jog tik todėl, kad imta taikyti sąžiningesnė skaičiavimo metodika.       
„Žmonėms suprasti labai sunku apie tuos koeficientus. Idėja - mokėti vienodai už paslaugą, nesvarbu, kokioje ligoninėje ji atliekama. Buvo labai daug klaidingo įsivaizdavimo, jog universitetinėje ligoninėje apendicito išpjovimas apmokamas brangiau nei rajonuose. Iš tiesų buvo atvirkščiai. Universitetinės ligoninės gaudavo už eurą bazinės kainos paslaugos - tik 80-90 centų, tuo tarpu rajoninės, regioninės gaudavo iki 1,25 - 1,40 euro. Įsivaizduokite, kas gaudavosi... Ką mes padarėme? Mes padarėme, kad tie svyravimai artėtų arčiau vieneto. Vieniems „nusikirpo“ nuo viršaus, kitiems pakilo nuo apačios. Pinigai turi keliauti ten, kur paslauga atliekama. Ten, kur ligoninės susidūrė su finansinėms problemomis, mes turime peržiūrėti, kokias ligoninė teikia paslaugas. Jeigu ligoninė negali išgyveni, turime galvoti, ką daryti. Jei mes mokėsime už tuščią erdvę, iš kur turėsime pinigų?“ - retoriškai klausė ministras.

Per bulviakasį - mažiau
ligonių

Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga teigė, jog buvusi tendencija, kad per darbymetį, pavyzdžiui, bulviakasį, rajoninėse ligoninėse - mažiau pacientų. Šiuo pavyzdžiu jis lyg ir atskleidė galimą piktnaudžiavimą, kai į ligonines guldomi žmonės, kurių būtų galima į jas ir neguldyti.
Kalbėdamas apie gresiančią naują sveikatos reformą ministras tikino, kad medikai neturėtų bijoti keisti gyvenamosios vietos. „Turim labai liūdną patyrimą, kad nenori niekas nieko atsisakinėti. Šiandien bendravau su dviejų ligoninių gydytojais ir merais, jie labai gražiai mato aplinkinių rajonų problemas, o jų ligoninės - pačios geriausios. Sako, anas prijunkit prie mūsų ir viskas susitvarkys... Regioninį modelį sunku įgyvendinti, nes kai kalbi su konkrečia savivaldybe, sako taip, mes galime priimti, bet patys nieko neatiduosime. Dabar padarėme žiauriai skausmingai ir tie minusai bado akis... Tarp kitko ir anksčiau mažose ligoninėse nebuvo labai geri rezultatai. To minuso per visą Lietuvą šiemet mažiau nei buvo anksčiau. Bet apskritai neturi būti minuso. Dabar yra labai didelė paskata sėst ligoninių vyr. gydytojams ir merams, manau, susėdę rasim bendrą kalbą. Kaip ligonines išsaugoti, kokias paslaugas išsaugoti, kurių būtinai reikia. O kad kažko gali nelikt... Mes, lietuviai, esame tokie dramatizuotojai ir esame be proto sėslūs gyventojai, kai įaugame šaknimis kur nors atvažiavę, tai gink Dieve negali pajudinti. Visam sviete gydytojas juda, kur jam siūlo atlyginimą.  Jis važiuoja, tą patį daro ir slaugytoja. Mes irgi to nedramatizuokime. Kažko, jei truputį neliks, nemanau, kad čia didelė problema. Suprantu, kad norisi, kur gimei ten ir numirti, bet tai neturėtų gąsdinti“. - kalbėjo ministras, kurio profesija gydytojas-psichiatras.

Vidmantas ŠMIGELSKAS

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
Įkelti daugiau