Ką pirmiausiai skaitėte naujame žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeryje?

Dienos anekdotas

Vienintelis gydytojas, kuris mano, kad esate visiškai sveikas, dirba kariniame komisariate.

Komentaras

Pirma:„Šilumos kainos tegul sumažina. Anykštėno kortelė, nuolaidos viešajam transportui, nemokamas transportas mieste, iki didžiųjų miestų ar miestelių, iki Kavarsko, Svėdasų, Troškūnų, 50 procentų į kitas vietas. Nuolaidos maitynimo įstaigos, renginiai, Velnio akmuo ar Purpurinis vakaras, kad nereikėtu pažymos apie gyvenamąją vietą."

Skaityti komentarus (2)
Regis, Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis ir jo sekretorė Jurgita Povilaitienė Telavyje sveikinimo kalbą sakė duetu. თელავის მუნიციპალიტეტის მერია nuotr.

Keturių Anykščių biudžetininkų penkių dienų kelionė po Gruziją rajono biudžetui kainavo apie 4000 – 5000 eurų.
Gegužės 24-28 dienomis Gruzijos Telavio mieste viešėjo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, jo sekretorė Jurgita Povilaitienė, patarėjas Dominykas Tutkus bei A.Vienuolio progimnazijos direktorė Jurgita Banienė. Už mokesčių mokėtojų pinigus jiems nupirkti lėktuvo bilietai, išmokėti komandiruotpinigiai, taip pat jiems už dienas kelionėje priskaičiuotos ir algos.
Panašu, kad valdiškas turizmas buvęs nepigus, nes Anykščių savivaldybės administracijos direktorius Audronius Gališanka „Anykštai“ konkrečių skaičių nepateikė. Atsakydamas į „Anykštos“ paklausimus direktorius žurnalistui, tarytum, nurodė pačiam išsispręsti biudžeto išlaidų rebusą.

Skrydžio kaina - 1332 eurai

A.Gališanka „Anykštai“ nurodė, kad delegacijos narių skrydžių į Gruziją ir atgal bilietai kainavo 1 332, 28 eurus. Direktorius, „Anykštos“ raštu paklaustas, kokios komandiruotpinigių sumos išmokėtos delegacijos nariams, parašė, jog komandiruotpinigiai biudžetininkams mokėti, o sumas patarė pasiskaičiuoti pačiam žurnalistui.
„Anykščių rajono savivaldybės delegacijos vizito į Gruziją nariams komandiruotpinigiai apskaičiuoti ir mokėti vadovaujantis Tarnybinių komandiruočių išlaidų apmokėjimo biudžetinėse įstaigose taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 29 d. nutarimu Nr. 526 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. gruodžio 15 d. nutarimo Nr. 1433 redakcija).“ - išdėstė administracijos direktorius.


Tenka ieškoti Vyriausybės nutarimo... Jame nurodoma, kokie komandiruotpinigiai mokami vykstant į vieną ar kitą pasaulio šalį. Gruzijos „tarifas“ - 35 eurai parai. Skaičiuojame. 35x5 = 175 eurai kiekvienam delegacijos nariui, taip sakant suvenyrų Gruzijoje pirkimui (vynas, čiurčkela, magnetukai...). Įstaigų vadovams įstatymai leidžia komandiruotpinigius mokėti dvigubu tarifu. Tad merui K.Tubiui ir A.Vienuolio progimnazijos direktoriai J.Banieniai galimai išmokėta ne po 175 eurus, o po 350 eurų. Taigi, galima bendra ketvertuko komandiruotpinigių suma - 1050 eurų... Smulkmena, tačiau maloni.
Lėktuvo bilietai - 1332 eurai, komandiruotpinigiai (galimai) - 1050 eurų. Turime 2 382 euriukus.

Už buvimo Gruzijoje dienas mokėtos algos

Į klausimą apie algų mokėjimą už Gruzijoje praleistas dienas administracijos direktorius A.Gališanka atsakė taip pat konkrečiai, kaip ir apie komandiruotpinigius: „Vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso 107 straipsnio 2 dalimi, darbuotojo komandiruotės metu darbuotojui paliekamas jo darbo užmokestis. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Valstybės tarnybos įstatymo 43 str. 5 dalimi, valstybės tarnautojams yra garantuojama einamos pareigos ir nustatytas darbo užmokestis, kai valstybės tarnautojai yra išsiųsti į tarnybinę komandiruotę – darbo dienomis komandiruotėje bei komandiruotės metu kelionėje išbūtą laiką.“
Pagal šią formuluotę - algos biudžetininkams gali būti mokamos ne tik už komandiruotėje išbūtas darbo dienas, bet ir komandiruotės metu išbūtą laiką. Už visą išbūtą laiką? Ar, pvz. anykštėnų miego valandos Telavyje rajono biudžetui jau nekainavo?
Kadangi administracijos direktorius į žurnalisto klausimus atsakinėjo aptakiai, galime tik aptakiai ir apskaičiuoti. Mero K.Tubio viešai skelbiama mėnesinė alga - 2 814 eurų. Reiškia, jo darbo diena vidutiniškai kainuoja 130-140 eurų. Už darbą švenčių dienomis galima algą mokėti dvigubu tarifu. Meras komandiruotėje buvo 3 darbo dienas ir 2 nedarbo dienas. Tad 130 eurų reiktų dauginti ne iš 5, o iš 7. Išeina 910 eurų. Kitų trijų delegacijos narių algos daug mažesnės nei mero. Kieno du, kieno ir tris kartus. Tačiau, kaip beskaičiuosi, visam trejetui dar bent tūkstantis eurų algoms buvo išmokėtas. Taigi, visa ketvertuko kelionės po Gruziją išlaidų suma greičiausiai yra didesnė, nei 4000 eurų. Gal ir visus 5000 eurų mero, jo sekretorės, jo patarėjo ir A.Vienuolio progimnazijos direktorės kelionė po Gruziją mums kainavo.
Tiesa, A.Vienuolio progimnazijos direktorei komandiruotpinigiai ir, žinoma, alga, mokėti ne tiesiogiai iš rajono biudžeto, bet iš progimnazijos biudžeto.

Pigiausia Lesote ir Svazilende

Sprendžiant pagal Vyriausybės nustatytas komandiruotpinigių į konkrečią šalį sumas, svarbu, kad Anykščiai nepradėtų megzti draugiškų santykių su Japonija. Valdininkui už vieną dieną Japonijoje būtų išmokama 76 eurų dienpinigių. Tuo tarpu su Lesotu ir Svazilendu, draugaukim į sveikatą. Šios šalys laikomos pigiausiomis, jose nustatyta vos po 19 eurų dienpinigių suma.
Komandiruotėje esantiems asmenims gali būti mokami ir nakvynpinigiai. Nakvynės Gruzijoje Vyriausybės nustatyta galima kompensuojama suma - 215 eurų už naktį.
Tiesa, nakvynpinigiai anykštėnams nebuvo mokėti. Anykščių savivaldybės administracijos direktorius A.Gališanka „Anykštai“ nurodė, kad už mero, jo sekretorės, jo patarėjo ir A.Vienuolio progimnazijos direktorės nakvynes mokėto gruzinai. Žodžiu, miegas lyg ir nekainavo, tačiau nakvynės išlaidos laikytinos mainais. Greičiausiai iš mūsų rajono biudžeto apmokamos mūsų miesto svečių nakvynės Anykščiuose. Ir, žinoma, į Anykščius atvykusio gruzino į „profkės“ bendrabutį nesiųsi, kai turi prabangų SPA.

Labai gerai reprezentavo

Iš Anykščių rajono valdžios mezgamų tarptautinių ryšių naudos rajonui nesimato. (Na, gal yra naudos, tik nesimato.) Anykščiuose lyg ir nėra bendrų Lietuvos - Gruzijos įmonių, nėra žinių, apie mūsų ūkininkų braškių, avinų bei „Anykščių vyno“ „Vorutos“ eksportą į Gruziją. Tiesa, „Norfoje“ yra „Boržomio“... Kas gi iki Telavio ir Anykščių ryšių užmezgimo apie „Boržomi“ buvo girdėjęs?
Savivaldybės administracijos direktoriaus A.Gališankos paklausėme, kokiais principais remiantis suformuota Anykščių savivaldybės delegacija vykusi į Gruziją.
„Delegacija suformuota atsižvelgiant į darbuotojų kompetencijas, jų gebėjimus reprezentuoti Anykščių rajono savivaldybę ir pagal vizito metu numatomus spręsti klausimus“ - atsakė direktorius.
„Anykštos“ pakalbinta delegacijos narė, mero sekretorė J.Povilaitienė apie tai, kokius ji vizito metu sprendė klausimus, sakė, kad „kiekvienas neturėjome individualių užduočių“ ir patarė apie anykštėnų vizitą į Gruziją pasiskaityti, nes „ten viskas parašyta“.
Mums pavyko informaciją apie šį vizitą rasti tik Telavi miesto „Facebook“-e. Tiesa, lengvai perskaitomos tik nuotraukos, gruzinišką tekstą skaityti - sunkiau. Nors, gal čia tik aš kalboms negabus.
„დელეგაციებს თელავის იაკობ გოგებაშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დარბაზში საზეიმო ვითარებაში შეხვდნენ თელავის მუნიციპალიტეტის მერი შოთა ნარეკლიშვილი, მერის პირველი მოადგილე გიორგი თუშიშვილი, მერის მოადგილეები გურამი გურაბანიძე და ალექსანდრე საჩიშვილი, თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე არჩილ თხლაშიძე, მერიისა და საკრებულოს თანამშრომლები და მასპინძლები.“ - apie anykštėnų vizitą rašoma Telavi „Facebook“-e.
Visgi, tikėtina, kad Gruzijoje numatytų klausimų sprendimas buvęs mažiau aktualus, nei gebėjimas reprezentuoti Anykščių savivaldybę. O tada dėl moteriškosios delegacijos dalies pasirinkimo lyg ir klausimų nebekyla. Skonio reikalas... „Buvau pakviesta mero. Sutikau dalyvauti“ - kaip tapo delegacijos nare, sakė J.Povilaitienė.
Labai svarbi Gruzijos tradicija - ilgai trunkančios užstalės. D.Tutkus - jaunas, stiprus, ištvermingas vyras. Tikėtina garbingai ir jis Anykščius reprezentavo.

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • Stasidzė

  Nuoroda

  Jūsų gruziniškame tekste tik pavardės ir užimamos pareigos. Lietuviškų tarp jų nėra :)

  Prieš 8 mėnesių
 • Vidmantui Šmigelskui

  Nuoroda

  Idomu kaip suskaičiuosi keliones išlaidas turistams iš savivaldybes kai anys važiuos į Kiniją ?

  Prieš 8 mėnesių
 • Replika

  Nuoroda

  kiek papildomai kainuoja "Anykštos" laikraščio prenumeratoriams, pirkėjas, skaitytojams skelbiamas šlamštas ir publikuojamas brukalas, kuris užima žiniasklaidos vietą ir dėl to nesuteikiama rajono visuomeninio gyvenimo, švietimo, kultūros pasiekimų aktualijų informacija.
  Prenumeratoriai, skaitytojai, laikraščio pirkėjai taip pat renkasi informacijos kokybę ne tik kiekybę.

  Prieš 8 mėnesių
 • Atmintis

  Nuoroda

  Apie galimybę draugauti ir bendradarbiauti dviems savo dydžiu, patrauklumu panašiems miestams, gausiai lankomiems turistų,- Anykščiams ir Telaviui- prabilta praėjusių metų lapkričio mėnesio 3 d., kuomet su anykštėnais bendravo Gruzijos Nepaprastasis ir Įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje George Kerdikoshvili (Kerdikošvili) kartu su kitais ambasados darbuotojais. Svečių iš Gruzijos apsilankymas Anykščiuose tuomet buvo neatsitiktinis: senojoje koplyčioje buvo atidaroma šios Kaukazo šalies dailininkės Maka Batiashvili (Batiašvili) tapybos darbų paroda, prisiminti anykštėno lietuvių literatūros klasiko Antano Vienuolio-Žukausko ryšiai su Gruzija.
  http://www.anyksta.lt/naujienos/naujienos/8326-gruzinai-kviecia-bendradarbiauti

  Prieš 8 mėnesių
 • Otkad

  Nuoroda

  ...susėst visi ir LRS narai vienan lėktuvan be grįžimą vizos.
  Bet Lietuva vė rinks ir pirštus po to grau...
  Išmirs Tauta ir tiek lėktuvų nepristrojins

  Prieš 8 mėnesių