Kurį tekstą pirmiausiai perskaitėte naujame žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeryje?

Dienos anekdotas

Į darbą atėjo naujas skyriaus vadovas. Apžiūrėjo savo naująjį kabinetą ir pasikvietė savo pavaduotojus kartu parūkyti. Rūkomajame vadovas skėlė anekdotą. Visi juokiasi išskyrus vieną.
- Ei, visiems juokinga, o kodėl tau ne?
- Aš ne iš jūsų skyriaus.

Komentaras

Barbora:„Tikrai būtų įdomu išgirsti, kokią Anykščių biudžeto dalį dengia SPA.
ir dar..., vis dėlto, keli Anykštėnai ten gydėsi? Reikalausime reabilitologų, kad rašytų siuntimus į šią Sveikatos priežiūros įstaigą."

Skaityti komentarus (7)
Pigusbilietai.lt šį mėnesį reklamavo, kad iš Vilniaus į modernųjį Šanchajų Kinijoje galima nuskristi – vos nuo 388 EUR į abi puses. Nuotr. iš pigusbilietai.lt

2018-ųjų pabaigoje nušalintojo Anykščių mero Kęstučio Tubio iniciatyva pradėtas bendradarbiavimas tarp Anykščių rajono savivaldybės ir Kinijos Pengžou miesto bus tęsiamas.
Prieš beveik dvejus metus K.Tubio noras bičiuliautis su kinais sulaukė kritikos ir net pašaipų, tačiau net ir tuometiniai kritikai šiandien sako, kad bendradarbiavimą tęsti būtina.
Nors pasirašant bendradarbiavimo sutartį su kinais akcentuota tokios partnerystės ekonominė nauda Anykščių rajonui, kol kas Anykščių rajono savivaldybė apsiriboja sumanymais, kurie kelia daugiau dvejonių nei leidžia patikėti šio bendradarbiavimo nauda anykštėnams.

 

Džiaugiasi, kad verslininkams nebemeluojama
    
Anykščių rajono tarybos narys, liberalas Lukas Pakeltis mano, kad šiandien būtų neprotingas sprendimas imti ir Anykščių rajono savivaldybei nutraukti bendradarbiavimą su Kinijos Pengžou miestu.
,,Kadangi bendradarbiavimas jau pradėtas, nori nenori - jį reikia tęsti, antraip liktume nesuprasti, nutraukdami santykius po metų, be objektyvios priežasties. Kitas klausimas, kiek intensyviai verta vystyti bendradarbiavimą, atsižvelgiant į atstumą ir tikslus - šiai dienai nematau to kaip strateginės partnerystės. Džiaugiuosi bent tuo, kad nebemeluojama apie utopinius planus šio bendradarbiavimo pagrindu Anykščių verslininkams užkariauti Kinijos rinką. Sudėtinga vienareikšmiškai vertinti bendradarbiavimo naudą, kuomet nelabai aišku, dėl ko iš viso buvo pradėta bendradarbiauti, o  drauge nesant objektyvių priežasčių, dėl ko reikėtų jį nutraukti“, - nušalintąjį Anykščių rajono merą K.Tubį sukritikavo L.Pakeltis.

Kenkėjiškos veiklos neįžvelgia

Jauniausias Anykščių rajono tarybos narys, konservatorius Šarūnas Grigonis mano, kad Anykščių rajono savivaldybės bendradarbiavimas su Kinijos Pengžou miestu gali būti naudingas.
,,Manyčiau, kad tarptautinių ryšių plėtimas nėra savaime blogas ar kažkaip kenkiantis veiksmas. Turbūt ne visi žino, kad Anykščiai yra susigiminiavę su dar bent 10 miestų – jų yra ir JAV (Keitonsvilis), ir Italijoje (Kastelfortė), ir kaimyninėse šalyse. Pasakoti apie savo miestą, parodyti lietuvišką kultūrą yra sveikintina, nes taip ne tik garsinami Anykščiai, bet ir tobulėja, savo programas pristatyti galimybę gauna svečiose šalyse pasirodantys Anykščių šokių, dainų kolektyvai (kaip tai neseniai daryta Ukrainoje). Galbūt šios išvykos nesuteikia tiesioginės naudos patiems anykštėnams, bet apie miestą, jo įžymias vietas sužino vis daugiau žmonių, o ypač tada, kai tikrai turime, ką parodyti. Taip intensyvėja turistų srautas, nešdamas didesnes pajamas ir puikius atsiliepimus apie mūsų gražų kraštą. Užsidaryti ir būti įdomiems tik sau patiems tikrai neverta“, - svarstė Š.Grigonis.

Koplytstulpis turėtų išliekamąją vertę

Vienas iš Anykščių rajono savivaldybės sumanymų - Kinijos Pengžou mieste pastatyti koplytstulpį. Kaip ,,Anykštą“ informavo Anykščių rajono savivaldybė, koplytstulpio projekto autorius – tautodalininkas Robertas Matiukas. Koplystulpio statymo projektą Kinijos Pengžou mieste įgyvendins ir finansuos Pengžou miesto savivaldybė (taip pat Pengžou miesto savivaldybė finansavo ir pirminį R. Matiuko vizitą į Pengžou). Šių metų pavasarį  R.Matiukas kartu su tautodalininku Valdu Pelegrimu lankėsi Kinijos Sičuano provincijoje, kur susipažino su Pengžou miestu ir apylinkėmis, jie taip pat dalyvavo tarptautiniame menininkų sambūryje.
Anykščių rajono tarybos narys Š.Grigonis mano, kad Kinijoje pastatytas lietuviškas koplytstulpis turės išliekamąją vertę.
,,Pamatyti lietuviškus ženklus, kad ir kur jie bebūtų, visada labai smagu. Būnant JAV ir lankantis Kongreso bibliotekoje Vašingtone mūsų, lietuvių, grupei buvo parodytas lietuviškų knygų skyrius su veikalais ir laikraščiais, išsaugotais nuo pat tarpukario. Lietuviškų simbolių toje šalyje gausu ir kiekvienas jų maloniai nustebina ir turi didelę išliekamąją vertę, nes tai mūsų tautos kultūros ir istorijos paminklai, kuriuos saugo kitos šalys. Lygiai tokią pat išliekamąją vertę turėtų ir lietuviškas koplytstulpis iš Anykščių toli Rytuose. Šiam tikslui vertėtų paieškoti ir rėmėjų, ir palaikytojų, juk mūsų koplytstulpiai tikrai unikalūs. Jei iš viso to bent kažkuri dalis nubyrėtų ir mūsų krašto verslui, būtų labai malonu“, - kalbėjo Š.Grigonis.

Nesupranta, kam lietuviškas paminklas Kinijoje

Visai priešingos nuomonės apie Kinijoje planuojamą statyti koplytstulpį buvo mokslų daktarė, menotyrininkė, lietuvių liaudies meno tyrinėtoja Jolanta Zabulytė.
 ,,Pasirodė keista, kad Kinijoje sugalvota statyti lietuvišką paminklą. Sukėlė dvejonių tai, kad neaišku, kokiu tikslu reikia statyti lietuvišką paminklą Kinijoje. Jei būtų daugiau informacijos, būtų aiškesnė tokio veiksmo prasmė“, - tik iš naujienų portalo anyksta.lt žinią apie Anykščių rajono savivaldybės planus išgirdusi, sakė dr.J.Zabulytė.

Bendradarbiavimas brangus ir neaiškus

Anykštėnas, visuomeninkas Juozas Ratautas įsitikinęs, kad su kinais bendradarbiauti norintiems Anykščių valdininkams daugiau rūpi asmeniniai interesai.
,,Kokia nauda ir kaip atsipirks brangios kelionės į Kiniją, turi paaiškinti meras. Man tas projektas primena norą statyti medinę pilį ant Vorutos piliakalnio: egzotiška, brangu ir neaišku. O gal tarp Anykščių ir Pengžou miestų šalia sutarties yra pasirašyti slapti protokolai, kurių mes nežinom? Kas iš to, kad milijardus gyventojų turinčioj šaly bus pastatytas koplytstulpis ar į parodą nuvežti marškinėliai su Anykščių logotipu... Reikėtų kalbėti apie mūsų verslininkų susidomėjimą realiais planais šioje šalyje ar apie turtingos šalies investicijas į mūsų rajoną. Kitaip - panašu, kad valdininkams labiau rūpi paskraidymai į dar nematytą šalį už valdiškus pinigus“, - sakė J.Ratautas.

Informacijos nekaupia. O gal nežino?

,,Anykšta“ Anykščių rajono savivaldybės teiravosi, kurie Anykščių krašto verslo subjektai jau mezga ( ar ketina tai daryti) ekonominius ryšius su Kinijos Pengžou miestu, tačiau sulaukė gan keistoko atsakymo.
,,Tokio pobūdžio informacijos  (t.y. apie verslo subjektų bendradarbiavimą su atskirais juridiniais objektais) Anykščių rajono savivaldybės administracija nekaupia“, - paaiškino Anykščių rajono savivaldybės specialistė ryšiams su visuomene Silvija Sakevičiūtė.

Neturi nuomonės

Beje, kai kurie Anykščių rajono tarybos nariai apskritai abejingai žvelgia į Anykščių rajono savivaldybės ir Kinijos Pengžou miesto bendradarbiavimą.
,,Neturiu nuomonės šiuo klausimu. Jei savivaldybininkai mato naudą, bendradarbiavimą vertinu teigiamai“, - sakė buvęs nušalintojo Anykščių rajono mero K.Tubio patarėjas,  Anykščių rajono tarybos narys, ,,valstietis“ Dominykas Tutkus.

Už bendradarbiavimą susimoka kinai

Anykščių rajono savivaldybė įrodinėja, kad jai bendradarbiavimas su Kinijos Pengžou miestu nieko nekainuoja, kaip ir, pavyzdžiui, pas kinus įrengtas  Anykščius pristatantis stendas.
,,Anykščius pristatantis stendas Anykščių rajono savivaldybės administracijai finansiškai nekainavo nieko. Šį stendą, kaip ir visų kitų susigiminiavusių miestų stendus, finansuoja Pengžou savivaldybė. Stende eksponuojama pristatanti Anykščius informacija, kuri buvo perduota elektroninėmis priemonėmis“, - informavo Anykščių rajono savivaldybės specialistė ryšiams su visuomene S.Sakevičiūtė.
Priminsime, kad Anykščių rajono savivaldybė taip pat puoselėja idėją,  kad Antano Baranausko poema „Anykščių šilelis“ būtų išversta į kinų kalbą.

Iš ūkininkų - abejonės, iš pareigūnų - perspėjimai

Pernai iš Kinijos Pengžou miesto grįžęs nušalintasis Anykščių rajono meras K.Tubis, kuris viešėjo kartu su laikinai Anykščių turizmo ir verslo informacijos centro direktorės pareigas atliekančia Kristina Beinoryte, surengė spaudos konferenciją, kurioje elgėsi gan keistai. K. Tubis pasakojo, kad kinus ypač domina žemės ūkis, kalbėjo, kad kinai Lietuvoje  dairosi konkrečios produkcijos, tačiau kokios – įvardyti atsisakė. Vėliau K.Tubis į Anykščių rajono savivaldybę susikvietė rajono ūkininkus ir ragino juos bendradarbiauti su kinais.
,,Daržovėmis reikėtų užsodinti visą Anykščių rajoną. O 10 tonų morkų kinams užtektų valandai“, – tuomet susitikime skeptiškai į K.Tubio raginimus reagavę juokavo kai kurie  ūkininkai.
Susitikime su Anykščių rajono ūkininkais nušalintasis meras K. Tubis užsiminė ir apie tai, kad kinai Anykščių rajone galėtų nuomotis žemės ūkio paskirties žemes, kaip tai daro kitose šalyse, ar net statytis gamybos įmonę, tačiau tokios jo kalbos ir liko tik priešrinkiminėmis kalbomis...
Anykščių rajono savivaldybei mezgant bendradarbiavimo su Kinijos Pengžou miestu ryšius, kai kurie šalies pareigūnai perspėja, jog komunistinė Kinija per investicijas gali įgyti svertų vidaus politikai.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • Romas Katinas

  Nuoroda

  Apsilankykite Pakruojo dvare ir suprasite kodėl reikia bendradarbiauti, o ne laukti kalėdinių dovanų, jų niekas neatneš.

  Prieš metus
 • Leonas Al.

  atsakymas į: Romas Katinas Nuoroda

  Teisingai pasakei Romai ! Kaip sakoma: Kas pats stengiasi - tam ir Dievas padeda.

  Prieš metus
 • Tikrai taip!

  Nuoroda

  Jei "Anykščių vynui" atsivertų bent jau Pengžou miesto rinka, kaip kadaise Pskovo, Leningrado, Maskvos, nebespėtų gaminti. Turėtų staigiai plėstis, o ne patalpas pardavinėti, kaip dabar... Sakysite nerealu? O juk škotai savo viskį tai veža...

  Prieš metus
 • Leonas Alesionka

  Nuoroda

  Tiek mero K.Tubio, tiek tarybos nario L.Pakelčio, tiek ir jaunojo tarybos nario Š.Grigonio išsakytas mintis apie užmegstus santykius ir prasidedantį bendradarbiavimą su Kinijos miestu laikau laikau toliaregiškomis, progresyviomis ir sveikintinomis. Negalima vos spėjus paspausti ranką užsienio partneriui tikėtis ir netgi viešai reikalauti tik naudos. Naivu tikėtis, kad iš karto ims ir įvyks juanių potvynis į Anykščių rajono ekonomiką. Kiekvienam vaisiui yra laikas užsimegzti, subręsti, sunokti. Supūti, laiku nesunaudojus, taip pat laikas ateina. To ko Anykščiai per savo politikierių bukumą nesuprato ir nepadarė 2000-2001 metais atgal nebesugrąžinsi. O juk prarasta 18 metų progreso!
  Todėl linkiu bent jau šiandien ąnebekartoti klaidų. Kinijos reikalas, kokiai jai būti: komunistine šalimi, monarchija, imperija, respublika ar dar kokia nors kitokia. Tai kiekvienos valstybės apsisprendimo reikalas. Kai aš valgau kinietiškų patiekalų restorane vertinu jų patiekalų skonį, paruošimo kokybę, virtuvės tradicijas ir aptarnavimo kultūrą, o ne politiką. Ir tikrai nenurodinėju virėjui, koks turi būti jo šalies prezidentas.

  Prieš metus