2017-06-23

Savaitgalio diskusija: Ar užtenka renginių Anykščiuose? (15)

„Didžiųjų“ vasaros renginių Anykščiuose maratoną jau šeštadienį pradeda valdininkų taip nenorėta į mūsų rajoną įsileisti „Superfiesta“. Liepos viduryje į Dainuvos slėnį suplauks festivalio „Devilstone“ gerbėjai, o mėnesio pabaigoje – tradicinė kelias dienas trunkanti Miesto šventė. Rugpjūtį dainuojamosios poezijos mylėtojai atvyks į festivalį „Purpurinis vakaras“.

Ar vasarą užtenka renginių Anykščiuose? Kurie iš jų yra Jūsų mėgstamiausi, o kuriem galbūt laikas „kraustytis“ iš Anykščių? O gal metas pagalvoti apie naujus renginius, naujas kultūros raiškos formas?

2017-06-25

Klaidas reikia taisyti

Iš Anykščių rajono biudžeto Kauno technologijos universitetui už Anykščių baseino plytelių laboratorinius tyrimus sumokėta per 5 tūkst. eurų. KTU specialistai nustatė, kad plytelės atitinka kokybės reikalavimus. Pašnekovų klausėme, ką jie mano apie Anykščių savivaldybės administracijos iniciatyvas tirti statybinių medžiagų kokybę už rajono biudžeto pinigus.

 

Skaityti daugiau...
2017-06-25

Dievas savo bandymus padaro... (4)

Iš Anykščių rajono biudžeto Kauno technologijos universitetui už Anykščių baseino plytelių laboratorinius tyrimus sumokėta per 5 tūkst. eurų. KTU specialistai nustatė, kad plytelės atitinka kokybės reikalavimus. Pašnekovų klausėme, ką jie mano apie Anykščių savivaldybės administracijos iniciatyvas tirti statybinių medžiagų kokybę už rajono biudžeto pinigus.

Skaityti daugiau...
2017-06-25

Pirmadienį bus aplankyti 3 Anykščių rajono piliakalniai

Pirmadienį, birželio 26 d., minėdami Piliakalnių metus Valstybinė kultūros paveldo komisija ir Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komitetas apsilankys Ukmergės ir Anykščių rajono savivaldybėse, kuriose vietos bendruomenės ėmėsi iniciatyvos sutvarkyti keletą šių ankstyviausią Lietuvos istoriją menančių kultūros paveldo objektų.

Išvažiuojamojo posėdžio metu bus aplankyti 3 piliakalniai Ukmergės rajone, tai - Berzgainių, Antatilčiųir Ukmergės bei 3 piliakalniai Anykščių rajone - Svirnų (Žiogų), Šeimyniškėlių ir Buteikių piliakalniai.
Paveldo komisijos ir Kultūros komiteto atstovai planuoja susitikti su Ukmergės rajono savivaldybės ir Anykščių rajono savivaldybės atstovais, Žemaitkiemio miestelio ir Valų kaimo bendruomenėmis, Kurklių seniūnija ir kitais atstovais.

Skaityti daugiau...
2017-06-25

Iš kur ir kur išėjai, Teofiliau..?

Teofilius. Toks vardas buvo mano krikšto tėvo, kurį visi vadino Topiliuku, visai kaip mažą Teofilių Matulionį, žmogų, kuris savo gyvenimu pelnė katalikų bažnyčios šventojo aureolę.
Šį sekmadienį, birželio 25-ąją, Vilniaus Arkikatedroje Bazilikoje įvyks mūsų kraštiečio arkivyskupo Teofiliaus Matulionio (1873-1962) beatifikacijos – paskelbimo Palaimintuoju–iškilmės. Tai istorinis įvykis katalikų gyvenime, nes skelbimo Palaimintuoju iškilmės Lietuvoje vyks pirmą kartą.

Skaityti daugiau...
2017-06-24

Ilgio ežero pakrantė skatina pamatyti Lietuvos šventas vietas (1)

Anykščių krašto tikintieji puikiai žino Molėtų rajono Alantos seniūnijoje esantį, Skiemonių parapijai priklausantį Janonių kaimą. Ši vietovė išgarsėjo po to, kai 1962 metų liepos mėnesį Janonių sodžiaus laukuose aštuoniolikmetei Ramutei Macvytei apsireiškė Švč. Mergelė Marija. Gūdų sovietmetį maldininkai iš tų vietų buvo vaikomi, laužomi jų pastatyti kryžiai, šventa vieta būdavo užsėjama pasėliais, o pasimelsti susirinkę žmonės baudžiami „už kolūkio pasėlių mindymą“. Dabar pastatytoje koplytėlėje meldžiamasi, vasaros metu organizuojami atlaidai.
Vis dažniau anykštėnai išsirengia ir į kitą šventą vietą, esančią Zarasų krašte.
Ten, Ilgio ežero pakrantėje, įrengtas mini Kryžių kalnelis, tarsi muziejus ir šventovė po atviru dangumi, kurią gausiai lanko ne tik tikintieji, bet ir keliautojai.

Skaityti daugiau...
2017-06-10

Viltingai liūdna Niūronių sodžiaus pasaka...

Niūronis pirmiausia išgarsino rašytojas Jonas Biliūnas. Jis šiame kaime gimė, augo, iš čia matytų vaizdų, girdėtų istorijų, išgyventų potyrių sudėliojo savo nuostabiausias noveles, jos buvo pirmosios lyrinėje - psichologinėje terpėje, kurios dailiosios literatūros vertintojus ir mylėtojus visame pasaulyje užbūrė. Memorialinis muziejus jam buvo įkurtas, nors jau perstatytoje, bet tėviškės troboje 1960 metais.

Skaityti daugiau...
2017-06-10

Buteikių kaimą garsina piliakalnis (3)

Vos trejetas kilometrų tiesiąja į rytus Buteikių kaimą skiria nuo Kurklių, tačiau norint nuvažiuoti iš seniūnijos centro į šį kaimą, tenka sukarti vos ne dešimt kilometrų aplink dėl tiltų per Virintą ir jos intaką Nevėžą. Pasak Kurklių seniūno Algimanto Jurkaus, Kurklių II-ojo kaimo seniūnaitijai priklausančiame kaime dabar gyvena tik 7 žmonės, nors gyvenamąją vietą deklaruoja 11.

Skaityti daugiau...
2017-05-01

Anykščius aktorė laiko kultūros pavyzdžiu (1)

Kaune gimusi aktorė, rašytoja Birutė Marcinkevičiūtė–Mar - dažna viešnia Anykščiuose. Žinoma Lietuvos Nacionalinio dramos teatro monospektaklių autorė, režisierė ir aktorė sakė, kad į Anykščius stengiasi atvažiuoti bent kelis kartus per mėnesį, nes čia ją aplanko kūrybos mūzos ir supa artimi draugai. Beveik 10 metų su Anykščiais glaudžius ryšius palaikanti Sankt Peterburgo Teatro, muzikos ir kino institute aktorinį meną studijavusi menininkė ne tik žavisi mėgstančių teatrą anykštėnų šiltumu, bet ir jų išlavintu skoniu.

 

Skaityti daugiau...
2017-06-18

Požiūris į žmogų – sovietmečiu naikintos kapinės (10)

Tarybinė propaganda nepailsdama trimitavo apie tai, kaip TSRS skiriasi nuo likusio pasaulio, kaip čia gerbiamas žmogus, kaip saugoma jo atmintis. Deja, tikrovė buvo visiškai priešinga. Komunistų partija negailėjo nei gyvų, nei mirusių. Gyvuosius tremdavo, o mirusiųjų atminimą stengdavosi ištrinti. Ypač tai akivaizdu, kai peržvelgi, kaip sovietmečiu buvo elgiamasi su kapinėmis. Kaip ir visoje Lietuvoje, Anykščiuose komunistai taip pat nesismulkino.

Skaityti daugiau...
2017-06-23

Medinė pilis siurbia pinigus („Anykšta“, Nr. 41, 2017-05-27) (1)

Anykščių rajono savivaldybės administracija užsakė antrąjį Šeimyniškėlių medinės pilies techninį projektą, kuris rajono biudžetui kainuos per 27 tūkst. eurų. Tiesa, jis įvardinamas projekto korekcija, tačiau vėl numatomos lėšos archeologiniams bei hidrogeologiniams piliakalnio tyrimams.
Šiomis dienomis po piliakalnį, ant kurio, kai kurių istorikų nuomone, stovėjusi Lietuvos karaliaus Mindaugo pilis Voruta, važinėja traktoriai. Buvęs pilies statybų darbų rangovas UAB „Povilo Gurklio firma“ traukia jau įrengtus pilies pamatus ir lygina duobes.
Tačiau piliakalnis ramybės greitai vėl neturės. Savivaldybė skelbs naują pilies statybų konkursą, bus nauji statybininkai ir kiti traktoriai.
Žinomi istorikai profesoriai Alfredas Bumblauskas bei Aleksiejus Luchtanas skeptiškai vertina ant Šeimyniškėlių piliakalnio statomą pilį, o kraštietis istorijos mokslų daktaras Norbertas Černiauskas mano, kad šiam komerciniam objektui reikėjo paieškoti paprastos kalvos.

Skaityti daugiau...
2017-06-11

Rajono valdžia į Anykščius nori nebeįsileisti „superfiestų” („Anykšta“, Nr. 40, 2017-05-23) (14)

Mero pavaduotojas Sigutis Obelevičius sausio pabaigoje Anykščių rajono policijos komisariate vykusiame susirinkime pareiškė, kad vasarą po Lietuvą vykstantys koncertiniai turai „Superfiesta“, kuriuose pasirodo žymūs šalies popmuzikos atlikėjai bei muzikos grupės, Anykščiuose yra nepageidaujami.
„Anykščiai orientuojasi į aukštesnės kokybės renginius. Mes rajono Taryboje netgi svarstėme tokį klausimą, kad tiems komerciniams renginiams, tokiems, kaip „Superfiesta“, kurios sukelia problemų ne tik mums, bet ir policijai, pakelti nuomos kainas. Tikimės, kad dalies tokių žemesnės kultūros renginių tikrai atsisakysime“, - pareiškė S. Obelevičius.

Skaityti daugiau...
2017-06-10

Prasidėjo avių pjovimo sezonas („Anykšta“, Nr. 40, 2017-05-20) (10)

Praėjusį sekmadienį Kurklių seniūnijos Moliakalnio kaimo ūkininkas po nakties rado 5 papjautas avis - eriavedę ir 4 jauniklius. Tai pirmasis vilkų antpuolis šiais metais Anykščių rajone, bet, žinoma, ne paskutinis.

Skaityti daugiau...
2017-06-17

Jaunystėje svarbiausias dalykas buvo Laisvė (10)

Portalo anyksta.lt redaktorius Robertas ALEKSIEJŪNAS kalbina Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Anykščių filialo pirmininkę Primą PETRYLIENĘ.

Skaityti daugiau...
2017-06-10

Anykščių muziejui - 90 (7)

Portalo anyksta.lt redaktorius Robertas ALEKSIEJŪNAS kalbina Anykščių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio – Žukausko memorialinio muziejaus direktorių Antaną VERBICKĄ.

Skaityti daugiau...

Orai

Artimiausiomis dienomis orai pernelyg nesikeis. Joninės bus apniukusios, o lietus, tikėtina, neskubės gadinti šventės ir prapliups tik antroje nakties pusėje. Šeštadienis jau bus lietingas ir vėjuotas, sekmadienį pragiedrulių bus daugiau, nors debesys dar šliūkštels lietaus. Ateinanti savaitė pažers permainų: nuo savaitės vidurio oras kaip reikiant įkais ir temperatūra perkops 25 laipsnius.

Ką pirmiausiai skaitėte naujame žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeryje?

Dienos anekdotas

Mane labai nervindavo, kai per kiekvienas vestuves visos bobutės baksnodavo ir sakydavo: "Tu - sekantis". Tačiau jos apsiramino, kai aš joms tą patį pradėjau sakyti per laidotuves.

Komentaras

Atmestas (apie neįvykusį konkursą vyriausiojo architekto pareigoms užimti): "Paaiškėjo, kad policininkų su architektūriniu diplomu nėra".

Komentuoti
Briuselyje, Europos Vadovų Taryboje (EVT) dalyvaujanti Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį įteiks valstybinį apdovanojimą Vokietijos kanclerei Angelai Merkel. Vokietijos lyderė Vytauto Didžiojo ordino Didžiuoju kryžiumi apdovanojama už asmeninį indėlį plėtojant dvišalius santykius. Skaityti daugiau...
Šiemet per Anykščių miesto šventę rengiamą tarptautinį floristinių kilimų konkursą organizuos Anykščių verslo informacinis centras. Už konkurso organizavimą įstaigai iš rajono biudžeto bus sumokėti 7 900 Eur. Skaityti daugiau...
Iš Anykščių rajono biudžeto Kauno technologijos universitetui už Anykščių baseino plytelių laboratorinius tyrimus sumokėta per 5 tūkst. eurų. KTU specialistai nustatė, kad plytelės atitinka kokybės reikalavimus. Pašnekovų klausėme, ką jie mano apie Anykščių savivaldybės administracijos iniciatyvas tirti statybinių medžiagų kokybę už rajono biudžeto pinigus.   Skaityti daugiau...
Alternatyviai muzikai dedikuotas festivalis „Devilstone“ baigė surinkti šiems metams planuotą skaičių atlikėjų ir skelbia visus 50 kartu su jų pasirodymo tvarkaraščiu. Devintasis „Devilstone“ tradiciškai vyks vidurvasarį, liepos 13–16 d., Anykščių Dainuvos slėnyje. Ekstremalaus rokenrolo atmosferą žadantis festivalis šiais metais pasitiks lankytojus dar platesnėje teritorijoje, su dar viena nauja išdygsiančia scena. Iš viso dabar jau 5-iose scenose pasirodys pusė šimto muzikos atlikėjų, o be jų visame Dainuvos slėnyje nuolat vyks daug kito įvairaus veiksmo ir dieninių pramogų. Skaityti daugiau...
Šiandien ir rytoj Rubikių ežere vyksta Panevėžio jachtklubo organizuojama Joninių regata. Skaityti daugiau...
Anykščių rajone sumažėjo kaimų. Dviejų Troškūnų seniūnijos kaimų teritorijos buvo prijungtos prie Surdegio. Skaityti daugiau...
Likimas man lėmė ne tik gimti Smetonos laikais, bet ir nugyventi atkurtos nepriklausomos Lietuvos laikotarpį, ilgesnį už prieškarinės nepriklausomybės periodą. Nenoromis peršasi mintis, kad per atkurtosios nepriklausomybės laikotarpį buvo galima nuveikti daugiau negu tarp dviejų pasaulinių karų.  Visi pripažįsta, kad kai ko jau turime per daug, kaip antai per negerąjį okupacijos laikotarpį sumūrytų niekam nereikalingų statinių. Dabar jie sunkia našta gula ant savivaldybių biudžetų. Tik tokia paguoda, kad griauti lengviau negu statyti... Skaityti daugiau...
Kelionę „Laiko mašina“ kartu su poetu, rašytoju (keliasdešimties knygų autoriumi), žurnalistu, Pasaulio anykštėnų bendrijos Garbės nariu Rimantu Vanagu pradedam jo gimtųjų Peslių kaime (Anykščių sen.), ilgesniam laikui sustojame dabartinėje Žvejų gatvėje Anykščiuose – čia prabėgo nuotykių pilna vaikystė, čia prasidėjo ir pašnekovo, kaip žurnalisto, kelias. Palikę Anykščius atsiduriame senuosiuose Vilniaus universiteto rūmuose, „Jaunimo gretų“ redakcijoje, o iš čia jau atsiveria platusis pasaulis – galybė aplankytų šalių, sutiktų įdomių žmonių, kurių patirtys, mintys, išgyvenimai gulė į R. Vanago straipsnius, knygas. Trumpam persikėlę į užatlantę, „Laiko mašina“ vėl grįžtam namo. Tik jau nebe į Vilnių, o į vaikystės namus, į Žvejų gatvę, kur gimsta tekstai jau nebe apie „žvaigždes“, o apie savus, artimus, paprastus anykštėnus. Skaityti daugiau...
Pražydęs paparčio žiedas, trumpiausia naktis bei ilgiausia diena – šiuos faktus apie Jonines žino daugelis. Tačiau gražiausia vasarvidžio šventė turi šimtmečius atlaikiusias tradicijas, kai kuriuose Lietuvos kampeliuose labai gajas dar ir šiandien. Skaityti daugiau...
Miškų urėdijų profesinių sąjungų federacija skelbia įspėjamąjį streiką, reikalaudama skaidrumo ir konstruktyvių derybų dėl valstybinių miškų valdymo reformos. Jis vyks birželio 30 d. (penktadienį) nuo 8 iki 10 val.Įspėjamojo streiko metu bus stabdoma medienos gamyba ir pardavimas, o urėdijos atliks tik būtiniausias funkcijas. Apie streiko pradžią Lietuvos miško ir miško pramonės darbuotojų profesinių sąjungų federacija (LMPF) jau informavo aplinkos ministrą Kęstutį Navicką ir generalinį miškų urėdą Rimantą Prūsaitį. Skaityti daugiau...
Birželio mėnesio Anykščių rajono tarybos posėdžiui nėra pateikto sprendimo projekto dėl Antikorupcijos komisijos pirmininko skyrimo. Priminsime, jog kelis kartus šios komisijos pirminku nesėkmingai bandė tapti liberalas Lukas Pakeltis. Skaityti daugiau...
Ketvirtadienio vakarą didžiuliu greičiu į Svėdasus lėkė greitosios ir policijos automobiliai. Bendruoju pagalbos telefonu buvo gautas pranešimas apie pakelėje gulintį, galimai sąmonę praradusį žmogų. Skaityti daugiau...
Anykščių rajono taryba ketvirtadienį priims sprendimą Anykščių rajono garbės piliečio vardą suteikti rašytojui Rimantui Vanagui.   Skaityti daugiau...
Pakilti į Pušyno mikrorajoną Šaltupio gatve dėl vykstančių gatvės remonto darbų draudžiama nuo ketvirtadienio, birželio 22 d. Sankryžoje su Kęstučio g. pastatytas važiuoti draudžiantis ženklas bei nurodoma „Apylanka“. Skaityti daugiau...
Vasara – pats gražiausias, šviesiausias, spalvingiausias metų laikas. Žydinčios gėlės, nokstantis derlius ir laimikiais džiuginantys miškai ir ežerai – visa tai, be abejonės, Jūs fotografuojate. Kas profesionaliais, kas mėgėjiškais, o kas ir mobiliaisiais telefonais užfiksuojate nuostabiausias akimirkas, vertas, kad jas pamatytų kuo daugiau žmonių. Tad kviečiame dalyvauti konkurse „Aš fotografuoju vasarą“ ir nuotraukomis pasidalinti su „Anykštos“ interneto portalo bei laikraščio“Anykšta“ skaitytojais. Būtų smagu, jeigu Jūsų nuotraukas lydėtų tekstai apie vasariškus nuotykius, didžiausias pagautas žuvis, surastus grybus ar neįprastų formų ir dydžio užaugintas daržoves bei vaisius... Skaityti daugiau...
Iš Anykščių rajono biudžeto Kauno technologijos universitetui už Anykščių baseino plytelių laboratorinius tyrimus sumokėta per 5 tūkst. eurų. KTU specialistai nustatė, kad plytelės atitinka kokybės reikalavimus. Pašnekovų klausėme, ką jie mano apie Anykščių savivaldybės administracijos iniciatyvas tirti statybinių medžiagų kokybę už rajono biudžeto pinigus.   Skaityti daugiau...
Liepos 13 - 16 dienomis Anykščiuose, Dainuvos slėnyje vyks devintasis ekstremalaus roko festivalis "Devilstone". Skaityti daugiau...
Ketvirtadienį, birželio 22 d.,11.50 val., Anykščiuose, Tako g-je, buvo sustabdytas automobilis Opel Vectra, vairuojamas vyro (g. 1961 m.) gyv. Anykščiuose, J. Biliūno g. Vyrui buvo nustatytas 2,89 promilių girtumas. Įtariamasis sulaikytas ir patalpintas į Utenos AVPK areštinę, vėliau dėl sveikatos būklės buvo paguldytas į VĮ Utenos ligoninę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Skaityti daugiau...
Jau nuo birželio pradžios anykštėnai auginantys mokyklinio amžiaus vaikus susiduria su problema – kaip juos užimti, kad būtų saugūs, kad vyktų edukacija. Stovyklų, organizuojamų Anykščių rajone yra, tačiau jų kaina skiriasi net keliasdešimt kartų. Skaityti daugiau...
Šeštadienį, birželio 24 d., 18 val. Anykščių Sakralinio meno centre vyks festivalio „Muzikos savaitgaliai Anykščiuose“ LMTA akordeonistų ansamblio „ContemporACCO“ koncertas. Bilieto kaina – 4 Eur, studentams ir pensininkams – 2 Eur, moksleiviams – nemokamai. Skaityti daugiau...
Anykščių rajono merui Kęstučiui Tubiui pateikus informaciją dėl galimai padarytų korupcinio pobūdžio veikų Anykščių rajono savivaldybės administracijoje, Panevėžio apygardos prokuratūroje yra atliekamas ikiteisminis tyrimas. Šį tyrimą atlieka Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos pareigūnai, o jam vadovauja Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė. Skaityti daugiau...
Skaitytojus pasiekė antrasis šių metų žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeris. Šiame numeryje - net du žurnalistės Elvyros Sabalytės pasakojimai apie keliones. "Emilijos gyvenimo misija: Utena - Uralas" - tekstas apie uteniškės Emilijos Tūbienės kelionę po Uralo aplylinkes - tėvų tremties vietas. O publikacija "Černobylis: akistata su mirties zona" uteniškio Karolio Pečiūros įspūdžiai iš Černobylio. Skaityti daugiau...
Anykščių rajono tarybai pateikta informacija apie  neformalųjį vaikų švietimą (NVŠ). Skaityti daugiau...
Trečiadienį apie 10 valandą Molėtų rajono Alantos miestelyje, klebonijos patalpose, prieš aukojant šv.Mišias, nenustatytas vyras nustūmė nuo laiptų Skiemonių parapiją administruojantį Alantos kleboną Sigitą Sudentą. Skaityti daugiau...
Šiandien turėjo vykti Anykščių savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo - rajono vyriausiojo architekto konkursas, tačiau vienintelis konkursui užsiregistravęs asmuo į jį neatvyko. Skaityti daugiau...
Žadama, kad nuo liepos 4 dienos bus pradėta atlikti kelio Puntuko akmens ir Lajų tako link rekonstrukcija. Anksčiau žadėta, kad kelio rekonstrukcija prasidės birželio mėnesį. Lietuvos valstybinė kelių direkcija šį kelią ketino rekonstruoti jau pernai, tačiau užstrigo rangos darbų konkursas. Skaityti daugiau...
Anykščiuose atsiras dar viena žiedinė sankryža. Žiedo statyboms finansavimas jau skirtas. Skaityti daugiau...
Vilniaus „Lietuvos ryto“ krepšinio klubą ateityje svarstoma pervadinti į „Rytą“, vadovavimą komandai perima verslininkas Darius Gudelis. Tai po dalininkų susirinkimo trečiadienį pranešė Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Skaityti daugiau...
Seimas balsuos dėl griežtesnių sankcijų baudų nemokantiems Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidėjams. Skaityti daugiau...
Lietuva, praėjusiais metais žuvusiųjų keliuose skaičių sumažinusi 22,3 proc., pasiekė geriausią rezultatą tarp 32 valstybių, dalyvaujančių Kelių saugumo charakteristikų indekso (PIN) programoje,- pranešė ELTA. Apie tai Briuselyje vykstančioje Tarptautinėje saugaus eismo konferencijoje informavo Europos transporto saugos tarybos direktorius Antonio Avenoso, pristatydamas metinę PIN indekso tyrimo ataskaitą. Skaityti daugiau...
Visos naujienos