Kurį tekstą pirmiausiai perskaitėte naujame žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeryje?

Dienos anekdotas

Mokytoja sako:
- Mokiniai, tikiuosi, šiandien nepamatysiu, kaip nusirašinėjate kontrolinį darbą?
- Taip, mokytoja, mes irgi tikimės...

Komentaras

vairuotojas:„o gal galima kazkaip padaryt tvarka su 'Mieganciais " automobiliais salia daugiabuciu? stovi jau 3 men apsnigti ir trukdo dirrbancoims masinoms statyt.gal kur i aikstele tokias transporto priemones reit statyt"poilsiui".

Skaityti komentarus (1)
Žemės ūkio ministrui Giedriui Surpliui susidarė įspūdis, kad žemės ūkio srityje Anykščių rajone yra mažai problemų. Prie stalo sėdi Seimo narys Antanas Baura ir Anykščių rajono mero pavaduotojas Sigutis Obelevičius.


Pirmadienį, lapkričio 12 dieną, Anykščių rajone jau antrąjį kartą lankėsi tik pusmetį dirbantis žemės ūkio ministras Giedrius Surplys.
Po sustikimo su Anykščių rajono savivaldybės administracijos žemės ūkio skyriaus, seniūnijų specialistais, ūkininkais ministras G.Surplys džiaugėsi, kad Anykščių rajone jis išgirdęs nedaug nusiskundimų bei sakė pajutęs, kad, skirtingai nei kitose šalies savivaldybėse, mūsų rajone tvyro „geras ūpas“.

 

Žemės ūkio ministro G.Surplio vizitas Anykščiuose 12.30 val. prasidėjo dalykiniais pietumis. Ministrui buvo pasiūlyta apsilankyti miesto senamiestyje veikiančiame restorane „5 taškai“.
Po pietų žemės ūkio ministras G.Surplys su valdininkais bendravo Anykščių kultūros centro mažojoje salėje, kur jų dalyvavo daugiausia. Net ir pats ministras G.Surplys, žvelgdamas į susirinkusius, suabejojo: „Ar čia yra ūkininkų?“
„Jeigu jūs turite 10 ha žemės, kažin ar pelningiausia auginti grūdus ir juos pardavinėti kaip žaliavą. Jeigu jūs turite tris karves, kažin ar galite pragyventi, jų pieną priduodami į supirkimo punktą, ir įsivaizduoti, kad tai yra jūsų vienintelis pajamų šaltinis. Įsivaizduokite, kad yra „Maxima“ ar kita didelė prekybos tinklo parduotuvė, o šalia jos jūs pasistatote kioskelį ir pardavinėjate lygiai tą patį, kas yra toje parduotuvėje. Turbūt neilgai išsilaikytų tas jūsų kioskelis“, - susitikime palyginimais kalbėjo ministras G.Siurplys, teigdamas, kad Žemės ūkio ministerija prioritetu laiko  smulkų ir vidutinį žemės ūkio verslą, kuris galėtų sukurti aukštesnės pridėtines vertės produktą.
Kalbėdamas apie kaimą, žemės ūkio ministras G.Surplys abejojo, kad „gyvą“ kaimą galima išlaikyti tik su žemės ūkio pagalba.
„Bandome į kaimą pritraukti jaunimą, bandome pritraukti tuos, kurie kaime norėtų atsidaryti autoservisą, teikti buhalterines paslaugas ar užsiimti internetine prekyba“, - sakė ministras, primindamas, kad šį mėnesį startuoja Žemės ūkio ministerijos priemonės, skirtos verslo pradžiai kaime.
Ministras G.Surplys teigė nelabai įsivaizduojantis gyvybę kaime ir be bendruomenių.
„Aš esu visiškai įsitikinęs, kad tai, kas riša žmogų prie gyvenamosios aplinkos, yra pajamos.Jeigu aš kažkur galiu uždirbti, tai ten ir gyvenu. O kai aš tas pajamas užsitikrinu, tada labai svarbu ir kokybiškas laisvalaikis, socialinės paslaugos. Kaime mažėjant žmonių populiacijai, bendruomenės labai sėkmingai gali iš valstybės perimti kai kurias paslaugas“, - optimistinę kaimo ateitį matė iš sostinės šurmulio atvykęs ministras.
Susitikime kalbėta apie „trumpąsias grandines“, kai ūkininkai savo pagamintą produkciją tiesogiai parduoda, pavyzdžiui, vietos biudžetinėms įstaigoms.
„Toks pirmas pavyzdys yra Ukmergėje.Visi vaikų darželiai yra aprūpinami ekologiška produkcija, kuri yra užauginta Ukmergės rajono ūkininkų. Ten buvo labai stiprus impulsas iš pačių ūkininkų, tą mintį palaikė ir savivaldybė“, - apie tai, kaip pažangiai žemės ūkis ir savivaldybė bendradarbiauja kaimyniniame rajone, pasakojo G.Surplys.
Akcentuota ir nesąžininga Europos Sąjungos parama skirtingų šalių ūkininkams. Jei, anot G.Surplio, Lietuvos ūkininkai vidutiniškai už hektarą gauna 170 Eur išmoką, tai Maltoje išmoka siekia 600 Eur.
„Mums tai neatrodo sąžininga. Šitoje vietoje derybos labai nelengvos“, - apie tai, kad susikalbėti su Europos Sąjungos institucijomis gan sunku, atviravo G.Surplys.
Kalbėdamas apie žemės ūkio produkcijos rinkas užsienio šalyse, ministras G. Surplys kalbėjo apie Kiniją.
„Kinai lietuviškos produkcijos nori kur kas daugiau nei mes jos norime išvežti. Kinija yra mūsų eksporto partnerė iš visų pasaulio valstybių tik 46-oje vietoje. Žinant tos rinkos galimybes, mes galėtume veikti stipriau“, - aiškino svečias. Beje, panašiai kalbėjo ir šią vasarą iš Kinijos grįžęs ir rajono ūkininkus skeptiškai su pasiūlymais produkciją vežti į šią šalį nuteikęs Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis. Deja, šį pirmadienį prie diskuijos šia tema jis negalėjo prisijungti, nes sirgo.
Susitikime netylėti ir ministrui G.Siurpliui akis atverti nusprendė Utenos rajono ūkininkas Arūnas Kudrevičius. Jis pasakojo, kad ūkininkai atsisako pieno ūkių.
„Visą gyvenimą kūriau ūkį. Laikau 120 karvių. Lietuvoje taip viskas padaryta, kad aš beveik jaučiuosi ne rinkos dalyvis. Mokama tik stambiems ūkiams, kurie laiko 300 – 500 karvių. Ir taip kiršinama.Mano vaikai stebi sukurtą pieno ūkį. Tačiau ką jie mato? Tik paskolas. Šitas neišbrendamas vargas. Ir jie kalba: „Tėvai, gal ir ūkininkausime, bet šitos karvės...“ Mes esame smulkūs ir neturime jokio žodžio“, - kalbėjo ūkininkas, kaip pavyzdį pateikdamas Olandiją, kur, skirtingai nei Lietuvoje, ūkininkams taikomi kur kas švelnesni gamtosauginiai reikalavimai.
„Čia reikia jūsų stuburo ir Aplinkos ministerijos stuburo, kad nesame kažkokie nusikaltėliai, kad tas kelias „sruteles“ išlaistome“, - piktinosi A.Kudrevičius.
Susitikime nemažai kalbėta apie melioracijos problemas, o Anykščių rajono tarybos narys Alfrydas Savickas kėlė melioracijos Debeikiuose problemą, kuri nesprendžiama „jau 30 metų“.
„Mes turime 60 metų senumo melioraciją ir, kad ją palaikytume, kasmet turime „įkišt“ 60 mln. eurų. Dabar valstybė gali skirti apie 10 – 11 mln. Galvojame kurti melioracijos fondą“, - planais ir pažadais dalijosi ministras.
Susitikime dalyvavęs buvęs Anykščių ligoninės vyr. gydytojas Dalis Vaiginas kėlė žmonėms aktualią problemą dėl šiemet išaugusio žemės mokesčio (apie tai – kituose rašiniuose „Anykštos“ laikraštyje).
Kaip visuomet susirinkimuose „blizgėjo“ Seimo narys Antanas Baura. Klausydamas jo nesibaigiančių kalbų, ministras G.Surplys šypsojosi ir pavadino A.Baurą „šoumenu“.
Vizito pabaigoje ministras apsilankė Juškų šiltnamių ūkyje, žemės ūkio kooperatyve ,,Ažuožerių sultys“ ir AB ,,Ažuožerių sodai“.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
Įkelti daugiau