
„Anykštos” feisbuko paskyroje užsimezgė rimta diskusija apie tai, ar ant Laimės žiburio reikia įrengti šviečiantį žibintą. Tokią mintį prieš penkerius metus buvo iškėlę Anykščių rajono savivaldybės vadovai.
Į diskusiją įsitraukė ir žinomi anykštėnai.
„Ant šios kalvos kadaise kūrė poetas, vyskupas Antanas Baranauskas, plačiai atsiveriančiomis Anykščių apylinkėmis gėrėjosi ir rašytojas Antanas Žukauskas – Vienuolis. Tad gal ir mes visi galime nuo Laimės žiburio gėrėtis Anykščių apylinkėmis. Žibintas šviečia… Kur šviesa, ten nebus tamsos. Aš už šviesą”, – pasisakė Anykščių L. ir S.Didžiulių viešosios bibliotekos darbuotoja Audronė Berezauskienė.
„Būtinai reikia, nes tuo paminklų ir garsūs Anykščiai ir labai siejasi su Biliūno kūryba.Tik prieš tai būtina padaryti paminklą matomų, turiu omeny medžius kurie užstoja.Bendrai būtina atskleist visą tai kas gardiną ANYKŠČIUS.Sėkmės”, – rašė menininkas Romualdas Inčirauskas.
„Dirbtinis objektų apšvietimas atima iš mūsų didingą turtą: žvaigždėtą dangų. Jau dabar dėl esamos šviesos taršos tegalime matyti tik ryškiausias žvaigždes. Dirbtinė šviesa kenkia kitoms gyvybės rūšims, su kuriomis mes gyvename šiame krašte: evoliucijos eigoje visi gyvi organizmai prisitaikė gyventi pagal natūralų šviesos ir tamsos kaitos ritmą, kuris reguliuoja gyvųjų organizmų fiziologinius procesus. Todėl gyvenimas nuolatinėje šviesoje neišvengiamai keičia gyvūnų įpročius ir sukelia sveikatos sutrikimus. Pvz.: dirbtinė šviesa keičia vabzdžių ir migruojančių paukščių elgseną, medžių sprogimo laiką, kelia grėsmę augalų apldulkinimui. Šviesai ypač jautrus ir žmogaus miegą stimuliuojantis hormonas melatoninas. Šviesa miego metu neigiamai veikia žmonių sveikatą: sukelia galvos skausmą, nuovargį, nervingumo padidėjimą. Bet jei žmogus dar gali pasislėpti nuo šviesos taršos užuolaidomis ar raiščiais ant akių, kad išsimiegotų, tai gyvūnai tokių galimybių prisitaikyti neturi. Visame pasaulyje katastrofiškai irstant ekosistemoms ir nykstant gyvajai gamtai, gal būt mes galėtume išmokti būti jautresni ne tik savo poreikiams?”, – klausė viena iš Miško festivalio organizatorių Simona Vaitkutė.