
Anykščių rajono Kavarsko bendruomenė europinėmis lėšomis tvarko šv. Jono Krikštytojo vardu pavadinto šaltinio aplinką, kad turėtų kur švęsti šventes.
Tačiau kai kurie gyventojai abejoja, ar šaltinio vandenį galima naudoti, praneša LTV „Panorama“.
Kavarsko šaltinis itin populiarus – atsigerti jo vandens važiuojama iš visos Lietuvos.
Į „Panoramos“ žurnalistus kreipėsi žmonės abejodami, ar šaltinio vanduo tinkamas vartoti.
Prie šaltinio Kavarsko bendruomenė rengia įvairias šventes, todėl europinėmis lėšomis nuspręsta sutvarkyti jo aplinką. Tačiau kol kas abejojama, ar investavę beveik milijoną litų į aplinką, kavarskiečiai ir toliau galės gaivintis šaltinio vandeniu.
„Vanduo tirtas ne kartą – ir 2009 metais, ir 2011-aisiais, ir nieko blogo nebuvo. Jis yra labai populiarus. Tad jeigu vanduo užterštas, ne labai gerai, nes žmonės neša, geria.
Jei patikrinus paaiškės, kad jis užterštas, tai mes jo negersim, bet galėsim maudytis, kiek norėsim“, – kalbėjo Anykščių rajono Kavarsko seniūnas Algirdas Gansiniauskas.
Nacionalinės maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Panevėžio laboratorijoje nustatyta, kad nitratų kiekis vandenyje neviršija nustatytos normos, tačiau žarninės enterekoko bakterijos ją viršija dvidešimt kartų..
„Šitą vandenį rekomenduojama virinti, žalio naudoti negalima, kadangi žalias gali sukelti viduriavimą ar karščiavimą. Šitie mikroorganizmai iš aplinkos, nuo užterštumo, dėl žmonių veiklos, trąšų ar mėšlo, nuo paviršinių vandenų dažniausiai atsiranda“, – aiškina Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas Žydrūnas Vaišvila.
Nepaisant to, kad nitratai vandenyje neviršija nustatytos normos specialistai nerekomenduoja jo duoti vaikams.
Visų šaltinių vandenį patariama tirti nuolat, ypač – po pavasario polaidžio.