
Išrinktasis Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas premjeras Gintautas Paluckas teigia, kad Seimo sprendimas neleisti baudžiamojon atsakomybėn patraukti socialdemokrato Arūno Dudėno turėtų tapti gera pamoka, kaip užtikrinti koalicijos sutarties vykdymą.
„Tikiuosi, jog tai bus gera pamoka, pirmiausia mums, o kartu ir visiems kitiems, kokie yra visuomenės lūkesčiai ir kokia yra atsakomybė valdančiajai koalicijai įgyvendinti sprendimus, kurie buvo žadėti“, – trečiadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė jis.
G. Palucko teigimu, atsakomybė dėl žlugusio balsavimo pirmiausia tenka Seimo socialdemokratams.
„Vakar dienos balsavimas garbės nedaro, tai yra tam tikras iššūkis pirmiausia socialdemokratams, nes mes esame didžioji koalicijos frakcija ir pirmiausia mūsų didžiausia atsakomybė užtikrinti, kad tie sprendimai, sutarimai, kurie yra koalicijos sutartyje, būtų įgyvendinami“, – tvirtino jis.
„Deja, šį kartą nepavyko to padaryti ir, matyt, ateityje reikės skirti didesnį dėmesį politinės vadybos prasme, užtikrinant, kad frakcijos nariai laikytųsi sutarimų, kuriuos esame pasiekę“, – kalbėjo premjeras.
Jis pabrėžė, kad socialdemokratai yra įsipareigoję laikytis koalicijos sutarties.
Vyriausybės vadovas pripažino, kad didelės dalies socialdemokratų nedalyvavimas balsuojant dėl A. Dudėno teisinės neliečiamybės naikinimo nebuvo atsitiktinis.
Išrinktasis pirmininkas sakė, kad situaciją reikės aptarti naujai suformuotoje Lietuvos socialdemokratų partijos taryboje.
„Tikrai neteigiu, kad tai yra netyčia, manau, kad visi Seimo nariai turi tam tikrą savisaugos instinktą ir įsivaizdavimą, kad vieną ar kitą dalyką jie gali padaryti, nepaisant to, jog aukščiausiu politiniu lygiu partijų lyderiai, koalicijos lyderiai yra sutarę“, – teigė G. Paluckas.
Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Remigijus Motuzas teigė, kad tiek frakcija, tiek koalicija buvo sutarę duoti leidimą prokurorams patraukti A. Dudėnas baudžiamojon atsakomybėn.
„Tokie dalykai tikrai turi ilgalaikes pasekmes ir tie žmonės, kurie vengia savo pareigos įgyvendinti koalicinę sutartį, jie, neabejoju, sulauks ir visuomenės vertinimo. Partijos vertinimas, galiu pasakyti kaip naujasis partijos pirmininkas, kol kas tik išrinktas, nepatvirtintas, taip pat yra neigiamas“, – trečiadienį teigė G. Paluckas.
Be to, jis atkreipė dėmesį, kad Seimo sprendimas kuria dvigubus standartus – mat parlamentarais tapę tarybos nariai ir įgiję teisinę neliečiamybę tampa sunkiau prieinami teisėsaugai, tuo metu savivaldose dirbantys socialdemokratai dėl tų pačių dalykų traukiami baudžiamojon atsakomybėn ir yra teisiami.
„Galų gale mes negalime formuoti dviejų greičių, kai mūsų pačių merai, tarybų nariai stabdo narystę partijoje, eina įrodinėjimo keliais teismuose, tuo metu Seimo kai kurie nariai tampa patys sau teisėjais savo bylose. Tokių dalykų tiesiog negali būti ir politinėje organizacijoje“, – kalbėjo premjeras.
Anot jo, koalicijos taryboje planuojama aptarti Seimo nario teisinės neliečiamybės instituto apimtis.
„Ar tikrai Seimo narys turi būti apsaugotas pilnai neliečiamybe nuo su Seimo nario veikla nesusijusių veiklų, kurios įvyko kažkada, ar galima dalinė neliečiamybė. Reikia su Konstitucijos specialistais šnekėti“, – tvirtino Vyriausybės vadovas.
Kaip skelbė BNS, Seimas antradienį neleido prokurorams baudžiamojon atsakomybėn patraukti parlamentaro socialdemokrato A. Dudėno vadinamojoje čekiukų byloje. Už tai balsavo 69 Seimo nariai, prieš balsavusiųjų nebuvo, susilaikė du politikai. Kad teisinė neliečiamybė būtų panaikinta, reikia mažiausiai 71 balso.
Teisinės neliečiamybės panaikinimo socialdemokratas iš esmės išvengė partijos kolegų, koalicijos partnerių „Nemuno aušros“ ir „valstiečių“ frakcijos dėka.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, nors frakcijos sprendimas buvo palaikyti imuniteto panaikinimą. Taip pat – 16 „aušriečių“, 11 Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių.
Prokuratūra norėjo Seimo nariui A. Dudėnui pateikti įtarimus dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir disponavimo suklastotu dokumentu bei piktnaudžiavimo einant Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas 2019–2023 metais.
Pagal Konstituciją, Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržoma jo laisvė.
Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ šį klausimą ketina aptarti trečiadienį rengiamame valdybos posėdyje.
Vogiau, vagiu, vogsiu
LSDP
gėda turėtų būti prokurorei, kad kelis metus teisme miegojo, jei būtų du metus netempus gumos, žmonės už jį nebalsavę
Bičiuliai