
Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos Kavarsko filiale eksponuojami Rimanto Kisieliaus ir Justino Kisieliaus darbai: fotografijos ir tapyba.
Tarpusavyje derančių tėvo Rimanto ir sūnaus Justino darbų paroda vadinasi „Be eskizų“, ją lankytojai gali apžiūrėti iki birželio 1 dienos.
Tai jau antroji bendra tėvo ir sūnaus R. ir J. Kisielių paroda. Pirmąją tapybos ir fotografijų parodą jiems surengti pasiūlė Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė prof. Eglė Ganda Bogdanienė, pastebėjusi spalvų ir formų bendrystę. Pirmoji R. ir J. Kisielių paroda vyko šių metų kovo mėnesį Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje, Vilniuje.
Kaip rašoma R. Kisieliaus – vieno iš autorių – parodos pristatyme, jis gimęs 1956 metais, augo ir mokėsi vaizdingame Anykščių rajono Kavarsko miestelyje, įsikūrusiame prie Šventosios upės. Studijavo inžinerinius mokslus ir kurį laiką dirbo pagal įgytą specialybę. Vis dėlto polinkis į meną pakreipė Rimanto gyvenimą kita linkme – jis baigė vakarinę Justino Vienožinskio dailės mokyklą, vėliau Dailės akademijoje įgijo dailės mokytojo specialybę. Šiuo metu Rimantas dirba Karoliniškių gimnazijoje dailės mokytoju, vadovauja Dailės mokytojų asociacijai. R. Kisielius dalyvauja tarptautinėse ir šalies dailės, fotografijos parodose, surengė daugiau nei 50 personalinių parodų. Jo miniatiūros, koliažai ir keramikos darbai eksponuoti Vilniaus „Vartų“ ir „Skliautų“ galerijose, fotografijos – Molėtų galerijoje „Akcija M“.

1981 metais Vilniuje gimęs Justinas pirmąsias dailės pamokas gavo iš savo tėčio Rimanto. Dar būdamas vaikas, Justinas mėgo lipdyti iš molio, stebino artimuosius darbeliais, pieštais juodu tušu, plunksnele. Vėliau mokėsi Vilniaus „Versmės“ vidurinėje mokykloje (dabar – Vilniaus Palaimintojo Teofiliaus Matulionio gimnazija). Baigęs 10 klasių, Justinas lankė dienos centrą „Mes esame“, kuriame mokėsi keramikos amato.
Eksponuojamos parodos pristatyme rašoma, kad Justinas atrado savitą techniką ir su niekuo nesupainiojamą kūrybinį braižą – aliejiniais markeriais kuria ant drobės. Paroda Kavarske ,,Be eskizų“ – jau aštuntoji autorinė jaunojo kūrėjo paroda. Justino paveikslai buvo eksponuoti Vilniaus ugdymo įstaigose, kavinėse, senjorų socialinės globos namuose, Lietuvos neformaliojo ugdymo centre ir Bernardinų bendruomenės centre.

Autorės nuotr.




Pasak R. Kisieliaus, ne tik jis, kaip tėvas, matė sūnaus gebėjimus – ir kiti sutikti žmonės pastebėdavo vaikino talentą ir skatino jo saviraišką. Kaip pasakojo Rimantas, Justino polinkį į menus matė ir vertino jo sporto trenerė, padrąsindama vaikiną tokiais žodžiais: „Justinai, tu turi gabumų, tu tapsi dailininku“.
„Sūnus Justinas – savamokslis menininkas. Piešia savitai, aliejiniais markeriais, nereikalaujančiais ypatingų techninių įgūdžių, skirtingai nei tapant akvarele ar aliejiniais dažais. Niekada nedaro jokio eskizo, kiekvienas kūrinys gimsta spontaniškai. Jam patinka gražios, ryškios, sodrios spalvos, įvairios detalės, figūros bei netikėti elementai. Skirtingas detales jis dėlioja kaip mozaiką. Dažnai iš paveikslo į paveikslą keliaujantis sūnaus vaizduojamas paukštis rodo saviraiškos poreikį, norą pakilti virš kasdienybės“, – apie sūnaus darbus pasakojo R. Kisielius.
R. Kisielius su šeima šiuo metu gyvena Vilniuje. Jo mama Stasė Kisielienė (1924–1997) – buvusi Kavarsko mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, knygos „Kaip nepamiršti“ (išleista 2002 metais) autorė. Buvusios pedagogės S. Kisielienės asmeniniai laiškai, kelios metodinės-mokyklinės knygelės ir rankraščių archyvas yra saugomas Kavarsko bibliotekoje.
„Mano mama Stasė Kisielienė augo dar XIX amžiuje į Lietuvą atklydusio senelio čeko Františeko Leinerio šeimoje. Jis buvo baigęs Varšuvos universitetą, dabar jį būtų galima vadinti aplinkos dizaineriu – jis prižiūrėjo garsius Lenkijos bei Lietuvos dvarų parkus ir, atvykęs su šeima į Pienionių dvarą, čia liko. Palaidotas mūsų šeimos kape Kavarsko kapinėse, kur sugulė mano tėvai ir seneliai“, – papasakojo R. Kisielius.
Kaip teigė R. Kisielius, jo motina labai gražiai piešė ir skatino juos, vaikus, kurti. Rimantas dar vaikystėje susidomėjo fotografija.
