
Vaido Puodžiuko valdoma, viena stipriausių medienos apdirbimo įmonių regione UAB „LTF Group“ Anykščiuose didina gamybos apimtis bei atidaro mažmeninę medienos gaminių parduotuvę.
Įmonių grupę sudaro „LTF Group“ ir jos dukterinė įmonė „LTF gamyba“, kuriose šiuo metu dirba 36 darbuotojai. Anykščiuose baigiama įrengti ir infrastruktūra naujai termo medienos gamyklai, kurios produkcija skirta tiek vietinei, tiek užsienio rinkoms.
Į gamybą investavo 2,5 milijono eurų
Didžiąją dalį produkcijos į Australiją, JAV ir Vakarų Europą eksportuojanti „LTF Group“ Anykščiuose turi dukterinę įmonę UAB „LTF gamyba“. Buvusioje „Anykščių vario“ gamyklos teritorijoje „LTF gamyba“ darbuotojai obliuoja iš Skandinavijos ir Ukrainos atsivežtą medieną, ją pakuoja ir krauna į jūrinius konteinerius.
Į gamybą Anykščiuose, V. Puodžiukas sako, investavęs mažiausiai 2,5 mln. eurų. Išbetonuota visa, hektaro ploto, kas prilygsta dviem futbolo aikštėms, gamyklos teritorija, nupirkta apie milijoną eurų kainavusi medienos terminimo įranga, ant pastatų stogų sumontuota 320 kilovatų galios saulės elektrinė.
„Tikimės, kad bus gerai, bet kol kas negalime terminti, nes reikia rekonstruoti elektros pastotę. Dar 200 tūkstančių kainuos. Teoriškai elektros galios ir dabar turėjo užtekti, bet sujungus visą galią, kurią ji gali duoti, greičiausiai bus fejerverkas“, – dėstė verslininkas.
Gamybinėse patalpose baigiama įrengti šiuolaikiška „LTF Group“ kontora.
Įmonių vadovas V. Puodžiukas „Anykštai“ sakė, kad iki vasaros pabaigos įdarbins naujus darbininkus, ieško ir kelių vadybininkų.
„Didiname gamybos apimtis, planuojame grįžti prie antrosios pamainos. Po truputį, tikiuosi – vasaros pabaigoje. Greitai šitie darbai nesidaro, reikia užsitikrinti didesnio žaliavų kiekio tiekimą, reikia, kad atitiktų kirvis kotą. Padvigubinti žaliavų tiekimą nėra taip paprasta. Pradėjus dirbti dviem pamainomis, įdarbinsime bent 10 naujų žmonių. Mokėsime daugiau, nei Anykščių algų vidurkis“, – žadėjo UAB „LTF Group“ ir UAB „LTF gamyba“ direktorius V. Puodžiukas.

Bus patogiau anykštėnams
Įmonės teritorijoje verslininkas atidarys parduotuvę. Savo produkciją anykštėnams V. Puodžiuko įmonė parduoda ir dabar, tačiau verslininkas sako, kad dabartinis pardavimo modelis, kai iš skirtingų vietų renkami skirtingi gaminiai, yra nepatogus.
„Dabar bus viskas vienoje vietoje. Pasidarėme stelažus, padidinsime asortimentą – nuo OSB plokščių ir faneros iki medienos. Viską, kas iš medžio, – ne tik mūsų produkciją bus galima nusipirkti. Sakykim, bus toks mažmeninės prekybos punktas. Ir dabar mes nemažai parduodame, nes niekas aplinkui 60 kilometrų spinduliu mediena neprekiauja“, – apie parduotuvės atidarymą Anykščiuose kalbėjo verslininkas.
Į būsimą medžio gaminių parduotuvę bus padarytas atskiras įvažiavimas. Parduotuvė duris turėtų atverti artimiausiomis savaitėmis.
Į Australiją pigiau, nei į Lenkiją
Kalbėdamas apie gamybos apimtis, V. Puodžiukas vardijo skaičius. Pasak jo, sandėlyje paprastai laikoma apie 6–7 tūkst. kubinių metrų medienos – tai leidžia užtikrinti tiekimo stabilumą ir greitą reakciją į užsakymus. Per mėnesį, dabar, kai dirba viena pamaina, apdirbama apie 2,5 tūkst. kubinių metrų medienos – laikomas bent dviejų mėnesių savotiškas buferis.
Iki Australijos mediena plaukia apie tris mėnesius. Dėl tarptautinės padėties, Vakarų valstybių laivai nebeplaukia pro Sueco kanalą, o leidžiasi pro Pietų Afrikos krantus. Šiuo metu vandenynuose yra apie 7 tūkst. kub. m „LTF Group“ medienos, kurios vertė – 4–5 mln. eurų.

Regis, keistokas biznis – iš Anykščių medieną gabenti į kitą Žemės pusę, tačiau, pasak V. Puodžiuko, transportavimas į Australiją kainuoja pigiau, nei į Lenkiją.
„Australija – mūsų esminė dalis. 50–60 konteinerių kraunam per mėnesį, per kovidą rekordas buvo 150. Dar pusės to rekordo nepasivijom. Į Australiją plukdyti pigiau, nei sausuma vežti į Lenkiją. Už plukdymą į Australiją mokame 800 dolerių už konteinerį. Palyginti – į Lenkiją išvežimas kainuoja apie 1000. Maršrutas Anykščiai–Sidnėjus su pervežimu iki uosto, su uosto mokesčiais, kainuoja 1400 eurų. Į Belgiją nuvežti kainuoja 1800–1900 eurų. Jūrinius konteinerius krauname čia, Anykščiuose, prie rampos“, – aiškino verslininkas.
Pirkti lietuvišką medį yra per brangu
Terminė mediena, kurios gamybai baigiama pasiruošti, bus skirta Lietuvos rinkai – terasoms, išorinių namų sienų apdailai.
Pasak V. Puodžiuko, gal šiokia tokia terminės medienos dalis bus eksportuojama ir į JAV. Pagal planą, per mėnesį turėtų būti gaminama iki 500 kub. m terminės medienos.
Po 2022 metų Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą UAB „LTF group“ turėjo iš esmės pakeisti tiekimo grandines. Iki tol jie medį pirko Rusijoje, Baltarusijoje. O prasidėjus karui, anykštėnai susirado partnerius Skandinavijoje.
Iš Ukrainos UAB „LTF group“ vežasi tradicines 6 metrų ilgio neobliuotas lentas, o skandinavai tiekia trumpesnį medį – nuo 3 metrų iki 5,4 metrų ilgio.
Paklaustas, ar išėjimas iš Rusijos ir Baltarusijos buvo skausmingas finansiškai, įmonių vadovas V. Puodžiukas tikino, kad nei vienais metais nedirbo į minusą.
„Reikėjo tiekimo grandines pakeisti, bet gal net paprasčiau dabar pasidarė. Skandinavų mentalitetas kitoks, nei baltarusių ir rusų. Su Ukraina sutariame. Dirbame tik su didelėmis įmonėmis. Ukrainoje yra keturios didelės įmonės, su visomis jomis ir dirbame. Jie maloniai nustebino, nebėra taip, kaip buvo anksčiau, išmoko dirbti. Kita vertus, ir tuos pačius skandinavus reikia kontroliuoti. Lietuvoje medienos neperkame. Per brangu. Skandinavijoje labai gerai sutvarkyta miškininkystė. Tvarkinga. Kas iškertama, tas atsodinama. Iš Naujosios Zelandijos pradėjome vežtis radiatą – tai speciali bešakė pušis. Ji brangi, bet Zelandijoje ji užauga per 20 metų. Zelandijoje ji užsodinta plantacijomis“, – kalbėjo verslininkas.
Regioninis verslas veikia globaliai
Australijoje anykštėnų atvežta mediena yra paklausi.
Pasak V. Puodžiuko, skaičiuojama, kad australams trūksta apie milijono gyvenamųjų namų.
„Nuo 2015 metų dirbu su tuo pačiu partneriu. Mes lyg jau ir draugai, aš net jo vestuvėse buvau. Australijoje turime ir įmonę. Pradėjome pilotinį projektą, nupirkome sklypą, patys bandysime pastatyti namus, iš Lietuvos rugpjūtį atplauks pirmieji namai. Ant popieriaus gerai atrodo, žiūrėsim, kaip gausis“, – apie planus Australijoje statyti Lietuvoje pagamintus surenkamus namus kalbėjo „LTF Group“ vadovas.

„LTF Group“ strategija akivaizdi – investicijos į kokybę, tvarumą ir tarptautinį augimą. Anykščiai tampa platforma ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio rinkoms, o kiekvienas žingsnis – nuo mažmenos starto iki skydinio namo Sidnėjuje – įrodo, kad regioninis verslas gali veikti globaliai.
Verslumo genas
UAB „LTF group“ dirba ir Vaido Puodžiuko tėtis Valentinas. Vyresnysis Puodžiukas buvo daugiašakės Anykščiuose įkurtos UAB „Jara“ vadovas. Dabar sūnaus įmonėje jis dirba konsultantu.
Apie sūnaus gebėjimus jis kalbėjo: „Vaidas turi verslumo geną. Kai kurie dalykai yra įgimti – jų neišmoksti. O mano vaidmuo – perduoti sukauptą patirtį.“
Taij kad ten dyrbt reikės žynom Vaida Puodžiuka rytoij.
Geros šeimos vaikis. Padorūs, gabūs žmonės.
Viskas liuks,tik vergams normalią alga mokėtu.