
Liepos 11 dieną, penktadienį, posėdžiavusi Anykščių rajono savivaldybės Garbės piliečio vardo suteikimo komisija nusprendė Anykščių rajono Garbės piliečio vardą siūlyti suteikti dviem anykštėnams – sportinių šokių kolektyvo „Verpetas“ įkūrėjai Stanislavai Bilevičienei ir buvusiam „Anykštos“ žurnalistui, fotomenininkui Jonui Junevičiui.
Buvo trys kandidatūros
Kaip „Anykštą“ informavo komisijos pirmininkas Tautvydas Kontrimavičius, viešoji įstaiga „Anykščių televizijos ir informacijos centras“ pasiūlė Garbės piliečio vardą suteikti nusipelniusiai trenerei Stanislavai Bilevičienei, o Pasaulio anykštėnų bendrija šį vardą suteikti pasiūlė buvusiam „Anykštos“ vyriausiosios redaktorės Gražinos Šmigelskienės pavaduotojui Jonui Junevičiui.
Sportinių šokių kolektyvo „Verpetas“ įkūrėjai S. Bilevičienei Garbės piliečio vardą siūloma suteikti už tai, kad 50 metų ji mokė vaikus ne tik šokti, bet ir tapti gerais žmonėmis.
J. Junevičiui Garbės piliečio vardą siūloma suteikti už pozityvų Anykščių krašto garsinimą meninės ir reportažinės fotografijos priemonėmis, už anykštėnų veidų ir darbų metraščio kūrimą ir populiarinimą leidiniuose.
Piliečio vardo nelydi premija
Šiemet iš viso Garbės piliečio vardui gauti buvo pateiktos trys kandidatūros. Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešoji biblioteka buvo pateikusi Anykščių rajono Garbės ambasadoriaus Ukrainoje Virginijaus Strolios kandidatūrą.

Galutinį sprendimą, ar patvirtinti šias dvi kandidatūras, turės priimti Anykščių rajono savivaldybės taryba.
Viešojoje erdvėje pasigirsta nuomonių, kad Garbės piliečio vardą reikėtų suteikti ne kiekvienais metais, nes esą rajone nėra daug tokio vardo nusipelniusių asmenybių. Į tokius pastebėjimus T. Kontrimavičius atsakė:
„Visiškai nepritarčiau kokiems nors apribojimams. Iš viso 19 Garbės piliečių vardų yra suteikta per 15 metų ir realiai turime 11 gyvų Garbės piliečių. Tiktai 11, kai net Tarybos narių yra 25. Tikrai jau tas vardas nėra visiems išdalintas į kairę ir į dešinę, daug dar žmonių, laukiančių ir nusipelniusių. Kodėl turėtume šykštėti pagarbos žmonėms, kurie to yra verti?“

Šį pavasarį Anykščių rajono tarybos narys, socialdemokratas Juozas Juknius siūlo asmeniui, kuriam suteikiamas Anykščių rajono Garbės piliečio vardas, išmokėti piniginę premiją. J. Juknius atkreipė dėmesį, kad kai kurios savivaldybės Garbės piliečiams skiria 2–3 tūkstančių Eur pinigines premijas.
„Niekur jokiuose dokumentuose mūsų nebuvo akcentuota tokia galimybė. Į piniginę premiją, kaip kažkokią paskatą, kaip Garbės priedą, žiūrėčiau šiek tiek skeptiškai, nes tada būtų spekuliuojama, kad vienam simbolinė premija būtų labai maža, o kitam – didelė. Nenorėčiau, kad garbė būtų matuojama pinigais“, – tokį siūlymą komentavo T. Kontrimavičius.
Nerodoma pagarba mirusiems Garbės piliečiams
Garbės piliečio vardo suteikimo komisijos pirmininkas T. Kontrimavičius sakė norintis akcentuoti kitą dalyką.
„Garbės piliečio vardas nėra pakankamai stiprus ir prasmingas visuomenės aplinkoje. Mes neįgyvendiname tų punktų, kurie yra įrašyti į Garbės piliečio nuostatus. Jokios pagarbos neparodome mirusiems. Aštuoni asmenys jau yra palaidoti, jokių žymių nėra nei prie jų kapaviečių, nei kažkur kitur, viešojoje erdvėje prisimenant, kad tokie žmonės buvo Garbės piliečiai. Galbūt tokios nuostatos ateis, tada būtų labiau vertinamas Garbės piliečio vardas“, – sakė T. Kontrimavičius.
Nenorėtų būti paskirtas
Buvęs Anykščių rajono valdytojo Algimanto Dačiulio pavaduotojas kultūrai, visuomeninkas Juozas Ratautas kontraversiškai vertina dabartinę Anykščių rajono Garbės piliečio vardo suteikimo tvarką, kai rajono Garbės piliečio rinkimus neįtraukiami gyventojai.
J. Ratauto teigimu tokia praktika, kai kažkas kandidatą pasiūlo, o rajono Tarybos patvirtinta Garbės piliečio vardo suteikimo komisija, nusprendžia, o paskui rajono Taryba sprendimą patvirtina, yra greičiau valdžiai patinkančių žmonių pagerbimas, nei tikri rinkimai:
„Gal ir norėčiau būti išrinktas, tačiau paskirtas – ne.

Dabartinė rajono Garbės piliečiais tapimo tvarka yra daugiau valdžios valios išraiškos forma. Kažkas pasiūlo, komisija pritaria, taryba patvirtina – ir tu jau garbingas žmogus. Tokia praktika nėra smerktina, ji formaliai teisėta.
Vis tik reikia ieškoti kitų variantų. Valdžios keičiasi, jos politiškai motyvuotos, kartais net korumpuotos… Be to, niekados negaus tokio titulo svarbiam politiniam veikėjui nepatinkantis, netgi labai garbingas asmuo.
Tad į rinkimo procesą būtina įtraukti visuomenę. Būdų skaitmeniniame amžiuje, kaip tai padaryti, yra įvairiausių. Kad visai neišeliminuoti iš proceso valdžios, galima pritaikyti Eurovizijoje taikomą praktiką. 50 proc. balsų turi savivaldybės komisija ir 50 proc. – anykštėnai. Komisija išnagrinėja kandidatų istorijas ir du ar penkis pateikia rinkikams ir rinkėjams.
Tokiu būdu išrinkto į Garbės piliečius asmens statusas būtų labiau pageidautinas ir garbingas.
P. S. Tarybai reikia pagalvoti apie originalius, savitus anykštėnų apdovanojimus už ryškius atliktus bendro gėrio darbus. Garbės titulas kelia nemažai kontraversijų“, – socialiniame tinkle rašo J. Ratautas.
Tradiciškai Garbės piliečio vardo suteikimo ceremonija vyks per Anykščių miesto šventę.

Laižyti xoxolams čia ne pilietiška .
Man nepatinka ta rutininė kiekvienų metų užduotis rasti žmogų, kurį valdžia nori apdovanoti garbės vardu. J. Ratauto teisingai pastebėta, kad ne kabinetuose politikai turi nuspręsti kuris anykštėnas vertas daugiau pagarbos už kitus. Reikia keisti rinkimų tvarką – anykštėnai turi išsirinkti.
Labai geras sprendimas. Abu kandidatai verti, garbingi, anykštėnai, daug davė Anykščiams
Fotografų pilna.
Žiūrint kokių,bet kaip Jonas tokių yra nedaug.Tai žmogus kuris vertas ir meilės ir pagarbos.Jis davė kraštui šitam gana nemažai.Gaila,kad mes vertinam žmones kartais po po mirties.O kur jus visi tada buvot tada kai jis buvo gyvas?Suprantu,kad sunku surast žmones,kam suteikt miesto garbės piliečio vardą.Tai užduotis gana nelengva.Tikrai gal tada renka liaudis,o komisija patvirtins.Juk miestas nedidelis vienas kita pazysta.Tada mažiau bus nepatenkintu.
Labai teisus J.Ratautas.Nes kai kurie garbės piliečiai yra neverti ir net ne anykštėnų siūlyti.