
Anykščių kalnų slidinėjimo centras „Kalita“ baigia kalno istorijoje ilgiausią ir sėkmingiausią slidinėjimo sezoną, per kurį paslidinėjo beveik 20 tūkstančių slidžių ir snieglenčių mėgėjų. Apie sezono ypatumus, ateities perspektyvą „Anykšta” kalbina centro vadovą LIUDVIKĄ AVIETĘ.
– Kiek dienų truko šis sezonas?
– Bene pirmieji šalyje jį pradėjome praeitų metų gruodžio 11 dieną. Ant kalno buvo slidinėjama jau 115 dienų, nes dirbome be poilsio dienų, išskyrus keletą dienų, kai lijo. Per sezoną slidinėjo mums rekordinis žmonių skaičius – beveik 20 tūkstančių.
– Tikėtina, kad ir pajamos šio sezono bus didžiausios.
– Jos dvigubai didesnės nei praeitų metų, tačiau tikslių skaičių dar negaliu sakyti, juk sezonas dar nesibaigė. Manau, kad šio sezono pajamos bus apie 80 tūkstančių litų didesnės už iki šiol buvusio geriausio sezono.
– Šalyje veikia 7 slidinėjimo centrai. Esame netoli Latvijos, garsėjančios patraukliais žiemos sporto centrais. Kas lėmė, kad vis dėlto daug žiemos sporto ir pramogų entuziastų rinkosi „Kalitą“?
– Visų pirma susidomėjimą kalnu lėmė gerai paruošta sniego danga, aptarnaujančio personalo dėmesingumas bei šį sezoną pradėta eksploatuoti 350 metrų ilgio slidžių trasa, įrengtas snieglenčių parkas su nauju keltuvu. Beje, jį įrengė tikri specialistai iš Ciesio (Latvija). Sezonui sniegą gamino 5 sniego patrankos, tad trasas paruošėme labai greitai, jas nuolat retrakavome. Sezono įkarštyje mums pavyko išvengti eilių prie keltuvų. Jeigu žmogus per valandą nuo kalno nusileis 4-5 kartus, jis kitą kartą nebeatvažiuos. Teigiamai įtakojo ir po nemažų ginčų rajono Taryboje patvirtintos optimalios, mums ir slidininkams priimtinos kainos. Slidinėti 3 valandas darbo dienomis suaugusiems kainuoja 25 Lt, savaitgaliais – 35 Lt, vaikams iki 12 metų ir senjorams – 15 ir 20 Lt. Beje, noriu pabrėžti, kad ant kalno susibūrė darbui atsidavusių žmonių branduolys, kurie pasiaukojančiai dirba neskaičiuodami darbo valandų, dirba kada reikia ir kiek reikia. O juk ne taip seniai, kai žmonėms pasakiau, kad dirbsime Naujųjų metų naktį, jie manęs nesuprato, pagalvojo, kad juokauju. Kai slidinėti palankus oras, ant kalno Naujuosius sutinka daug slidininkų su šeimomis.
– Gal Anykščių rajono gyventojams slidinėti pasiūlėte pigesnes, palankesnes sąlygas?
– Anykštėnams sudarėme išskirtines sąlygas pigiai slidinėti perkant abonementą visam sezonui. Suaugusiems jis kainuoja 390 Lt, vaikams iki 12 metų – 150 Lt, moksleiviams – 290 Lt. Visus abonementinius bilietus, išskyrus 2 ukmergiečius ir vieną panevėžietį, įsigijo anykštėnai. Pastebėjau, kad kai kurie iš jų ant kalno po 3-5 valandas slidinėja 3-4 dienas per savaitę. Jiems abonementinis bilietas atsipirko greičiau nei per mėnesį, o sezonas šiemet juk tęsiasi daugiau kaip 3 mėnesius. Sakyčiau, slidinėjimas yra puiki priemonė gerai savijautai, sveikatai, o vaikams – atitraukti juos nuo kompiuterių ir sudaryti sąlygas aktyviai judėti gryname ore. Yra slidinėjančių šeimų. Antai Daiva ir Raimondas Guobužai slidinėja nusipirkę 4 sezoninius abonementinius bilietus sau ir savo vaikams Aivarui ir Justui.
– Pirmą kartą atsistojusiems ant slidžių ar snieglentės turbūt reikia instruktoriaus pagalbos?
– Be abejonės. Iki šiol paslaugas teikė 4-5 instruktoriai iš Panevėžio, tačiau dabar turime ir anykštėną Marių Šinkūną, kuris buvo kursuose Siguldoje (Latvija). Tik 5 slidininkai iš Lietuvos ten dalyvavo, o mokė juos profesionalus slidininkas, Austrijos nacionalinės rinktinės treneris. Norintys išmokti slidinėti Anykščiuose gyvenantį instruktorių galės susirasti bet kada.
– Ant Kalitos kalno tradiciškai vyksta Lietuvos kalnų slidinėjimo federacijos su kalno šeimininkais organizuojamos kalnų slidinėjimo Mero taurės ir Fisher varžybos, kuriose dalyvauja nemažai anykštėnų. Tačiau šiemet plačiai nuskambėjo kalno istorijoje pirmą kartą vykusios tarptautinės snieglentininkų varžybos dėl „LNSA Slopestyle taurės“. Tai atsitiktinumas ar panašių varžybų bus ir daugiau?
– Tarptautines varžybas su mumis, padedami latvių, organizavo Lietuvos nacionalinė slidinėjimo asociacija, su kuria mes glaudžiai ir naudingai bendradarbiaujame. Jose kovojama dėl Baltijos šalių čempionų titulų, dalyvavo per 60 snieglentininkų iš Latvijos, Estijos, Lietuvos ir… Anykščių. Džiaugėmės, kad nugalėtoja moterų grupėje tapo gimnazistė Rimgailė Savickaitė, o septynmetis Liudas Kuprys su snieglente peršoko Anykštą. Vienas šių varžybų organizatorių latvis Janis Janson pasakė, kad po 7 turų kitose šalyse varžybos ant Kalitos buvo smagiausios. Tai teikia vilčių, kad varžybų, ir tarptautinių, ant kalno tikrai bus.
– Sugrįžkime prie slidžių. Anykštėnams niekaip nepavyksta per varžybas patekti tarp prizininkų, nes jie neturi sąlygų treniruotis.
– Mes suinteresuoti suteikti galimybę slidinėti kuo daugiau žmonių, tačiau leisime ant kalno treniruotis ir turintiems sportinių ambicijų. Grupė anykštėnų slidininkų nupirko nemažai kainuojančias slalomo trasos vartų lazdas. Belieka jiems palinkėti sėkmės kitų metų sezone.
– Viena problema neišsprendžiama – kalno nepaaukštinsi, nepailginsi, tačiau slidininkai nebe pirmi metai laukia šiltų patalpų persiauti batus.
– Kitą sezoną, tikiuosi, batus visi galės persiauti šildomoje patalpoje. Pernai rudenį prasidėjo Kalitos turizmo centro statyba. Iki slidinėjimo sezono pradžios bus pastatytas ir įrengtas cokolinis aukštas, kuriame talpinsime slidinėjimo centro inventorių ir bus patalpos slidininkams persiauti batus.
– Kokių dar naujovių žiemos pramogų entuziastai gali tikėtis kitą sezoną?
– Į Kalitą toliau bus investuojamos Europos Sąjungos lėšos. Už jas, prisidėjus Anykščių savivaldybei ir centrui, bus perkamas naujas, apie milijoną litų kainuojantis retrakas, nes šis senas ir dažnai genda. Šalia didžiojo keltuvo statysime dar vieną naują. Taigi slidininkams norint pasikelti ant kalno laukti tikrai nereikės.
– Kokias matote „Kalitos“ slidinėjimo centro perspektyvas?
– Plėstis nebeturime kur, aplink privačios žemės. Vadinasi, sieksime kokybės. Manau, kad galimybe slidinėti pasinaudoja dar mažai anykštėnų, nors jiems kalnas pašonėje, o vilniečiams, panevėžiečiams ir kitų miestų gyventojams tenka važiuoti dešimtis kilometrų. Mane džiugina, kad slidinėjimas populiarėja ir matau nuo kalno besileidžiančių vis daugiau 4-5 metų mažylių ir 70-metį atšventusių senjorų. Perspektyvoje turėtų atsirasti ne tik patalpos persirengti, bet ir gera kavinė, viešbutis, geras privažiavimas ir asfaltuota automobilių stovėjimo aikštelė.