
Anykščių rajono savivaldybės sveikatos priežiūros centro direktorės pavaduotojas asmens sveikatos priežiūrai, šio centro darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas, šeimos gydytojas Kęstutis Jacunskas sako, jog yra gana sunku laviruoti tarp Sveikatos apsaugos ministerijos, Teritorinių ligonių kasų nustatytų gydymo standartų ir pacientų interesų.
„Vienas pagrindinių kriterijų, kodėl pernai metais paskelbtame gydymo įstaigų reitinge Anykščių PSPC atsidūrė 394-oje vietoje iš 409, yra per didelis hospitalizuotų ligonių skaičius. Tačiau reikia suvokti, kad mūsų rajonas yra senas rajonas, todėl daug dažniau pacientus ir reikia guldyti į ligoninę“, – kalbėjo K. Jacunskas.
Svarbiausia – dėmesys pacientui
K. Jacunskas Anykščių PSPC direktorės pavaduotoju pradėjo dirbti po laimėto konkurso praėjusių metų rudenį. „Pavaduotojo funkcijas atlikau jau nuo 2018 m. rugsėjo, kai pasikeitė įstaigos direktorė. Tačiau mano pareigos buvo daugiau sutarimo reikalas. Todėl, kai buvo paskelbtas konkursas direktorės pavaduotojo pareigoms užimti, man jau nebuvo kaip jame nedalyvauti. Dabar dirbu puse etato kaip pavaduotojas ir puse etato kaip gydytojas“, – sakė K. Jacunskas.
Paklaustas, ar su Anykščių PSPC direktore Sonata Steniuliene jie yra griežtai pasidaliję veiklos sritis, pašnekovas teigė, jog pasidaliję tiek, kiek apibrėžia jo pareigų pavadinimas: „Esu atsakingas už asmens sveikatos priežiūrą. Tačiau mes labai daug kur tariamės, diskutuojam, svarstom. Ir ne tik Anykščių PSPC administracija, bet ir mūsų centro gydytojai. Esant reikalui, dažniausiai yra sudaromos darbo grupės, ir taip sprendžiamos problemos. Visi sutariam, kad dirbam dėl bendro tikslo – dėl pacientų gerovės, kad jiems būtų užtikrinamos kokybiškos paslaugos“.
Prevencinių programų vykdymas leidžia pastebėti klastingas ligas
Praėjusiais metais buvo paskelbtas gydymo įstaigų reitingas. Deja, Anykščių PSPC jis buvo itin nepalankus – 394 vieta iš 409. Paprašytas pakomentuoti tokį vertinimą, K. Jacunskas kalbėjo: „Gydymo įstaigos buvo vertinamos pagal kelis kriterijus, tačiau patys pagrindiniai buvę du – tai prevencinių programų vykdymas ir pacientų hospitalizacijos skaičius. Mūsų įstaiga pagal prevencinių programų vykdymą atsilieka nuo bendro Lietuvos vidurkio, tai – ne paslaptis, ši informacija skelbiama viešai. Tačiau šioje vietoje noriu stoti į kolegų pusę. Prevencinėms programoms reikia laiko, dažnai būna, kad gydytojų darbo krūviai tokie, kad tos prevencinės programos lieka kiek nuošaliau. Pavyzdžiui, jeigu žmogus kreipėsi į gydytoją dėl kokio nors konkretaus susirgimo, tai jam svarbiausia yra išsigydyti tą negalavimą. Dažnai žmonės pasako, kad va, pasveiksiu, tarkim, nuo gripo ir jau tada ateisiu pasitikrinti pagal prevencines programas. Bet pasveikęs taip ir nebeateina…“
Pašnekovas teigė, kad vis dėlto prevencinių programų nauda yra didžiulė. „Jų dėka piktybines ligas galime „pagauti“ labai ankstyvoje stadijoje, o tai lemia gerokai didesnę galimybę pacientui pasveikti. Džiugu, kad mūsų žmonės sąmoningėja rūpindamiesi savo sveikata. Ateina pasitikrinti profilaktiškai, patys užsimena gydytojams, jog nori atlikti tyrimus pagal vieną ar kitą prevencinę programą“, – sakė pašnekovas.
Anykščių PSPC yra vykdomos šios prevencinės programos: krūties vėžio prevencinė programa, pagal kurią moterys nuo 50 iki 69 metų imtinai kartą per dvejus metus gali pasitikrinti dėl krūties vėžio, taip pat gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, skirta moterims nuo 25 iki 69 metų kas trejus metus. Vykdoma ir priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų imtinai (nuo 45 metų, jeigu šia liga sirgo tėvas ar brolis). Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa, skirta vyrams nuo 40 iki 54 metų imtinai ir moterims nuo 50 iki 64 metų kartą per metus. Ir storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, skirta vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų imtinai kartą per dvejus metus.
Įstaigos rezultatus blogina per didelis hospitalizuojamų pacientų skaičius
Kaip K. Jacunskas jau minėjo anksčiau, kitas rodiklis, pabloginęs įstaigos vertinimo rezultatus, – per didelis hospitalizuotų pacientų skaičius. Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos, Ligonių kasų rekomendacijas, reikėtų itin apriboti pacientų, guldomų į ligoninę dėl hipertenzijos, cukrinio diabeto ir kitų lėtinių ligų, skaičių. „Lėtinėmis ligomis dažniausiai serga senyvo amžiaus pacientai, todėl vertinant tai, kad Anykščių rajone didelis pagyvenusių žmonių skaičius, tai ir rezultatai tokie. Žinoma, daugeliu atvejų gydytojai apsidraudžia guldydami žmogų į ligoninę, nei, pavyzdžiui, su didžiuliu kraujo spaudimu paleisdami jį namo. Aš manau, kad geriau žmogų ligoninėje pastebėti kelias dienas negu paskui susidurti su ligos komplikacijomis, kurios gali būti negrįžtamos. Jeigu ypač sumažinsim hospitalizuojamų pacientų skaičių, gali atsitikti ir taip, kad neišeisim iš teismų. Juk ir dabar girdim apie teisiamus gydytojus…“ – kalbėjo K. Jacunskas.
Pašnekovas pasidžiaugė „atšilusiais“ Anykščių PSPC ir Anykščių ligoninės santykiais. „Bendradarbiaujam, tariamės, sutariam tikrai gerai. Būna, kad ligoninės direktorius Audrius Vasiliauskas skambina, tarkim, pranešti, jog į ligoninę atvažiuoja vienas ar kitas specialistas ir panašiai. Galiu taip pasakyti – santykiai kolegiški, – sakė K. Jacunskas.
Erdvės pertvarkomos pacientų patogumui
Pastaruosius porą mėnesių Ankščių PSPC lankęsi pacientai tikriausiai pastebėjo, kad antrame aukšte buvęs procedūrinis kabinetas perkeltas į pirmą aukštą, į konferencijų salę. „Taip buvo laikinai. Dabar jau vėl procedūrinis kabinetas grįžta atgal į antrą aukštą. Jame du mėnesius vyko kapitalinis remontas. Jį „verkiant“ reikėjo remontuoti, nes buvo pasenę viskas, pacientams nebuvo kaip reikiant užtikrinamas privatumas vienos ar kitos procedūros metu. Tikimės, kad į naująjį procedūrinį kabinetą užsukę žmonės jausis jaukiau“, – apie pokyčius Anykščių PSPC pasakojo direktorės pavaduotojas asmens sveikatos priežiūrai K. Jacunskas.
Pasak jo, dabar eilė atėjo pokyčiams registratūroje: „Dabartinės registratūros langeliai neužtikrina visiškos pacientų duomenų apsaugos, reikia šiek tiek juos pertvarkyti. Taip pat ir prie įėjimo kabantis televizorius, kuriame rodoma informacija, prie kurio langelio prieiti, pasak pacientų, nėra labai patogioje vietoje. O laukti žmonėms irgi nelabai daug vietos. Todėl reikėtų pertvarkyti konferencijų salę, per ją padaryti priėjimą prie registratūros, pakabinti televizorių, kartu atsiras ir daugiau vietos pacientams atsisėsti laukiant“.
Įvykdžius šias pertvarkas, pasak K. Jacunsko, įstaiga bus ganėtinai sutvarkyta.
Įdiegta moderni eilių valdymo sistema
Anykščių PSPC nuo praėjusių metų paskutinio ketvirčio įdiegta moderni eilių valdymo sistema, kuri padeda kontroliuoti pacientų srautus.
Žmonės prie šios naujovės jau beveik įprato ir džiaugiasi, kad prie gydytojų kabinetų praleidžia mažiau laiko. Pacientams, ateinantiems į Anykščių PSPC, reikia žinoti kelis dalykus. Pacientų registracijoje pas gydytojus niekas nesikeičia. Žmonės pas gydytojus ir toliau gali registruotis paskambinę į įstaigą telefonu, taip pat atėję į registratūrą bei internetiniame puslapyje sergu.lt. Anksčiau būdavo taip, kad vienu iš išvardytų būdų užsiregistravęs žmogus iš karto galėdavo eiti pas gydytoją ir laukti prie kabineto, kol bus pakviestas. Dabar viskas kiek kitaip – net jeigu žmogus ir yra iš anksto užsiregistravęs pas gydytoją, atvykęs į įstaigą turi prie registratūros esančiame pulte atsispausdinti talonėlį su numeriu. Tuomet palaukti, kol virš pulto esančioje lentoje užsidegs jo numeriukas, nurodantis, prie kurio registratūros langelio jis turi prieiti. Registratorė, padavusi talonėlį, per kelias sekundes sistemoje pažymi, kad žmogus atvyko, ir jau tada galima eiti prie gydytojo kabineto. Virš kiekvieno gydytojo kabineto durų taip pat yra įrengtos lentelės, kuriose užsidega talonėliuose esantys numeriai. Sulaukus savojo numerio, galima užeiti pas gydytoją.
Šia sistema džiaugiasi ir gydytojai, ir pacientai – ją įvedus beveik nebepasitaiko atvejų, kada žmogus į gydytojo kabinetą braunasi be eilės „tik paklausti“.
Šeimos medicina artinama prie pacientų
Rajonų gydymo įstaigų vadovai dažnai skundžiasi specialistų trūkumu. Paklaustas, kokia situacija yra Anykščių PSPC, K. Jacunskas sakė: „Šiuo metu dar vienas šeimos gydytojas nepamaišytų, tačiau kol kas situacija kontroliuojama. Be abejo, svarbu ir žmogiškieji faktoriai. Atostogos – viskas suprantama, tačiau prieš porą savaičių buvo taip, kad susirgo keturi šeimos gydytojai. Tai akivaizdu, koks krūvis teko dirbantiems medikams. Pagal ministerijos rekomendacijas, pas šeimos gydytoją žmogus turėtų patekti per 7 dienas. Stengiamės tai įvykdyti… Kaip jau minėjau, kol kas padėtis nėra bloga, tačiau įstaigoje dirbančių gydytojų amžiaus vidurkis pakankamai didelis, dirba keli pensinio amžiaus medikai, ir jeigu nutiktų taip, kad jie nuspręstų nebedirbti, iš karto turėtumėm problemų“.
Ligoninių uždarymas rajonuose – ne naujiena, tačiau pirminės sveikatos priežiūros centrams tokia ateitis lyg ir neprognozuojama. „Pirminis lygis kaip tik lieka prioritetu, šeimos gydytojai artinami prie pacientų, todėl kalbėti apie tokių centrų uždarymą nėra prasmės. Net ambulatorijos, mano nuomone, yra labai reikalingos. Apie jų uždarymą galima būtų galvoti tik tada, jeigu nebūtų kam ten dirbti“, – kalbėjo K. Jacunskas.
Per pastaruosius kelerius metus Anykščių PSPC kolektyvą papildė net keli jauni medikai.