
Jau greitai bus du metai, kaip įsigaliojo LR Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas. 2013 metais, per vienuolika mėnesių Anykščių rajono policijos komisariate buvo pradėti 93 ikiteisminiai tyrimai dėl smurto artimoje aplinkoje (2012 m. – 81). Policijos pagalbos dėl įvairiausių konfliktų šeimoje daugiausia prireikia moterims.
Jau greitai bus du metai, kaip įsigaliojo LR Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas. 2013 metais, per vienuolika mėnesių Anykščių rajono policijos komisariate buvo pradėti 93 ikiteisminiai tyrimai dėl smurto artimoje aplinkoje (2012 m. – 81). Policijos pagalbos dėl įvairiausių konfliktų šeimoje daugiausia prireikia moterims.
Anykščių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnai analizuoja policijos komisariate registruojamą informaciją ir siekdami užkirsti kelią smurtui artimoje aplinkoje, lanko tuos asmenis, kurie tarpusavio konfliktų nelinkę spręsti taikiai.
Anykščių rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio pareigūnai, vykdydami smurto artimoje aplinkoje prevenciją, aktyviai bendradarbiauja su Anykščių moterų informacijos ir užimtumo centru, kuris vykdo specializuotos pagalbos centro funkcijas ir teikia pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims.
Bendruomenės pareigūnai, kartu su apylinkių inspektoriais ir Anykščių moterų informacijos ir užimtumo centro vadove Elvyra Lasskaja, lankydami konfliktuojančias šeimas ir bendraudami su nukentėjusiais nuo smurto asmenimis (tai beveik visais atvejais – moterys) sulaukia vis didesnio pasitikėjimo. Tokie pareigūnų apsilankymai vykdomi nuo metų pradžios jau nebestebina, todėl asmenys, patyrę smurtą iš savo artimųjų, drąsiai apie tai kalbasi su pareigūnais ir noriai kreipiasi pagalbos į Anykščių moterų informacijos ir užimtumo centrą, siekdami išspręsti savo problemas.
Policijos pareigūnai, Anykščių mieste ir rajone lankydami konfliktuoti linkusias šeimas pastebi, kad neretai smurtas toje pačioje šeimoje kartojasi ne vieną kartą. Užkietėjusių smurtautojų nepaveikia netgi teismo skirtos bausmės, jie smurtauja toliau. O išspręsti šią problemą dažnai trukdo ir socialinės priežastys – išsiskyrusi šeima dažnai toliau gyvena kartu, nes moteris neturi kur išsikelti, o alkoholiu piktnaudžiaujantis ir smurtaujantis vyras net ir nenori niekur kraustytis.
Tačiau pareigūnus džiugina jau ne vienas atvejis, kuomet aplankytos moterys pasidžiaugia, kad palaikomos savo vaikų, artimųjų, išdrįso kreiptis pagalbos, o pradėtas ikiteisminis tyrimas taip paveikė smurtaujančius vyrus, kad šie daugiau nedrįsta ne tik rankos, bet ir balso pakelti prieš savo žmoną. Tokios moterys, nori paraginti ir kitas ieškoti priemonių smurtautojams sutramdyti.
Policijos pareigūnų prevenciniai apsilankymai šeimose paskatina moteris netylėti, drąsiau ieškoti pagalbos, suteikia stiprybės, sprendžiant savo problemas, o policijos pareigūnai visada pasirengę suteikti informaciją ir pagalbą savo kompetencijos ribose.
Asmenis, kurie susiduria su smurto artimoje aplinkoje problemomis konsultuoja Anykščių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Rūta Avižaitė (tel. 8 698 52 748, el paštas – ruta.avizaite@policija.lt), jai nesant – bendruomenės pareigūnas Nerijus Urbonas (tel. 8 612 55 949, el. paštas – nerijus.urbonas@policija.lt) ir Anykščių moterų informacijos ir užimtumo centras, vykdantis specializuoto pagalbos centro funkcijas (tel. +37061545464, el. paštas – anyksciumoterys@gmail.com).