
Žiemą buvo paskelbta, kad Lietuva priskirta Šiaurės Europos šalims, tad juokaudami sakome, kad šią vasarą iš tradiciškai gelsvos spalvos, kuria sovietmečiu buvo dažniausiai dažomi namai Lietuvoje, nes kitokių spalvų vargiai galėjai gauti, redakcijos fasadas perėjo į šiaurietišką atspalvį.
Dažė amerikietiška įranga
„Anykštos“ fasadas jau ne kartą buvo dažytas aliejiniais dažais, tad baiminomės, kaip pavyks jį atnaujinti. Laimei, šiuolaikinės medžiagos leido išspręsti problemas. „Anykštos” redakcija buvo dažyta „Alpina Wood Facade“ dažais, kurie yra ilgaamžiai, atsparūs drėgmei, neblunka nuo saulės spindulių ir pan. O „Anykštos“ redakcijos pastatą dažė statybininkų brigada iš Molėtų, kuriai vadovauja Jurijus Trofimovas. J. Trofimovo UAB „Jurijus“ ir Ko, bedažydami redakcijos pastatą Anykščiuose sulaukė ir papildomų užsakymų gretimose gatvėse. Praėjus geram mėnesiui po fasado atnaujinimo UAB „Jurijus“ ir Ko tebedirba Anykščiuose, o J.Trofimovas užsuko į „Anykštos“ redakciją pažiūrėti, kaip atrodo dažai.
„Galite parašyti, kad Jurijus mėgsta Anykščius, man šis kraštas „limpa“, – juokėsi J. Trofimovas. Jis jau apie 10 metų vadovauja UAB „Jurijus“ ir Ko, dirba įvairiose Lietuvos vietose, bet didžiąją dalį – buvusios Utenos apskrities teritorijoje, tad puikiai pažįsta regionus. „Galiu pasakyti, kad atskiriu žmones, kuris iš kokio rajono. Anykštėnai, manyčiau, geresni. Kai dirbi, visada pasiūlys kavos, ko nors užkasti, visokių gaivų padarys, o užbaigus darbą neretas pasiūlo ir „nuobaigų“,- negailėjo anykštėnams gerų žodžių J. Trofimovas.
Paklaustas, ar pagrindinis jo įmonės darbas yra dažymas, sakė, kad bendrovė atlieka įvairius statybos darbus, tačiau didžiausią dalį sudaro būtent dažymas. „Dažome beore amerikietiška profesionalia įranga. Toks dažymo būdas pasižymi tuo, kad proceso metu nepatenka į dažus oro, labai tolygiai padengiamas paviršius. Be to, tai žymiai ekonomiškesnis būdas dažyti, negu tepti teptuku arba įprastu purškimo aparatu. Dažant naudojame skirtingų dydžių galvutes, todėl net epoksido derva galėtume nupurkšti pastatą. Įranga tokia gera, kad man net kyla mintis pačiam persidažyti savo automobilį“, – juokėsi J. Trofimovas.
Geltonų namų kraštas
Paklaustas, kokių spalvų dažniausiai pageidauja atnaujinamų namų savininkai, J. Trofimovas sakė, kad mados šiek tiek keičiasi. „Jokiam kitam rajone nerasi tiek daug geltonų namų kaip Anykščių rajone. Net nežinau, nuo ko tai priklausė. Bet dabar jau ateina kita karta, kuri buvo užsieniuose, matė pasaulio, todėl jie nebijo rinktis kitokių spalvų. Dažniausiai žmonės renkasi skandinaviškas spalvas – įvairių atspalvių rudas, pilkas. Kartais pageidauja ir rožinių spalvų namų, bet rečiau“, – pasakojo J.Trofimovas.
Jis kalbėjo, kad net ir mėlyna spalva, kuri anksčiau buvo savotiškas tabu, nes asocijuodavosi su Rusija, irgi jau skinasi kelią.
UAB „Jurijus“ ir Ko dirba molėtiškiai, pasak J. Trofimovo, per bendrovės egzistavimo laiką joje plušėjo pakankamai daug žmonių. Vieni iš jų paskui pradėjo savo statybų verslą, kiti emigravo. „Deja, negalime pasiūlyti darbininkams tokio atlygio, kokį jie gauna užsienyje“, – apgailestavo J. Trofimovas.
Pasak J. Trofimovo, darbas dažant namus nėra lengvas, nes pirmiausia reikia paruošti fasadą dažymui.
Dėl to, kad anksčiau namai buvo dažyti aliejiniais dažais, kartais tenka pašalinti mechaninėmis priemonėmis nemažus senų dažų plotus. „Dažome fasadus vandeniniais dažais, kurie nereaguoja su senais paviršiais. Stengiamės nedažyti namų aliejiniais dažais, nebent žmogus būna jų jau nusipirkęs“, – aiškino J. Trofimovas. Kaip pastebi J.Trofimovas, tačiau tai ne visada gelbsti ir garantuoti, kad niekada nieko neatsitiks, dengiant ant senų dažų, jis nesiima.
„Žmogus turi pasirinkimą – jis tiesiog gali perkalti namą naujomis lentutėmis, – sakė J.Trofimovas, nes, jo nuomone, kartais pašalinti visų senų dažų neįmanoma, o ir kainuoja tai labai brangiai.
Medis reikalauja priežiūros
Medis – viena iš sveikiausių statybinių medžiagų, tiesa, reikalaujanti ir nemažai priežiūros, nes tai organinė, natūrali medžiaga. Atmosferos veiksniai, drėgmė, temperatūros svyravimai, dubmbliagrybiai daro neigiamą poveikį medienai ir gali pridaryti daug žalos. Todėl medienai reikalinga nuolatinė apsauga, individualiai priderinta prie aplinkos sąlygų.
Užtikrinus gerą, nuolatinę priežiūrą medinės konstrukcijos ilgai liks funkcionalios ir džiugins namo savininką natūraliu grožiu. Kaip sako „Caparol“ technologas Marius Kiudulas, medienai skirtos apdailos ir priežiūros priemonės būna skirtos pastovių, santykinai pastovių ir nepastovių matmenų konstrukciniams elementams. Mediena yra „gyva“ medžiaga, jos matmenys gali kisti priklausomai nuo drėgmės ir kt. Fasadai priskiriami nepastoviems matmenims, todėl jiems yra pritaikytos specialios apdailos ir priežiūros priemonės.
Namų savininkai turi tris
pasirinkimus
M. Kindulo teigimu, medinių pastatų fasadai gali būti apsaugomi nuo nepalankių aplinkos veiksnių: drėgmės, vėjo, lietaus, sniego, utravioletinių spindulių – trimis skirtingais būdais, kurie leidžia medžiui „kvėpuoti“.
Pirmiausia tai – medienos dažai. M. Kindulo teigimu, dažai užtikrina ilgiausiai trunkančią apsaugą. Jei gerai paruoštas pagrindas, fasadu rūpintis nebereikia 10 metų. Be to, dažus galima tonuoti įvairiausiomis spalvomis – žalia, oranžine, violetine, pilka ir t.t. Po dešimtmečio namą galima perdažyti, dažai gerai dengia, todėl ankstesnė spalva tiesiog uždažoma. Jeigu medinį statinį veikia didelė biologinė tarša, taip pat verta rinktis dažus, nes juose paprastai būna priedų prieš dumbliagrybių veisimąsi.. Jeigu mediena pažeista, atitinkamai ją apdorojus specialiais remontiniais glaistais (atkuriamosiomis masėmis), nugruntavus ir uždažius dažais, gaunamas puikus rezultatas.
Antrasis variantas, pasak M. Kindulo, yra naudoti medienos dažyves. Jos yra skaidrios, todėl, skirtingai nei dengiant dažais, neuždengiama medienos faktūra.
Spalviškai galima rinktis iš daugelio medienos atspalvių nuo šviesių pušies iki tamsios juodmedžio spalvos (populiariausios – ąžuolo, riešutmedžio, palisandro, taip pat galima rinktis ir baltą spalvą, kuri išlaiko tekstūrą).
Dažyvėmis padengto medinio fasado priežiūros periodas – apie 5 metus. Perdažant vėl dažyve, būtinai reikia pasidaryti realų bandinį, nes dažyvė neuždažo. Jei mediena buvo padengta tamsia dažyve, pvz. palisandro spalvos, norint gauti šviesų atspalvį neužteks tiesiog perdažyti namą šviesia dažyve (būtinas papildomas apdorojimas, skutimas, gruntavimas ir kt.)
Ir trečiasis pasirinkimas namo savininkui, M.Kindulo teigimu, gali būti medienos aliejus – puiki priemonė natūraliam medienos vaizdui išlaikyti. Aliejus įsigeria į medieną ir taip ją apsaugo. Kitaip nei dažai ar dažyvės, aliejus nesudaro plėvelės. Pagrindinis medienos aliejaus privalumas – jis tinka ir horizontaliems paviršiams – aliejumi galima dengti terasų grindis ir kitus horizontalius paviršius. Priežiūros periodas trunka irgi apie 5 metus. Prieš dengiant aliejumi, medienos nereikia gruntuoti.
Siekiant optimalaus, ilgaamžio rezultato langus, duris, staktas, turėklus reiktų dengti specialiais jiems skirtais dažais.
Vokietijoje gaminami „Alpina“ medienos priežiūros produktai idealiai tinka ir Lietuvoje esantiems mediniams namams. Mūsų klimatas yra pakankamai atšiaurus mediniams statiniams, kadangi juos veikia dideli temperatūrų pokyčiai – vasarą mediniai fasadai labai įkaista, žiemą – juos veikia dideli šalčiai, visus metus – drėgmė. Todėl Alpių klimatui sukurti medžio aliejai, dažyvės ir dažai itin gerai tinka ir mūsų Lietuvos klimatui.
Užsak. Nr. 1106