Turiu pasakyti, kad pastaruoju metu mano nuomonė apie mokslą iš esmės pasitaisė. Ir ypač po vieno įvykio… Anksčiau galvodavau, kad tik atmintį galima pagerinti vaistais, tačiau pasirodo visagalis mokslas net ir sąžinę paveiks…
Turiu pasakyti, kad pastaruoju metu mano nuomonė apie mokslą iš esmės pasitaisė. Ir ypač po vieno įvykio… Anksčiau galvodavau, kad tik atmintį galima pagerinti vaistais, tačiau pasirodo visagalis mokslas net ir sąžinę paveiks…
„Neturi sąžinės”, – meta vieni kitiems žmonės, parodydami, koks esi degradavęs. Sąžinė yra pagrindinis asmenybės forpostas, kuris saugo žmogų socialinėje aplinkoje. Niekas nenori bendrauti su tuo, kuris „sąžinės neturi”. Tačiau, jei kam trūksta sąžinės – ne bėda. Vokiečių mokslininkai atlieka eksperimentus su psichotropiniais preparatais, kad iš nusikaltėlių padarytų… gerus žmones. Kitaip sakant, gali atsirasti toks elementas kaip „cheminė sąžinė”,- praneša „Welt Online“.
Jau dabar yra vaistų, kurie kažkiek pakeičia socialinį elgesį, bet vokiečiai žengė dar toliau – jie atlieka eksperimentus su žmonėmis, kad pakeltų jų dorovingumą. Mokslininkai teigia, kad tokios tabletės nusikaltėliams bus naudingos – geriau jos, negu kalinimas iki gyvos galvos, tačiau pabrėžia, kad tabletės veiks tik biocheminius smegenų procesus, prie to dar reikia valios ir noro pasikeisti. Žmogaus elgesį juk negalima aiškinti tik cheminiais procesais.
Johenas Volmenas iš Medicinos etikos instituto prognozuoja, kad nepaisant idėjos patrauklumo, tokios tabletės neturės paklausos.
Na, manau, kad tas mokslininkas klysta – tokių tablečių Lietuvoje tikrai lauktume, o kai kurioms gyventojų grupėms jas reiktų gerti privalomai, sakykim, Seimo ir Vyriausybės nariams, politikams. Manyčiau, kad iš ryto prieš pradedant darbus po piliulę jiems tektų gerti privalomai. Procesą net būtų galima filmuoti ir pateikti rinkėjams. Sakykim, prieš rinkimus galima būtų net filmukus susukti – „Aš turiu sąžinę“, kuriame tariamas kandidatas kasdien išgeria nustatytą dozę sąžinei palaikyti, apie tai pasakoja jo gydytojas ir t.t.
Tiesiog žavios perspektyvos, palinkėkime vokiečių mokslininkams sėkmės, o jau lietuviai mokės pritaikyti. Štai ką gali mokslas. Greitu laiku galbūt į priekaištus va taip atsikirsime – „Sąžinės neturiu, bet turiu pažįstamą gydytoją“.