
Rugsėjo 15 dieną Anykščių L.ir S.Didžiulių viešojoje bibliotekoje baigėsi kūrybinės architektų dirbtuvės, kurių metu trys Lietuvos architektų grupės ieškojo sprendimų, kaip geriausiai būtų galima sutvarkyti keturias Anykščių miesto erdves.
Ateityje ketinama sutvarkyti Antano Baranausko aikštę, aikštę priešais Anykščių kultūros centrą, Vyskupo skvero dalį tarp bibliotekos ir buvusio restorano pastatų bei aikštę priešais Anykščių meno mokyklą.
Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė baigiamajame viešame kūrybinių dirbtuvių pristatyme pabrėžė, kad jų tikslas yra sukurti minimų erdvių estetišką, patrauklią įvaizdžio ir įveiklinimo koncepciją, kuri leistų kryptingai, nuosekliai ir kokybiškai plėtoti Anykščių centrą bei užtikrinti Anykščių viešųjų erdvių gyvybingumą, jų ryšių tęstinumą ir atskleistų spalvingą bei sudėtingą vietos istoriją.
,,Šių kūrybinių dirbtuvių rezultatai apibrėš tolimesnius Anykščių rajono savivaldybės darbus 20 – 30 metų į priekį”, – sakė D.Gasiūnienė.
Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius architektų vizijų kvietė nepriimti kaip užduočių, kurias būtina įgyvendinti artimiausiu metu.
,,Tai yra kryptis, kuria mes turėtume eiti ir kurią nurodo ne kokie nors politikai, o profesionalūs architektai. Kai kurias idėjas, manau, mes įgyvendinsime ir artimiausiais metais”, – vylėsi jis.
Kūrybinių dirbtuvių vadovas ir kuratorius Martynas Marozas (kompanija Martyno Marozo architektūra ir planavimas, mmap) kalbėjo, kad miestui aiškios vizijos turėjimas leidžia ,,nepamesti kelio dėl takelio”.
,,Mes neturime tikslo savo kūrybinių dirbtuvių sprendinius ,,prastumti”. Mums labai svarbi visuomenės reakcija ir kritika, tai padės tuos sprendinius tobulinti ir pritaikyti prie žmonių poreikio”, – kalbėjo M.Marozas.
Kūrybinėse architektų dirbtuvėse dalyvavo trys architektų urbanistų ir kraštovaidžio architektų komandos: ,,Bau Land“, ,,Studio Space-Time“ ir ,,Metro Architektūra“.
,,Bau Land” yra urbanistų biuras, besispecializuojantis tvarių miestų vystyme ir strategijose. Jo vadovas Donatas Baltrušaitis yra daug metų dirbęs Belgijoje ties kompleksinėmis miestų atnaujinimo ir transformacijos strategijomis. Šiuo metu jis yra vienas iš Lietuvos Respublikos bendrojo plano rengėjų.
,,Studio Space-Time” – kraštovaizdžio architektų biuras, kuriantis aukštos kokybės erdves, atliepiančias vietos bendruomenių ir visuomenės poreikius bei reaguojančias į kintančias mūsų planetos gyvenimo sąlygas; Studijos vadovas Povilas Marozas daug metų praleido Londone, kur prisidėjo prie daugybės įsimintinų viešųjų erdvių kūrimo.
,,Metro Architektūra” yra architektų biuras, besispecializuojantis pastatų ir darnaus jų konteksto projektavime. Šis biuras Anykščiams nesvetimas ir miestui yra pateikęs jau ne vieną viešųjų erdvių sutvarkymo pasiūlymą, o jo direktorius Julius Biliūnas dar ir turi giminystės ryšių su klasiku Jonu Biliūnu.
Kūrybinių architektų dirbtuvių dalyviai, apžvelgdami esamą A.Baranausko aikštės būklę, konstatavo, kad A.Baranausko aikštės dizaino sprendiniai nėra vientisi, tai esą yra atskirų remontų rezultatas.
Gatvių, supančių aikštę, pločiai yra pertekliniai, o aikštės mastelis neatitinka miesto centro morfologijos. Jie taip pat konstatavo, kad aikštės perimetras yra atviras ir nesukuria užnugario, ji nėra patraukli būti, tad aikštė mažai naudojama. Taip pat atkreiptas dėmesys, kad A.Baranausko aikštė šiuo metu yra ne iki galo pritaikyta neįgaliesiems bei tėvams su vaikų vežimėliais, jai trūksta aiškaus funkcinio zonavimo ir su tuo susieto želdynų priežiūros režimo.
Profesionalių architektų akimis, aikštės dizaine neatsispindi miesto istoriniai sluoksniai. Vienintelis privalumas, kurį aikštėje įžvelgė kūrybinių architektūros dirbtuvių dalyviai, tas, kad joje yra nemažai vertingų medžių, kuriančių pavėsį ir gerinančių vietos mikroklimatą.Tiesa, kai kurie jų A.Baranausko aikštę (pagal dabartinę jos koncepciją) labiau buvo linkę vadinti ne aikšte, o skveru…
Bene daugiausia pasiūlymų kūrybinių architektų dirbtuvėse pateikė ,,Metro architektūra” architektas Julius Biliūnas. Architektas siūlė užtikrinti sklandesnę Anykščių miesto bei Šventosios upės krantinės fizinę jungtį, J.Biliūno gatvę, kurią vadino ,,autostrada”, atiduoti daugiau dviratininkų ir pėsčiųjų poreikiams, ,,Anykščių vyno “ gamykloje įkurti ,,menų ir vyno fabriką”, o gamyklos administraciniame pastate įrengti loftus.
Bibliotekos kieme pasiūlyta įkurti pramogų bei prekybos erdvę. Sinagogoje atidaryti muziejų, kuriame veiktų Žydų muziejus.
Anykščių menų mokyklos kieme siūloma eksponuoti menininkų darbus ir rengti performansus, o prekybos centro ,,Iki” patalpose atidaryti universalią salę.
Kūrybinių architektų dirbtuvių metu dalyviai susipažino su Anykščių miesto istorija, ypač domėjosi Anykščių žydų gyvenimo kultūra. Tai darė įtaką ir jų kūrybinėms vizijoms. Pavyzdžiui, kalbėta apie galimybes A.Baranausko aikštėje atverti senuosius žydų rūsius. Su svarbiausiomis žydų gyvenimo vietomis architektus Anykščiuose supažindino rašytojas Rimantas Vanagas.
Dirbtuvių dalyvius konsultavo architektūros – urbanistikos sričių profesionalai – ekspertai: Audrys Karalius, Rolandas Palekas, Andrius Ropolas.
Pasibaigus kūrybinėms dirbtuvėms, jų kuratorius ir vadovas M. Marozas komentavo: ,,Anykščių centro vizijos dirbtuvės parodė, kad Anykščių centras yra ypatinga vieta, kurios transformacijai nėra vieno recepto. Kaip vieną pagrindinių problemų kūrybinių dirbtuvių dalyviai identifikavo tranzitinį eismą per miesto centrą, kuris kuria barjerus ir atriboja A. Baranausko aikštę nuo miestiečių. Buvo pastebėta, kad aiškių ribų nebuvimas, nepatogi takų sistema ir vešli augmenija A. Baranausko aikštėje ją daro panašią ne į aikštę, o į skverą, todėl dirbtuvėse buvo siūloma tas ribas formuoti nauju užstatymu, o aikštės įvaizdį stiprinti ,,pakeliant” medžių lajas. Tai leistų atskleisti ir atidengiant ,,juvelyrinį” Anykščių senamiestį, kuris šiuo metu yra nematomas atvykstantiems J. Biliūno gatve.
Siekiant stiprinti ryšį tarp aikštės ir senamiesčio, dirbtuvėse taip pat buvo siūloma riboti eismą Vilniaus g. atkarpoje – tai kurtų saugesnę ir malonesnę erdvę miestiečiams ir miesto svečiams. Dirbtuvių dalyviai taip pat vertino ir kitas miesto viešąsias erdves: erdvę priešais kultūros centrą, erdvę priešais meno mokyklą, J. Biliūno ir Vilniaus gatves. Erdvę priešais kultūros centrą (palei J. Biliūno g.) siūloma iš dalies užstatyti, atkuriant istorinį aikštės perimetrą ir taip sukuriant jaukų vidinį kiemelį priešais kultūros centrą.
Dirbtuvėse buvo pastebėta, kad šiuo metu gatvės yra gerokai per plačios, o atėmus dalį erdvės iš automobilių, galima sukurti nemažai kokybės, sumažinti ir pagerinti aplinką vietos iniciatyvoms bei verslams.
Dirbtuvėse taip pat buvo akcentuota, kad erdvėje, kurioje jau buvo daugybė drastiškų pokyčių, negalima elgtis drastiškai, būtina viską gerai apgalvoti, apsvarstyti, eksperimentuoti, o tik tada judėti pirmyn. Tikimės, kad šios dirbtuvės ir pataps ilgo ir gerai apgalvoto transformacijos proceso pradžia.”
Kūrybines dirbtuves organizavo Anykščių rajono savivaldybė. Apibendrindama kūrybinių architektų dirbtuvių dalyvių pasiūlymus, Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė kalbėjo: ,,Dabar yra labai svarbu visiems susitarus pradėti nuo nuoseklaus mūsų miesto centrinės dalies urbanistinio regeneravimo, nuo mažų urbanistinių eksperimentų, nuo archeologinių tyrimų, nuo gyvybingumo įnešimo per smulkaus verslo įsileidimą į centrinę dalį, nuo menų mokyklos mokytojų ir mokinių įtraukimo į gatvės gyvenimą… Nepritarčiau drastiškai kaitai. Šios dirbtuvės atskleidė labai daug, profesionalų architektų įžvalgos vizualiai pademonstravo, kaip svarbu yra sukurti mieste jaukumą, trauką, gerą estetiką.
Tai mūsų visų gerų emocijų pagrindas, kada jautiesi savo miesto dalimi, kada jautiesi kaip savo namuose, kada norisi ištransliuoti pačias geriausias žinias apie savo miestą, kada vyksta judesys, triumfuoja gerasis triukšmas.”