
Sekmadienį, sausio 28 dieną, Anykščių Koplyčioje vykusioje perklausoje nuspręsta – šimtmetį mininčioje Lietuvos dainų šventėje „Kad giria žaliuotų“ dalyvaus ir anykštėnių choras, vadovaujamas Anykščių meno mokyklos mokytojos, respublikinio akordeonistų festivalio organizatorės Ritos Uturytės.
Po šio renginio paaiškėjo, kad šiemet vyksiančiam Dainų šventės šimtmečiui choristai palikti ruoštis savo jėgomis – choras priverstas repetuoti parapijos salėse, o choro vadovas negauna jokio atlygio.
Kodėl negerbiame savo krašto talentų?
Pasidomėti renginiu ,,Anykštai“ pasiūlė iniciatyvi anykštėnė Evelina Zablockienė, atkreipusi dėmesį, kad apie Dainų šventės kolektyvų atranką ne tik trūko informacijos, tačiau dėmesio stinga ir patiems choristams.
„Todėl, kad Anykščiuose savivaldybė nežinau ką vertina. Draugus, draugystę, profesionalumą, idėją ar altruizmą?.. Visi vadovai, kurie ruošia kolektyvus į Dainų šventę, gauna atlyginimą. Konkrečiai apie šį chorą: choras, vadovaujamas Ritos Uturytės, dalyvauja jau antrą kartą Dainų šventėje, ir vadovas, kuris su kolektyvu dirba po 3-4 (ir kiek reikia) dienų per savaitę, dirba beveik po 2 metus, kol paruošia programą (apie 15 sudėtingų dainų), negavo nei karto jokios algos. Kodėl? Kodėl jo negali įdarbinti nei Kultūros centras ar kt.? Kuo jie nenusipelno ir akompaniatoriaus etato? Juk be galo sudėtingas darbas be akompaniatoriaus. Lietuvos Dainų šventės 100-metis ir nejaugi savo talentų taip ir nepagerbsime už didžiulį triūsą? Beje, kiek žinau, buvo ne kartą prašyta pinigėlių, bet… Galite pakalbinti ir pačią Ritą, ir choristes, kurios taip su meile ir uoliai darbuojasi. Tokio aukšto lygio choras drąsiai galėtų garsinti Anykščių vardą ne tik Lietuvoje. Jeigu būtų įsteigti etatai, manau, jie taip pat aukštą lygį išlaikytų ir atliktų daug daugiau dainų. Tikrai prisijungtų ir daugiau norinčių dainuoti.
O kažkada tiek daug chorų buvo Anykščiuose, kuriems vadovavo Robertas Čapkevičius ir kt. Gal reikėtų prisiminti buvusius Anykščių chorus, chorvedžius. Tarkime, Robertas Čapkevičius dirigavo ir Vilniuje, Dainų šventėje! Neužgesinkime kūrybinių talentingų entuziastų“, – redakcijai parašė E. Zablockienė.
Mokėjo iš savo kišenės
„Anykšta“ susisiekė su Anykščių meno mokyklos mokytoja, moterų choro vadove R. Uturyte, kuri sakė, kad darbo įdėta ir tebededama daug, o dėmesio choristams iš valdžios trūksta.
„Nemokamai dirbau ir 2018 metais, kuomet ruošėmės Dainų šventei, nemokamai dirbu ir dabar. Pasiruošimas tokiai šventei yra reikalaujantis labai daug jėgų, energijos, laiko. Repeticijos yra labai intensyvios, nes repertuaras yra sudėtingas, o mūsų choras – mėgėjų. Mėgėjus paruošti yra nelengva“, – apie pasiruošimą šią vasarą vyksiančiai jubiliejinei Dainų šventei pasakojo choro vadovė.
„Aš kreipiausi ir į merą dėl užmokesčio, ir Kultūros centre nebuvo suteiktos jokios galimybės… Mane galėjo įdarbinti Kultūros centre bent tam kartui“, – kalbėjo visuomeniniais pagrindais chorui vadovaujanti R. Uturytė.
Ji pasakojo, kad pačios moterys jai kartą surinko pinigų už darbą: „Surinko tuos pinigėlius, bet aš jų tikrai daugiau neimsiu, nes tai yra klaiku…“, – drovėdamasi pasakojo vadovė.

„Dainų šventės pasiruošimui turėjo būti numatyti rezervai savivaldybėje, o kodėl jų nėra, negaliu atsakyti. Kiti kolektyvų vadovai, kai su jais pabendrauju, net nesupranta, kaip gali būti toks požiūris, kaip yra nevertinamas toks pasiruošimas Dainų šventei. Yra chorų, kurie nespėjo pasiruošti, o mes tai sugebėjome padaryti. Pradėjome repetuoti jau pernai, tačiau mūsų, kaip ne Anykščių Kultūros centro kolektyvo, panašu, nepripažino“, – apie galimas moterų choro ignoravimo priežastis kalbėjo R. Uturytė. – Vienas geras dalykas, kad vieną kartą per savaitę galime repetuoti choro studijoje. Kitą dieną jau repetuojame Anykščių parapijos namų salėje.
Anykštėnai abejingi chorinei kultūrai
Daugelį metų moterų chorui vadovaujanti muzikos mokytoja prisiminė, kad anksčiau žmonės, tie patys anykštėnai, labiau vertino chorinį dainavimą: ,,Štai buvęs Anykščių parapijos klebonas Stanislovas Krumpliauskas labai vertino kultūrą, muziką. Jis visuomet ateidavo į choro peržiūras“, – sakė R. Uturytė.
Ji mano, kad Anykščiuse apskritai nevertinama chorų veikla: „ Anykščiuose chorinei kultūrai yra labai didelis abejingumas – iš mūsų rajono jubiliejinėje Dainų šventėje dalyvaus tik vienas mūsų choras – nei viena mokykla, net – Meno mokykla Dainų šventei nesiruošė. Tai – didelė gėda. Tokiuose Biržuose yra trys-keturi chorai. 2018 metais Dainų šventėje dar dalyvavo Jono Biliūno gimnazijos mokinių choras“.
„Aš matau Kultūros centre yra saviveiklos, bet dalyvaujančių chorinėje veikloje neatsiranda. Taip, tai reikalauja labai daug darbo, repertuaras yra sudėtingas, tačiau mūsų choras taip pat yra mėgėjų, profesionalių nėra“, – apie tai, kad ir be etato finansavimo pavyko pasiruošti respublikinei Dainų šventei, džiaugėsi R. Uturytė.
Vyriausiai choristei 70 metų, jauniausiai – 30
„Anykštai“ moterų choro vadovė R. Uturytė apie sekmadienį Anykščių Koplyčioje vykusį peržiūros renginį sakė: „Patekome į Dainų šventę! Buvo atvykusi labai profesionali komisija, kurią sudarė trys nariai: choro dirigentas ir pedagogas Alfonsas Vildžiūnas, Lietuvos nacionalinio kultūros centro chorų specialistė Aistė Valentaitė, choro dirigentė Regina Maleckaitė.“
Kolektyvo vadovė pastebėjo, kad moterų choras šiemet išaugo. „Yra moterų, kurios labai norėjo dalyvauti Dainų šventėje, ir aš jas priėmiau. Mūsų moterų grupė pagausėjo, ir dabar chorą sudaro ne tik bažnyčios choristės, bet ir bendruomenės narės. Visos moterys – anykštėnės, su manimi jų – 23. Viena jų dalyvavusi dar Anykščių Kultūros centro „Šilo“ chore. Vyriausiai mūsų choro Dainų šventės dalyvei yra 70 metų, o jauniausiai – per 30, ji – naujokė. Dauguma chorisčių yra garbaus amžiaus, o choristės, galima sakyti, veteranės, dalyvavusios ne vienoje Dainų šventėje“, – pasakojo R. Uturytė.

Anykščių meno mokyklos mokytoja taip pat džiaugėsi, kad šiais metais pavyko rasti ir koncertmeisterį, nes iki šiol ruošdavosi be jo:
„Anykščiuose tokio nepavyko rasti, tad mums sutiko pagelbėti jaunas, gabus koncertmeisteris Mykolas Treščenkinas. Jis yra klaipėdietis, gyvenantis Panevėžyje, vargonais grojantis ne vieno miesto bažnyčioje. Tai – talentų talentas, ir tik prieš porą savaičių su juo pradėjome dirbti.“
Kultūros centre ar yra chorvedžio etatas.Tai ne romansus padainuoti.O ruoštis Dainų šventėms darbo įdėti tikrai reikia..Turi žmogus būti savo Lietuvos patriotas.Nelengvi dalykai…
Dieve mano, šiam chorui rajono vadovai nė cento neduoda, bet kliedi apie kažkokį lygį, apie Anykščių kaip kultūros sostinės statusą. Kokia gėda !
Statusas yra baleika….
Niekas gal nesitikėjo ,kad atsiras tokia kieta vadovė su kieta komanda.Ruošiami vargonų festivaliai, kažkokie kvartetui važiuoja pasirodyti į televiziją,muzikalkeje dirba aukšto lygio pianistai, pasirodo,kai ateina tokia jubiliejinė Dainų šventė ,nieko nebelieka.
Visi be pinigų ir projektų nedirba
Bet už tai valdžia negaili pinigų velnių pasirodymams.
Taigi choro vadovė ne iš kultūrnamio chebros, dėl to ir dirba už dyka.
Tai gal čia gal Anykščių kultūros vadovų chebra turi būti.Bet juk dzin ar ne
Tai tokie mūsų ir Anykščiai …mano ,tavo chebra.
Užtat bibliotekoje naujas padebesinis skyrius yra ir bus.Čia jau be gėdos ir tikrai neskaniai atrodo.Na paliko paliko ir viskas.Pusę metų stebės,juokinga.
Tai Antanavičienė panoro važiuoti į dainų šventę?Visą gyvenimą nedainavo,o senatvėje užsigeidė pasirodyti..?
Jau ir atsirado,kas nusprendžia ką daryt ir ko ne.Tai pyktį kokį turite.Gal choro vadovė žino gėriau ar jūs…įdomiai čia
Niekam neuždrausta dainuoti, jei nežinot, tai paskaitykit internete, ką dainavimas žmogui suteikia.Nereikia nei makijažų nes daina pajaunina ypač moteris.
Visam pasauly dainuoja ne tik moterys, bet ir vyrai gan garbaus amžiaus net 90m.
Pažiūrėkit video pamatysite ko nematėt.
Antanavičienė labai jaunatviška moteris
Matosi, kad moteris rašot iš pavydo
Pradėkit dainuot- nebus laiko pletkavot!
Na jei muzikos mokyklą neturi choro,tai kas ten dirba.Nebėra muzikos mokytojų ar mokinių .
Nėra etatų,sunaikinta.Ansambliukams yra.Nes patogu dirbti.
Toks kaip R.Čapkevičius,kuris ilgai vadovavo chorui”Šilas”,nėra Anykščiuose ir matomai ilgai nebus,kas jam prilygtų nei talentu,nei mokėjimu dirbti su dideliu kolektyvu,pasiekiant aukšto lygio choriniame mene.Nedaug jis gaudavo už nuoširdų atsidavimą menui,bet neaimanavo,nesiskundė kad gauna gal per mažai…Jo pasiekti rezultatai pelnė didelę pagarbą jam ir iki šiol,kadangi į pirmą vietą nestatė PINIGŲ!Labai atsakingai žiūrėjo į savo,kaip vadovo pareigas.R.Čapkevičiui buvo garbės reikalas pasiekti aukštų rezultatų.Dirbo,kad jautė didelį malonumą ir atsakingumą dėl rajono kultūros,o tai ne kiekvienam duota tokios savybės…deja…todėl aimanuoti viešai,kad kažkas nemoka-labai „neskaniai”skamba…
Jis turėjo etatą kultūros namuose,dirbo muzikos mokykloje…..tikrai ne dykai…o Jūs neskaniai rašote,na gal būt aišku kodėl.
Atsimena anykštėnai,kad chorų buvo daug ir etatai chorvedžiams buvo.Iš šio komentaro ir matosi kokios žinios ir kompetencija į chorus.Be atlygio niekas nedirbo,niekas…
Koks tu choristams,kad nežinau,kad etatai buvo.Tai kuom gyveno žmogus .Šventa dvasia su šeima . Ką čia bludijat.
Gal nereikėtų visus,kurie užsimano, vežti į dainų šventę?Norinčių pakliūti ten rasis dar ne vienas.Ar yra prasmė gausume,bet ne kokybėje???
Kiek tų visų yra.Gal tamstelė.
Tai kam dirba jeigu nieko nemoka? Jeigu patinka už dyka dirbt, tegul dirba.
Kažkoks soc lenktyniavimas…
Su kuo lenktyniauja.,. konkrečiau
ta duobiu zemelapi dedat. jei nei duobiu nera, nei jame zimet galima. taigi puikus keliai, nepravaziuojami
o ką veikia Kultūros taryba,kad nepadeda ,neorganizuoja.Iki šio straipsnio negirdėjome,kad yra choras ir neseniai kavinėje dar kalbėjomės,kad nieko nebėra Anykščiuose ir buvo paminėtas Čepkevičius,o va pasirodo ir choras yra. Tik sėkmės.
„Devilstone” žada atstovauti Anykščius Dainų šventėje.
Nesikartok
Nesuprantu,vagiui vaikinui pinigu yra,schorvedei nera?