Diskusijoje apie tai, ar saugu gyventi Anykščiuose ir kokios didesnio saugumo galimybės, dalyvavo Anykščių rajono policijos l.e. viršininko pareigas Petras Pumputis, rajono tarybos narys, mero patarėjas, atsakingas už antikorupcinės programos įgyvendinimą Anykščių savivaldybėje Aloyzas Virgilijus Milaknis ir Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vadovas Ričardas Juozainis .
Pašnekovus kalbino žurnalistė Sveta Vitkienė.
Diskusijoje apie tai, ar saugu gyventi Anykščiuose ir kokios didesnio saugumo galimybės, dalyvavo Anykščių rajono policijos l.e. viršininko pareigas Petras Pumputis, rajono tarybos narys, mero patarėjas, atsakingas už antikorupcinės programos įgyvendinimą Anykščių savivaldybėje Aloyzas Virgilijus Milaknis ir Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vadovas Ričardas Juozainis .
Pašnekovus kalbino žurnalistė Sveta Vitkienė.
S. Vitkienė. Visi gyvenate kurortinį statusą turinčiuose Anykščiuose. Ir visi dirbate darbus, dėl kurių neabejotinai yra ant jūsų pykstančių. Ar jaučiatės pakankamai saugūs?
P. Pumputis. Visiško saugumo negali užtikrinti nei viena institucija, ir nei vienas žmogus niekada nebus absoliučiai saugus.
A.V. Milaknis. Visuomenės saugumą ir viešąją tvarką įtakoja šalies socialinis ir ekonominis faktorius. Saugoti ir gerbti asmens teises ir laisves, užtikrinti viešąją tvarką ir visuomenės saugumą, formuoti saugią aplinką ir pan. yra visų mūsų bendra misija.
Vakar įbėgo šernas į mano automobilį… Ar aš esu saugus? Neliūdna tik tiek, kad medžiotojams nereiks šalti bokštelyje ir turės Kalėdinės mėsytės.
Jei tarptautinėse misijose Afganistane, Irake mažiau žūna karių nei mūsų keliuose, bendruomenėse, tai ar mes pakankamai saugūs?
R.Juozainis. Taip, pakankamai saugiai jaučiuosi. Kai atvykau dirbti į Anykščius, įvykių suvestinės būdavo daug platesnės ir nusikaltimai buvo sunkesni. Dabar nusikalstamumas pastebimai sumažėjo
S.Vitkienė. Kaip manote, ar policijos "akys" – vaizdo kameros, sumontuotos įvairiose Anykščių vietose, priverčia anykštėnus ir miesto svečius mažiau pažeidinėti viešąją tvarką?
A.V. Milaknis. Stebėjimo kameros, ženklai, kad miestas stebimas, perėjų per gatves ryškesnis atžymėjimas prieš rugsėjo 1-ąją, įvairių programų skirtų mūsų saugumui užtikrinti finansavimas, gatvių apšvietimas, policininkų patruliavimas tai keli būdai ir galimybės siekti geresnių rezultatų šioje srityje.
R.Juozainis. Kameros nusikalstamumo niekaip neįtakoja, tačiau jo išsiaiškinamumą tikrai palengvina, nes fiksuoja ir perduoda tai, kas vyksta viešose vietose. Nusikalstamumą įtakoja kiti veiksniai.
P.Pumputis. Manome, kad vaizdo kamerų sumontavimas Anykščiuose visiškai pasiteisino. Pastebime, kad potencialūs pažeidėjai vengia viešųjų vietų, stebimų vaizdo kameromis.
S.Vitkienė Klausimas P.Pumpučiui . Gal galite pateikti nusikalstamumo viešose vietose šių metų statistiką?
P.Pumputis Šiais metais per 11 mėnesių Anykščių rajono viešose vietose įvykdytos 74 nusikalstamos veikos, iš jų 21- gatvėse.
skaitytojo klausimas: Rusijoje dvi problemos – keliai ir ….. . Pas mus tik viena . Kaip Jums atrodo kuri ?
A.V. Milaknis Skaitytojui – pas mus pagrindiniai keliai tvarkingi, problema savitarpio pagarbos nebūvimas, atsakomybės stoka. Teko važinėti su Švedijos vairuotojais, tai tikrai ką turime iš jų pasimokyti.
Skaitytojo klausimas: Kas įtakojo tai, kad virš (ačiū Dievui) buvusio "rūsio" buvusi kamera (toks jausmas) penktadienio vakarais būdavo išjungta, nes keletą kartų teko stebėti, kaip daužosi, geria, griuvinėja, o policijos nei kvapo!!! Aš suprantu, kad policininkų algos nedidelės ir jiems labiau apsimoka stabdyti mašinas ir taip prisidurti prie algos… Ar yra kokia sistema, kad policininkas sulaikęs viešosios tvarkos pažeidėją, gauna premiją, priedą ar dar kažką panašaus?
P.Pumputis Policija neturi tiek pajėgų, kad nuolat skirtų dėmesį tik vienai, kad ir nemažai problemų keliančiai viešąjai vietai. Nuo gegužės mėnesio "Rūsys" nebeveikia.
Policijos pareigūnai už sulaikytus pažeidėjus priedų negauna.
S.Vitkienė. Ar jaučiatės saugūs, palikę butą ilgesniam laikui arba nakčiai – automobilį po langais?
P.Pumputis. Kiekvienas pilietis turi pirmiausia pats pasirūpinti savo turto saugumu – bute įsirengti signalizaciją,savo turtą apdrausti, daugiau bendrauti su kaimynais ir nebūti abejingu, pastebėjus kažką įtartino.
S.Vitkienė Klausimas P.Pumpučiui: kokia vagysčių iš butų ir automobilių vagysčių (ir iš jų) statistika?
P.Pumputis. Per šių metų metų 11 mėnesių Anykščių rajone įvykdytos 48 vagystės iš gyvenamųjų patalpų, 11 automobilių vagysčių ir 13 vagysčių iš transporto priemonių.
Skaitytojo klausimas P.Pumpučiui : Kiek pareigūnų rajone dirba naktį?
P.Pumputis. Rajone naktį dirba policijos komisariato budėtojų pamainos pareigūnai,
du patrulių ekipažai ir, esant reikalui, į nusikaltimų vietas išvyksta
operatyvinė grupė.
S.Vitkienė O ar saugūs jaučiatės keliuose? Apibūdinkite anykštėną – vairuotoją ir anykštėną – pėstyjį. Iš pono P.Pumpučio vėlgi prašome statistikos apie nelaimes, per metus įvykusias rajono keliuose.
P.Pumputis. Mūsų rajone per šių metų 11 mėnesių įvyko 32 įskaitiniai eismo įvykiai, kuriuose 31 žmogus buvo sužalotas, 12 žuvo.
Pastebime, kad anykštėnų vairuotojų kultūra gerėja, o pėstieji tampa vis labiau matomi tamsiu paros metu.
A.V. Milaknis. Vyresnio amžiaus vairuotojai gan tvarkingai važinėja, jaunimui daugiau laisvės savaitgaliais. Na, o kaip nesustosi prieš garbaus amžiaus bobutę jei ji ir eina per gatvę ne tam skirtoje vietoje?!
R.Juozainis Anykštėnas pėstysis – tas pats, kas rusas savižudis: nei atšvaitų, nei liemenių, eina kur nori ir kada nori. Įsivaizduoja, kad vairuotojas privalo jį matyti. Tiesiog nearta dirva kelių policijai. O vairuotojas anykštėnas labiau rūpinasi ne tuo, kaip jis vairuoja, ir kokios jis būklės, o pagaus jį patrulis ar nepagaus. Pridėkime dar tai, kad keliai rajone labai neypatingi – va jums ir bendras situacijos keliuose pavyzdys .
S.Vitkienė. Specialių akcijų metu policija išaiškina vis daugiau nepilnamečių girtavimo atvejų. Maža to, paaiškėjo, kad ir svaigalus, ir cigaretes vaikams perka vyresnio amžiaus draugai, suaugusieji, o vaikai kartais girtauja netgi su savo tėvais ir kaimynais. Kaip tvarkytumėte šią situaciją?
P.Pumputis. Per šių metų 11 mėnesių už alkoholinių gėrimų nupirkimą ir perdavimą nepilnamečiui ar nepilnamečio nugirdymą surašyti 22 administracinės teisės pažeidimo protokolai. Policijos pareigūnai vykdo ir kitą prevencinį darbą – bendrauja su pardavėjomis, lankosi mokyklose, bendruomenėse, nuolat primena apie gręsiančią atsakomybę už šiuos pažeidimus.
A.V. Milaknis. Nusikalstamumo augimas, ypač tarp jaunimo, dėl nepakankamo valstybės institucijų dėmesio prevenciniam darbui su nepilnamečiais, mano nuomone, tai viena iš pačių didžiausių šio laikmečio grėsmių.Turime daugybę įvairių krizių, motinų, tėvų centrų, teisių apsaugos tarnybų, komisijų, o rezultatai negerėja. Atsakant į šį klausimą man reikalinga platesnė SSGG analizė.
S.Vitkienė. Kas tos SSGG?
A.V. Milaknis. Stiprybės, silpnybės, grėsmės, galimybės
Skaitytojo klausimas: Kur iš diskusijos dingo prokuroras?
S.Vitkienė. Rajono prokuratūros vadovas R.Juozainis iškviestas į apygardos prokuratūrą.
S.Vitkienė. Klausimas A.V. Milakniui sako, žuvis pūva nuo galvos. Esate atsakingas už antikorupcinės programos įgyvendinimą Anykščių savivaldybėje. Kokia tai programa, ką jums pavyko įgyvendinti ir kiek paaiškėjo savivaldybėje korupcijos atvejų?
A.V. Milaknis. Šią programą sėkmingai įgyvendina rinkėjai per savivaldybių tarybų rinkimus ir tikiuosi būsimus tiesioginius merų ir seniūnų rinkimus. Žuvies niekada nesirenku parudavusiom žiaunom, o ką ir bekalbėti apie supuvusią galvą. Beje, kaip žvejas pasakysiu, kad pirmiausiai išpūna viduriai.
Ar eilinis žmogus, valdininkas yra korumpuotas gali pats nuspręsti perskaitęs korupcijos klasikinį apibrėžimą: Korupcija – tai asmens naudojimasis savo oficialia padėtimi siekiant neteisėtų asmeninių tikslų. Šiais metais Lietuvos korupcijos suvokimo indeksas yra 4,6 ir tai šiek tiek žemesnis nei pasaulio vidurkis.
Korupcijos niekas neišgyvendino per šimtmečius-tik siekis yra būti tarp mažiau korumpuotų valstybių, kaip Suomija, Danija, Naujoji Zelandija ir pan. Kaip ir kitose savivaldybėse didesnio dėmesio iš mano pusės susilaukia viešieji pirkimai, leidimai ir kt. Dažnai būna kaip tame filmuke: Drakonas žuvo – šlovė Drakonui! Prevencinis darbas, darbas su jaunimu, įvairūs antikorupciniai projektai tai dalis mano veiklos. Pasodinti ten kur labai saldus žodis Laisvė, ne mano veiklos tikslas.
S.Vitkienė. Kalbėdami apie saugumą keliuose, praleidome svarbų klausimą: ar manote, kad didelės baudos už KET pažeidimus iš tiesų mažina karą keliuose?
P.Pumputis. Pastebime, kad didelės baudos iš dalies turi įtaką karui keliuose.
S.Vitkienė, klausimas P.P.Pumpučiui. Prokuroras sako, kad nusikalstamumas rajone mažėja. Gal turite statistinių įrodymų?
P.Pumputis. Labai svarbu: mažėja sunkių nusikaltimų- 2007 metais jų buvo užregistruota 20, o šiais metais – 18.
S.Vitkienė. Ko linkėtumėte anykštėnams – artėja šventės. Dėkoju visiems už pokalbį.
P.Pumputis. Anykštėnams ir jų svečiams šventes linkime sutikti taikiai ir draugiškai nusiteikus.
A.V. Milaknis Ramių šventų Kalėdų ir laimingų Naujųjų Metų. Tegul Jūsų vaikai, mamytės ir tėtukai, senelės ir diedukai jaučiasi saugūs savo šeimose, kaiminystėje, bendruomenėje !