
Kiekvieną rudenį gražiai ir prasmingai Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos moksleiviai ir pedagogai pasitinka savo kraštiečio literatūros klasiko gimtadienį. Ne išimtis buvo ir šis rugsėjis. Pasitikdami Vaižganto gimimo dieną, gimnazijos auklėtiniai darė įvairius gerus darbus.
Kiekvieną rudenį gražiai ir prasmingai Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos moksleiviai ir pedagogai pasitinka savo kraštiečio literatūros klasiko gimtadienį. Ne išimtis buvo ir šis rugsėjis. Pasitikdami Vaižganto gimimo dieną, gimnazijos auklėtiniai darė įvairius gerus darbus. Per tas gerumo dienas buvo sugrėbti nukritę medžių lapai prie Vaižganto paminklo miestelyje, sutvarkyta rašytojo tėvų kapavietė Svėdasų kapinėse, prie gimnazijos „nuaustas“ spalvingas floristinis kilimas iš rudeniškų žolynų, atlikti įvairūs kiti darbai.
O rugsėjo 20-ąją, per Vaižganto gimtadienį, pirmoji svėdasiškių pamoka buvo skirta žymiajam kraštiečiui. Visiems susirinkus į aktų salę, prasidėjo renginys „Vaižgantas- svėdasiškis, Malaišių kaimo žmogus“. Vedančioji dešimtokė Justė Smeledytė įtaigiai pasakojo apie Juozo Tumo-Vaižganto ryšius su gimtine, jo paprastumą, nuoširdumą, svėdasiškių atmintyje išlikusius prisiminimus iš susitikimų su šiuo iškiliu žmogumi. Tarp tų konkrečių apibūdinimų, vaizdingų Vaižganto ryšių su gimtuoju kraštu santrumpų buvo pristatomi svečiai ir gimnazistų atlikti geri darbai.
Svėdasų šv.Arkangelo Mykolo parapijos klebonas kun. Vydas Juškėnas linkėjo gimnazijos bendruomenei būti „deimančiukais“, vertais Vaižganto vardo. Šių eilučių autorius- Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus vedėjas- papasakojo apie Vaižganto giminaičius, jų ryšius su muziejumi. Gimnazijos skautų draugovės nariai ne tiktai sudainavo nuotaikingą dainą apie obuolius, bet dargi raudonšoniais obuoliais apdalijo ir apdalijo renginio dalyvius. Lietuvių kalbos mokytoja, gimnazijos muziejaus puoselėtoja Rima Kniežienė visiems pademonstravo unikalią dovaną, kurią gavęs iš kunigiškiečio Vaižganto vyriausiosios sesers Marijonos anūko Vytauto Nakučio, perdavė muziejui gimnazijos direktoriaus pavaduotojas Rytis Narvydas. Tai Vaižganto fotografija su jo ranka užrašytu 1928 metais palinkėjimu brolio Jono Tumo sūnui Stasiui.
O salėje vieni gimnazijos auklėtiniai keitė kitus- ir pristatinėjo savo gerus darbus. Pradinukai išmoko ir nuotaikingai atliko populiarią dainą apie nenaudėlę musę. Vaikai dainavo taip gražiai ir išraiškingai, kad net salėje sėdintys nenustygo vietoje, pritarė dainorėliams. Septintokai pasidžiaugė, kad , domėdamiesi Vaižganto kūryba, piešė „Pragiedrulių“ vaizdus. Vienuoliktokų „a“ klasės auklėtinių dovaną pristatė Ramunė Lapienytė, išraiškingai perskaičiusi Mykolo Karčiausko eilėraštį apie Vaižganto gimtuosius Malaišius. O „b“ klasės gimnazistai papuošė salę renginiui. Šeštokai pradžiugino eilėraščiu apie Svėdasus bei Jelenos ir Ugnės dueto atlikta daina. 10 “a” klasės gimnazistės Miglė Navašinskaitė ir Simona Bagdonaitė papasakojo, kad tvarkė Vaižganto tėvų kapą, uždegė žvakutę. O mėgstanti fotografuoti Simona dar įteikė gimnazijos muziejui ką tik išleistą savo nuotraukų albumą „Padangių egzotika fotografijose“. 10 “b” klasės atstovai irgi turėjo kuo pasidžiaugti- jie tvarkė aplinką prie Vaižganto paminklo. Savo gerus darbus penktokai „išreiškė“ muzikiniais kūriniais. „A“ klasės moksleivė Aušrinė Neniškytė, skambindama gitara, gražiai padainavo, o „b“ klasės moksleivė Erika Žilytė pagrojo akordeonu. Gerais darbais pasidžiaugė ir kiti gimnazijos auklėtiniai. Dvyliktokai paruošė spalvingą puokštę, kuri gimtadienio proga buvo padėta Svėdasuose prie Vaižganto paminklo.
Pasibaigus visiems gerų darbų pristatymui, visi- gimnazistai, pedagogai ir svečiai sustoję sudainavo gimnazijos himną.
Kaip teigė šių eilučių autoriui gimnazijos direktoriaus pavaduotojas Rytis Narvydas, žymiajam kraštiečiui Juozui Tumui- Vaižgantui skirtų renginių ir gerų darbų akciją užbaigs tradicinis bėgimas „Vaižganto takais“.