
…sakė su moksleiviais Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje susitikusi rašytoja, knygos „Pekino dienoraščiai“ autorė Vaiva Grainytė, renginio vedėjos Antano Vienuolio progimnazijos direktorės Irenos Andrukaitienės paklausta, kodėl Kinija.
…sakė su moksleiviais Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje susitikusi rašytoja, knygos „Pekino dienoraščiai“ autorė Vaiva Grainytė, renginio vedėjos Antano Vienuolio progimnazijos direktorės Irenos Andrukaitienės paklausta, kodėl Kinija.
Trumpai apie Vaidą Grainytę
Skaitytojams Vaiva Grainytė pristatoma: poetė, prozos miniatiūrų ir esė autorė. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigė teatrologijos studijas. Bendradarbiauja su įvairiais leidiniais, rašo kultūros kritikos temomis. Buvusi merginų avangardo grupės „Sugyvulinos latakai“ lyderė. Audiopoetinių ir muzikinių projektų dalyvė, kartais tampa Regina arba DJ Regina. Kinijoje parašė knygą „Pekino dienoraščiai“ ir operos „Geros dienos!“ libretą.
Nauji potyriai – impulsas kūrybai
Atsakydama į renginio vedėjos I. Andrukaitienės klausimą apie filologinį kelią (Vaiva – įvairių konkursų laureatė jau bendrojo lavinimo mokykloje) viešnia prisipažino: „Manau, kad įtakos čia turėjo bendraamžiai ir kiti ne mokyklos žmonės, su kuriais bendravau. Mokytojai įtakos turėjo mažiausiai: jiems vis atrodė, kad mano rašiniai pernelyg keisti, nuolat koreguodavo mano tekstus, kas man nelabai patiko. Man visada svarbiausia – išlikti savimi, patirti radikaliai naujus potyrius, kurie suteiktų pačių įvairiausių impulsų kūrybai. Jų dėka gimė „Pekino dienoraščiai“, operos „Geros dienos!“ libretas, kuriamas filmas „Pekinas II“. Gyvenimą Kinijoje priskiriu likimo kategorijai.“
Renginio vedėja „Pekino dienoraščiai“ įvardijo kaip išskirtinę neapibrėžiamo žanro knygą – netradicinius pastabiai ir talentingai parašytus dienoraščius, pamėgtus skaitytojų (aut. pastaba: knygą skaitytojai išrinko viena skaitomiausių 2012 metų knygų).
„Gal todėl, kad ten gyvenau ir vėlgi išlikau savimi. Gyvenimo Kinijoje nepagražinau, pasirinkau autentiką, spalvų įvairovę,“ – apie knygos sėkmę kalbėjo autorė.- „Manau, kad skaitytojas pamatė kitokią Kiniją.“
Pripažinta opera
Opera „Geros dienos!“ sukurta 2011 metais. Operos kūrybinė grupė: libreto autorė – Vaiva Grainytė, kompozitorė – Lina Lapelytė, režisierė – Rugilė Barzdžiukaitė, kostiumų dailininkė – Daiva Samajauskaitė. Operos trukmė – viena valanda.
„Rašyti libretą operai „Geros dienos!“ paskatino matyti vaizdai didžiuosiuose prekybos centruose ir neapleidžianti mintis, kad kasininkai – žmonės, o ne robotai. Tai smalsumo, vaizduotės ir socialinių tyrimų rezultatas. Šis kūrinys kalba apie vartojimo ratą: pirkti – parduoti. Atlikėjai – skirtingo amžiaus, ne aktoriai. Operos kompozitorė Lina Lapelytė, vengdama klasikinio dainavimo ir tradicinių partitūrų, partitūrą sukūrė iš aplinkos (mygtukų spaudinėjimo, skaitmeninių kodų nuskaitytuvų cypsėjimo) garsų, o atlikėjus atrinko iš įvairių chorų. Opera gyva likimais, skirtingais tipažais, asmeniniais rūpesčiais, charakterio savybėmis, kalbos manieromis. Visi: naujokė, isteriška vieniša mama, „pifa“, pianistas-apsaugininkas ir kt. dainuoja savo istorijas. Opera laimėjo tarptautinį konkursą Švedijoje ir kolektyvas yra savaitei pakviestas į Šanchajų. Sutapimas – libretą rašiau būdama Kinijoje, o po mėnesio su opera teks vykti į Kiniją, Šanchajų,“ – džiaugėsi libreto autorė. „Kodėl opera tokia sėkminga? Opera artima ir mums – ir mes galime tapti šios operos personažais. Opera nėra tik tragiška, yra ir ironijos, ir humoro, “ – mintimis dalijosi viešnia.
Renginio vedėja I. Andrukaitienė pasveikino jauną Lietuvos kultūros atstovę laimėjus konkursą, pasidžiaugė, kad jauni kalba visai „kita“ kalba ir padėkojo jauniems žmonėms už paieškas ir siekius.
Ar kiekvienas gali rašyti?
…klausė į renginį atėjęs moksleivis. Anot Vaivos, „gali daug skaityti, daug rašyti, bet gali būti tik amatininku, gyvenančiu iš rašymo. Rašydamas turi estetizuoti realybę, prikurti, kitu atveju rašymas bus tik mechaniškas dienos įspūdžių perpasakojimas, produktas, molis, iš kurio lipdai.“
„Skaityti – save ir pasaulį pažinti“ – skaitymo skatinimo projektas jaunimui
Projekte (projekto vadovė Vyta Budavičienė) numatyti ne tik susitikimai su rašytojais, bet ir aktyviausių jaunimo skaitytojų rinkimai bei paskatinamieji prizai.
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka dėkoja projekto „Skaityti – save ir pasaulį pažinti“ rėmėjams – Anykščių rajono savivaldybei ir Anykščių krašto laikraščiui „Šilelis“ bei partneriams: Antano Baranausko pagrindinei mokyklai, Antano Biliūno gimnazijai bei Antano Vienuolio progimnazijai.