
Anykštėnas Vainius Indriūnas – profesionalus bosinės gitaros atlikėjas, trijų muzikos grupių – ,,John‘s Shower Band“,,,Juzt“ ir ,,Castor Stetson“ – bosistas. Prieš porą metų suburtos grupės ,,John‘s Shower Band“ ir ,,Juzt“ šluoja prizines vietas jaunųjų muzikos atlikėjų konkursuose: menų inkubatoriuje „NOVUS“ 2019 – aisiais ,,Juzt“ laimėjo pirmąją, o ,,John‘s Shower Band“ užėmė antrąją vietą, 2020 – aisiais abi grupės pasirodė muzikos konkurse ,,Rumshk‘15“, kuriame ,,Juzt“ iškovojo pirmąją, o ,,John‘s Shower Band“ – trečiąją vietą.
„John‘s Shower Band“ ir debiutinis albumas „Shampoo“
Žiemą Vainius Indriūnas su draugais išleido savo grupės ,,John‘s Shower Band“ debiutinį albumą, kuris jau netrukus skambėjo LRT ,,Opus Radijo“ transliacijoje. Grupę sudaro bosine gitara grojantis Vainius, Kazimieras Krulikovskis ( pianinas), Simonas Krukonis (vokalas) ir Jonas Filmanavičius (būgnai). Kartu groti vaikinai pradėjo prieš porą metų Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijoje ir jau dabar gali pasigirti ne vienu laimėjimu: šiemet vaikinai įrašė savo pirmąjį albumą ,,Shampoo“, rugpjūčio pabaigoje koncertavo menų fabrike ,,Loftas“.
Grupę sukūrė konservatorijos fojė
„Mes kažkada su Simonu sėdėjom klasėj ir jis tiesiog parodė šį bei tą iš savo kūrybos. Kažkokio bliuzo. Ir tada pagalvojau, kad visa tai ,,žiauriai“ gerai skamba. Visada norėjau savo grupės. Tada kartu pagalvojom, jog mums reikia būgnininko. Su mumis drauge mokėsi Jonas, šiaip ,,žiauriai“ geras būgnininkas, aišku, tarp jo amžiaus būgnininkų, bent jau tuo metu tai tikrai geriausias Lietuvoj tokių metų būgnininkas. Tai taip ir nutarėm – imam šitą. Kažkaip jis sutiko, o galvojom, kad nesutiks. Sėdėjom trise, grojom, galvojom -,, gerai, dabar trūksta klepo“. Vėl sėdim fojė, žiūrim – o, Kazys! ,,Sveikas, Kazy, nori grot grupėj?“ – klausiam. ,,Gerai“, – sako Kazys. Tai va, taip, labai paprastai, ir susilipdė mūsų grupė. Visi sėdėjom klasėj, grojom ir iš to, žiūrim, kažkas gimsta. Kažkas rutuliojasi. Kaip tik tuo metu artėjo ,,Garažo“ konkursas. Aišku, su viena daina pasirodyti neužtenka. Sukūrėm antrą. Su jomis laimėjom prizą – įsirašyt vieną dainą, kurią tada ir įsirašėm. O nuo to momento tiesiog kažkaip viskas vystėsi,“ – pasakojo iš Anykščių kilęs, vėliau į Vilnių studijuoti muzikos persikėlęs Vainius.
Stojamiesiems pasiruošė per vieną dieną
„Su grupe kartu grojam nuo dvyliktos klasės vidurio, apie dvejus metus,“ – sakė Vainius, pirmas dvi gimnazijos klases baigęs Jono Biliūno gimnazijoje Anykščiuose, po to išvažiavęs į Juozo Tallat – Kelpšos konservatoriją. Dar Anykščiuose vaikinas grojo su keliais bendraminčiais. ,,Tai buvo mano grojimo bosu pradžia. Dėl Gvido Diržio, jaučiu, esu muzikantas. Prisimenu, sėdėjom kažkada ,,Idėjų laboratorijoj“ ir jis, būdamas dvejais metais už mane vyresnis, sako: ,,Vainiau, varom kartu į Vilnių, tu stok į Kelpšą“. Buvau pamąstęs apie tai anksčiau, bet tie pamąstymai niekur nenuvesdavo. Ir tada pagalvojau, kad visai noriu būti muzikantas. Pažiūrėjau, kada stojamieji, žiūriu – poryt, o aš jokių dokumentų neturiu – nieko, bet per vieną dieną viską sugebėjau susitvarkyt. Ir įstojau. Taip viskas ir prasidėjo. O Anykščiuose turėjom tokius mini projektukus, daugiausia muzikuodavom kartu su Gvidu.“ Paklausus Vainiaus, ar dar vis groja su anykštėnu draugu, vaikinas sakė, kad projektas natūraliai nutrūko dėl akademinės muzikos įtakos, išsiskyrusių muzikos stilių, skonių.
Pirma – klarnetas, po to – bosinė gitara
Kartais Vainius, kuris šiuo metu studijuoja bosinės gitaros atlikimą Vilniaus kolegijoje, groja ir su kitais muzikantais pagal užsakymus: ,,grojau su Free Finga, Justinu Lapatinsku, Kotryna Juodzevičiūte ir kitais. Dirbu pagal užsakymus. Norisi ir užsidirbti. Nors, aišku, iš muzikos negaliu dar visai išgyventi, bet manau, kad pasiseks. Pastaruoju metu visai sekasi.“ Anykščiuose vaikinas baigė muzikos mokyklą, joje dešimt metų grojo klarnetu. Prieš įstodamas į bosinės gitaros specialybę konservatorijoje, šiuo instrumentu Vainius grojo porą metų ir buvo iš esmės savamokslis. ,,Turėjau mokytoją, kuris mane išmokė pačių gitaros pagrindų, bet po to daug mokiausi pats. Užsivedžiau. Grojau dešimt metų klarnetu ir nejutau noro. Manau, kad dabar suradau savo sferą ir joje puikiai jaučiuosi“, – apie savo kelią į gitaros muzikos pasaulį pasakojo Vainius.
Yra klasika ir yra visi kiti muzikos žanrai
Vainius kilęs iš meniškos šeimos: jo tėtis – architektas, baldų dizaineris, dailininkas Kęstutis Indriūnas, mama Daiva Indriūnienė kažkada dirbo muzikos mokytoja, nors pats Vainius, paklaustas apie muzikalius tėvus, juokėsi, kad mama muzikos mokė pradinukus ir muzikalia jos nepavadintų. Vainiaus vyresnioji sesė, dvidešimt šešerių Guoda Indriūnaitė – profesionali pianistė, savo, kaip muzikės, kelią irgi pradėjusi Anykščių muzikos mokykloje, kurioje skambinti pianinu mokėsi pas mokytoją Ireną Meldaikienę. Mergina koncertavo su bendravarde pianiste Guoda Gentvilaite, dalyvavo jaunųjų talentų fortepijono muzikos festivaliuose Nacionalinėje filharmonijoje, kuriuos rengė pianistė Mūza Rubackytė, yra Mstislavo Rostropovičiaus fondo ,,Pagalba Lietuvos vaikams“ stipendininkė, 2007-aisiais gavo Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus padėką už aukščiausius laimėjimus tarptautiniuose konkursuose. Vaikinas, paklaustas apie sesės ir jo paties muzikinius kelius, pasakojo, jog jų sferos visiškai skirtingos: ,,Jos gyvenimas visai kitoks nei mano. Ji groja klasikinę muziką ir tai yra absoliučiai kitas pasaulis. Mano koncertų vietos, mano pažintys yra su vienais muzikantais, jos – su kitais. Aišku, dabar jai irgi pradėjo patikti džiazas. Šiaip – yra džiazas, yra hip-hopas, yra repas – visa kita ir yra klasika,“ – juokėsi bosistas. Pasak Vainiaus, vyresnioji sesė jo nuo pasirinkimo būti muzikantu neatkalbinėjo. ,,Net neprisimenu, kaip ji reagavo. O iš tiesų, uždirbti iš klasikinės muzikos yra dar sunkiau. Tačiau jos ryšys su muzika galbūt netiesiogiai padarė įtaką mano susidomėjimui muzika ir siekiui muzikuoti“, – svarstė vaikinas.
Muzikos kūrimo procesas – sunkiai paaiškinamas
Paklaustas, kaip iš tikrųjų ,,gimsta“ muzika, Vainius sakė, kad atsakyti į šį klausimą neįmanoma. ,,Mes, kai kuriam, tai atsisėdam ir tiesiog kažką grojam. Kažkokius tam tikro stiliaus elementus, ir tada jau kažkaip nejučia modifikuojam ir pastebim, jog atsiranda kažkas nauja, įdomaus – savotiškas geras ritmas, tada gimsta ir kažkokia savita harmonija. Svarbu, kad kažkas pirmas pradėtų groti. Bet mano galvoj neskamba muzika. Na, būna kartais, kad skamba,“ – juokėsi pašnekovas.
,,Kadangi išleidom pirmąjį albumą, tai sudėjom beveik viską – tą savo kūrybą, kuri mums patiems patinka. Nėra kažkokio tikslaus, konkretaus siužeto, gal tiesiog pats albumas dramaturgiškai sudėliotas taip , kad klausant nuo pirmos iki aštuntos dainos neatsibostų,“ – apie mintis, lydėjusias albumo kūrimą, sakė Vainius.
Grupės ,,John‘s Shower Band“ muzikos galima rasti vaizdo įrašų tinklalapyje ,,Youtube“, muzikos platformoje ,,Spotify“, ,,Bandcamp“.
Antroji grupė – aktyvus konkurentas
Kita grupė, kurioje groja Vainius, – instrumentinės muzikos grupė ,,Juzt“, kuri 2019 – aisiais jaunųjų grupių konkurse ,,Novus“ buvo pagrindiniai ,,John‘s Shower Band“ konkurentai ir tąkart konkursą laimėjo. 2020 – aisiais vaikinai vėlgi nugalėjo muzikos konkurse ,,Rumshk‘15“, kuriame ,,John‘s Shower Band“ pelnė trečiąją vietą. Grupė ,,Juzt“ atlieka instrumentinę muziką, o šiemet, rugpjūčio 1-ąją, taip pat pristatė savo debiutinį albumą ,,Juzt“. Grupės nariai – Nikita Kiriuchinas (sintezatorius), Kazimieras Krulikovskis (sintezatorius), Tuomas Räsänen (būgnai) ir Vainius – bosinė gitara.
Rugpjūtį prisijungė prie naujos grupės
Neseniai Vainius prisijungė prie dar vieno projekto – šiuolaikinio džiazo grupės ,,Castor Stetson“, kurioje jis groja bosine gitara, Domantas Razmus – būgnais, Kazimieras Jušinskas – saksofonu, Kazimieras Krulikovskis – pianinu, Domantas Balys – gitara. ,,Esu keletą kartų koncertavęs su jais kaip neoficialus narys, o dabar jau tikrai esu jų narys. Su jais grojam modernų džiazą“, – sakė Vainius.
Muzikinis skonis kinta priklausomai nuo aplinkos
,,Buvau drastiško požiūrio į muziką, kai įstojau į ,,Kelpšą“. Man vieninteliai ,,Red Hot‘ai“ (aut.past. grupė ,,Red Hot Chilli Peppers“) buvo cool, o visa kita – lievai. Džiazas tai iš viso buvo kažkokia nesąmonė. Ir nežinau, kaip taip nutiko, bet laikui bėgant pradėjo mutuoti viskas: klausydavausi džiazo ir atrasdavau tai, kas man patinka. Aš tikiu tuo, kad kai tau kažkas yra diegiama, tai pradeda patikti. ,,Kelpšoj“, kad ir nepatikdavo, bet visur skambėdavo džiazas. Galų gale visi tie sudėtingesni sąskambiai, akordų progresijos, ritmika vis labiau pradėjo dominti ir daryti didelę įtaką mano kūrybai“, – sakė Vainius.
Vainiaus tėtis Kęstutis Indriūnas – dažnas festivalio ,,Velnio akmuo“ svečias, sunkiosios muzikos mėgėjas. Vainius sakė, kad tėčio mėgstama ir klausoma muzika irgi darė įtaką jo muzikinio skonio formavimuisi: ,,Mūsų kūryboje irgi atsispindi tam tikri roko, metalo elementai. Į ,,Velnio akmenį“ iš pradžių ir eidavom tik su tėčiu, nes tai jo mėgstama muzika, galbūt ne visa, bet būdavo smagu eiti kartu: festivalis juk vyksta Anykščiuose, grojama gyvai“.
Pats Vainius dabar klauso ,,Vulfpeck“, ,,Hiatus Kaiyote“, ,,Hadrien Feraud“, ,,BADBADNOTGOOD“, ,,Snarky Puppy“, Kendrick Lamar, Nate Smith. Iš lietuvių atlikėjų Vainiui patinka grupė ,,Sheep Got Waxed“ “, ,,Avis Rara”, Mantvydas Leonas Pranulis.