
Žemdirbiams neramus laikas – artėja derliaus nuėmimo metas. Kadangi vėlavo pavasaris, vėluoja ir javapjūtė. Nors orai kol kas nieko gero nežada, šiemet grūdinių kultūrų derlius Lietuvoje turėtų būti didesnis. Anykščių rajone ūkininkai laukia, kol pradžius dirvos.
Birželio ir liepos mėnesiais vidutinė oro temperatūra buvo apie 15 laipsnių, dėl dažnų kritulių yra drėgmės perteklius, todėl derliaus nuėmimas Lietuvoje prasidėjo tik rugpjūčio pradžioje. Debeikių seniūnijos seniūnas Alvydas Simonavičius teigė, kad javapjūtė vėluoja apie 10 dienų, palyginus su ankstesniais metais. „Kažkur javapjūtė prasidėdavo apie šv. Oną. Šiandien važiuodamas mačiau dar tik pirmą kombainą. Vienas debeikietis ūkininkas pradėjo kulti žieminius miežius, kitų dar nesimato“,- sakė A. Simonavičius. Jo teigimu, nors drėgmės buvo gausu, kad laukai būtų labai įmirkę, Deveikių seniūnijoje nesimato. „Aišku, grūdų kokybė dar nėra gera, nes kasdien palynoja“, – teigė A.Simonavičius.
Kad javapjūtė jau prasidėjo, nors ir nedrąsiai, patvirtino ir kito rajono pakraščio – Skiemonių – seniūno pavaduotoja Birutė Kirkienė. O štai Kavarsko seniūnas Algirdas Gansiniauskas ketvirtadienį sakė, kad jų seniūnijoje kol kas nieko nevyksta. „Keli ūkininkai bandė pjauti rapsus, paskendo. Dabar laukia, kol pragiedrės, dirvos pradžius“, – padėtį Kavarsko seniūnijoje apibūdino A.Gansiniauskas.
Troškūnų seniūnijoje, kaip sakė seniūno pavaduotoja Gina Petraškienė, ūkininkai pradėjo kulti tik rapsą. „Konkrečių duomenų neturime, bet javapjūtė vyksta labai vangiai. Ūkininkai skundžiasi, kad įmirko dirvos, laukia. Žinoma, šiemet vėlavo sėja, atitinkamai vėluoja ir javapjūtė“, – sakė G. Petraškienė.
Tuo tarpu Svėdasų seniūnijos seniūno pavaduotojas Rolandas Pajarskas juokavo, kad viena varna – dar ne pavasaris. „Ne, Svėdasuose dar neprasidėjo. Vienas žmogus kūlė miežius, o kiti ūkininkai dar laukia, – sakė R.Pajarskas. – Kiek girdžiu, ūkininkai sako, kad jeigu bus palankios gamtinės sąlygos, derlius turėtų būti neblogas. Dabar šiek tiek kviečius išguldė vėjai, bet tai nieko tokio. Jeigu tik orai leis, derlius bus gausesnis negu pernai“.
Beje, gausesnio derliaus laukiama ir visoje Europoje. Grūdinių augalų derlius pagal naujausias Europos Sąjungos šalių derliaus prognozes – 304,8 mln. tonų grūdų, maždaug 3,5 proc. daugiau nei pernai. Lietuvoje, pagal Žemdirbystės instituto prognozes, grūdų derlius turėtų būti apie 8 proc. didesnis nei praėjusiais metais. JAV žemės ūkio departamento prognozėmis, kviečių derlius dėl sausros daug mažesnis bus JAV (20 proc.), Kazachstane (13 proc.) ir Ukrainoje (6 proc.), tačiau didesni derliai prognozuojami Turkijoje ir Rusijoje.
Kol kas dar yra pakankamai didelės pasaulyje sukauptos kviečių atsargos, kurių pusė – Kinijoje. Dėl mažesnio kviečių vartojimo pasaulyje kitų metų jų atsargos turėtų padidėti beveik 2 proc. Pasaulinės grūdų kainos turėtų išlikti tokios pačios arba šiek tiek mažesnės, negu pernai.