
Mažame miestelyje gyvenantis gruzinas guodėsi pas jį besivečiuojančiam lietuviui: ,,Kalbama, jog mums uždės mokestį už vandenį. Belieka, kad orą, niekšai, apmokestintų!“ Lietuviai, nesvarbu, kur begyventų, didmiesčiuose ar kaimuose, nesistebi, kad už centralizuotai tiekiamą vandenį reikia mokėti. Tačiau visuomet kvestionuojama kaina.
Pinigų gali išleisti tik tiek, kiek uždirbi
Alvydas Gervinskas, UAB ,,Anykščių vandenys“ direktorius, šiai savivaldybės įmonei vadovauja kiek mažiau nei pusantrų metų. ,,Kodėl esate blogas žmogus? Kodėl anykštėnai turi mokėti už vandenį. Ir dar brangiai?…“ – paklausėme UAB ,,Anykščių vandenys“ direktoriaus. ,,Anykščių vandenys“ yra uždaroji akcinė bendrovė, kurios 100 procentų akcijų priklauso Anykščių rajono savivaldybei, taigi, patiems anykštėnams. Taigi – ne mano čia biznis“, – juokavo A.Gervinskas.
Dabartinis ,,Anykščių vandenų“ vadovas ilgai dirbo prekybos versle, turėjo nuosavą įmonę, buvo Anykščių rajono meru, vadovavo banko padaliniui. Taigi, A.Gervinską gyvenimas visuomet vertė skaičiuoti. ,,Pinigų gali išleisti tiek, kiek jų uždirbi. Žinoma, gali skolintis, tačiau paskolas taip pat turėsi atiduoti ir, kas skaudžiausia vartotojui, palūkanos įskaičiuodamas į paslaugos kainą“, – dėstė UAB ,,Anykščių vandenys“ direktorius. Be ES fondų finansinės paramos, be savivaldybės paramos vandentvarkos projektų įgyvendinti būtų neįmanoma.
Investicijos pasiekė dešimtis gyvenviečių
,,Anykščių vandenys“ eksploatuoja ir prižiūri Anykščių miesto ir 36 rajono gyvenviečių geriamojo vandens tiekimo sistemas, užtikrina nuotekų šalinimą mieste ir rajono gyvenvietėse. Vandens tiekimui miesto vandenvietėje naudojami 6, rajono gyvenvietėse – 34 arteziniai gręžiniai, 25 vandens gerinimo (nugeležinimo) įrenginiai Anykščių mieste ir rajone gerina vandens kokybę – pašalina iš požeminio vandens geležies perteklių. ,,Anykščių vandenys“ prižiūri 239 kilometrus vandentiekio ir 146 kilometrus nuotekų vamzdžių. 239 km. – tai nuo Anykščių iki Vilniaus ir atgal. Dar ir galas iki Kavarsko lieka…
Žinia, ir gręžinius, ir vamzdžius reikia remontuoti, susidėvėjusius keisti naujais, likviduoti avarijas vandens tiekimo ir nuotekų tinkluose. Čia lyg ir kasdieniai, rutininiai darbai, ir būtinosios išlaidos.
Didžiulius pinigus kainuoja vandentvarkos projektai. Paskaičiuota, kad 2013-2018 metais ,,Anykščių vandenys“ padarė aštuonis didelius projektus, kurių bendra vertė – beveik 10 mln. eurų. Investicijos ir jų skaičiuojamoji grąža taip pat daro įtaką vendens tiekimo ir nuotekų šalinimo kainai. Per minimą laikotarpį vandentiekio ir (ar) kanalizacijos infrastruktūros gerinimo darbai atlikti Anykščiuose, Vėjališkyje, Ažuožeriuose, Svėdasuose, Kavarske, Pumpučiuose, Dauginčiuose, Janušavoje, Troškūnuose, Smėlynėje, Vaidlonyse, Čekonyse, Kirmėliuose, Senuosiuose Elmininkuose, Dabužiuose, Debeikiuose, Leliūnuose, Burbiškyje. Minima 10 mln. eurų investicijų suma – ne vien ,,Anykščių vandenys“ lėšos: 2013-2018 metų laikotarpiu vykdyta intesyvi Europos Sąjungos fondų parama, kuri šiuo metu yra gerokai sumažėjusi.
Investicijos į infrastruktūros plėtrą nėra tik tiesioginiai bendrovės finansiniai resursai. Žinia, darbus atlieka rangovai, tačiau, vykstant projektams, į juos savo laiką ir energiją turi įdėti ir ,,Anykščių vandenų“ darbuotojai, kuriems už atsidavimą įmonei ir neskaičiuojamas darbo valandas direktorius sakė esąs labai dėkingas.
Šiemet baigtas vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros projektas Kurklių miestelyje, pradėtas vandentiekio ir nuotekų tinklų projetas ,,Šaltupio“ sodų bendrijoje bei Keblonyse. Numatomi smulkesni projektai, pavyzdžiui, pagrindinės nuotekų siurblinės renovacijos I etapas, vandens bokšto mieste renovacijos projekto parengimas ir darbų pradžia, susidėvėjusių siurblių keitimas naujais. Bendra 2019-2021 metų įgyvendintų ir planuojamų įgyvendinti UAB,,Anykščių vandenys“ projektų ir investicijų vertė – beveik 4 mln. eurų.
Žvelgiant geografiškai, ,,Anykščių vandenys“ yra vienintelė įmonė, kurios investicijos neaplenkia ir atokių Anykščių rajono gyvenviečių. Šiuo požiūriu, yra net šioks toks paradoksas – iš kaimų traukiasi sveikatos priežiūros bei švietimo įstaigos. Jau net ir maršrutiniai autobusai nebe į visus kaimus beužsuka, o ,,Anykščių vandenys“ dažnai atlieka greičiau socialines, o ne verslo paslaugas..
Nebijo likti ,,šeštas“
A.Gervinskas ,,Anykščių vandenys“ direktoriumi tapo laikinai mero pareigas einant vicemerui Sigučiui Obelevičiui. Rinkimų kampanijos metu buvo K.Tubio visuomeninio komiteto koordinatorius. Pastarasis eks – titulas šiuo metu nėra didelis privalumas A.Gervinskui. O dar ir vanduo nepinga, atvirkščiai – jis, pagal valstybinės energijos reguliavimo tarnybos skaičiavimus, gali brangti. „Sunku būtų paneigti, kad kaina – svarbiausias dalykas gyventojui. Investicijos, kurias darome, yra mažiau matomos, mažiau jaučiamos, svarbiausia – galutinis tikslas: didėja galimybė centralizuotu vandens tiekimu ir nuotekų šalinimu pasinaudoti vis daugiau rajono gyventojų, kai iš krano bėga švarus vanduo ir kokios sąskaitos pasiekia pašto dėžutę. Todėl vienas svarbesnių mūsų uždavinių yra nuolat informuoti ir kantriai aiškinti gyventojams, kad investicijos į jų gerovę būtinos, o investicijos, kaip ir viskas, – kainuoja. Žinoma, esu įsipareigojęs lėšas naudoti efektyviai ir taupiai. Geriau suprasdami vieni kitus, galime ir geriau dirbti“, – aiškino A. Gervinskas.
Pasak dabartinio ,,Anykščių vandenų“ vadovo, jam pasisekė, kad buvę vadovai taip pat atsakingai valdė įmonę, nenustekeno jos, kaip yra nutikę kitur Lietuvoje. ,,Perėmiau bendrovę, kuri nebuvo ,,nuvaryta“, kuri, naudodama savo ir ES lėšas, stengėsi atlikti investicijas. Mano garbės reikalas – tęsti buvusių vadovų pradėtus darbus. Labai nesinorėtų, kad kažkas, kas perims įmonės vairą po manęs, vėliau keiksnotų, sukdamas galvą, kaip užlopyti bendrovės biudžetą“, – tikino UAB,,Anykščių vandenys“ direktorius A.Gervinskas.