
Balandžio 25 dieną, penktadienį, Anykščių rajono tarybos posėdyje priimtas sprendimas Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus pastatą perduoti valdyti Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešajai bibliotekai. Daliai Tarybos narių pasirodė keista, kad muziejaus pastatas neperduodamas Antano Baranausko ir Antano Vienuolio – Žukausko memorialiniam muziejui, kuris ir turėtų tęsti ten iki šiol puoselėtas muziejininkystės tradicijas.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Anykščių rajono taryboje Antanas Baura kalbėjo, kad jau anksčiau kėlė klausimą, kam turėtų priklausyti Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus bei pateikė vieną pavyzdį.
„Jei bet kurio turisto, atvažiavusio į Anykščius, paklaustumėt, ką jis žino apie rašytoją Buivydaitę ir ką jis girdėjo apie J.Tumą – Vaižgantą, tikriausiai iš dešimties devyni tikrai atsakytų, ką tai reiškia J.Tumas – Vaižgantas. Ir kaip bebūtų gaila, apie Buivydaitę turbūt žinotų tik vienas iš dešimties. Aš manau, kad įvyko šitas sprendimas gal ir skubotai, gal dar diskusijų didesnių reikėjo. Manau, kad šitoje vietoje neteisingai pasielgta“, – apie sprendimą muziejų perduoti bibliotekai, kalbėjo A.Baura.
Plačiau – laikraštyje „Anykšta“.
Koks skirtumas kas valdys Kunigiškių muziejų. Svarbiausia bus nauju keliu žengiančio muziejaus veiklos rezultatai. Kantrybės.
vaja-vaja, taigi Svėdasų krašto viršaitis nebeturės savo muziejininko su sukurtu muziejum. Tai ką gi veiks pusę darbo savaitės?
Nejaugi tik vienas gerbiamas A.Baura blaiviai mąsto ir prieštarauja sprendimui Svėdasų krašto muziejų perduoti valdyti ne Anykščių muziejui, bet bibliotekai. Už ką tautos išrinktieji gauna didžiules algas, jei ne galva galvoja?
Ar nenusibodo visiems tą pačia giesmelę giedoti, kad Svėdasų krašto muziejuje nėra vertingų eksponatų? Tai gali tvirtinti tie, kas niekad muziejuje nebuvo arba visiškai nesupranta apie muziejinius eksponatus, kultūros paveldą, krašto istoriją.
Tikri muziejininkai žino.Bet jie bejėgiai prieš profanus
Tai Kunigiškiuose bus muziejuje biblioteka ar bibliotekoje muziejus, kažkokia maišalynė gaunasi. Ir atrodo, kad muziejui jau atėjo pabaiga.
bus ten Brisiaus galas vietoje muziejaus. Važius visi Anyukščiai pažiūrėt 🙂
Tiesiog daug triukšmo dėl nieko. Reikėjo griežtai pareikalauti Anykščių muziejui Svėdasų krašto muziejų. Ir viskas būtų kvit.
gal žina kas valdo savivaldybėje kultūros sritį?
Kai merą nuo patarėjų iki palydovių nuolat supa bibliotekininkės-tai ir gimsta bibliotekos „kūdikis” …
Norėčiau pabrėžti, kad visiškai nekvestionuoju Anykščių bibliotekos direktorės, kaip vadovės, kompetencijos ir gebėjimo organizuoti veiklas. Tačiau šiuo atveju trūksta logikos pačiame sprendime – J. Tumo Vaižganto muziejaus prijungimas prie bibliotekos gali kelti riziką muziejaus identitetui.
Šis Anykščių raj. tarybos sprendimas, mano nuomone, buvo sbubotas. Reikėjo kelti klausimą kodėl A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus atsisakė Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus pastatą perimti? Kodėl tarybos posėdyje nedalyvavo muziejaus direktorė A. Pajarskienė? Kokie buvo argumentai UŽ ir Prieš?
J. Tumo Vaižganto muziejaus prijungimas prie A. Baranausko muziejaus būtų tikslingesnis ilgalaikėje perspektyvoje, žinoma, jei tikslas – stiprinti literatūrinį ir memorialinį paveldą Anykščiuose.
Tai būtų logiškas ir turiniu susijęs sprendimas, padedantis išlaikyti muziejaus autentiškumą ir integruoti jį į platesnį kultūrinį kontekstą.
K. Tubis, Anykščių raj. savivaldybės meras, posėdžio metu minėjo, kad muziejuje nėra tikrų eksponatų. Bet gi šiais laikais muziejus gali būti be tradicinių eksponatų, o lankytojus galima pritraukti pasitelkus išmaniąsias technologijas. Tai vadinama patirtiniu (angl. experiential) arba virtualiu muziejumi.
Tai galėtų tapti unikaliu Anykščių krašto traukos centru, jei ekspozicijos būtų kūrybiškai ir kokybiškai įgyvendintos.
Šiais laikais technologijos padeda užpildyti erdvę ir turinį be didelių fizinių eksponatų kiekių. Žinoma, tam reikia finansavimo, bet turint idėją ir viziją bent dešimčiai metų į priekį, galima susidėlioti prioritetus ir eiti tikslo link. Deja, šiandien Anykščių raj. aministracijai ir tarybai trūksta ambicijos.
visą šią procedūrą vertinkite paprasčiau-muziejaus naujajai valdymo administracijai šis objektas nekvepia lengvų pinigų pritraukimu, o priešingai reikalauja investicijų ir darbo, kad pasiektų atitinkamo muziejaus statusą, o ne saviveiklinio muziejaus pavadinimo išlaikymą. Šią nuostatą akcentavo ir pats rajono vadovas tarybos posėdyje. Tai kam čia plėšytis dėl to, jeigu už tai papildomų pingų nesusuks aparatas ir nežinia ką pasieksi kažkur kaime už Svėdasų, rajono pakrašty, kai visa kultūros poilitika orentuojama Anykščių mieste, na ir dar šalia, kur ir arkliu per tradicines šventes pasiekiama per trumpą laiką…
Debilė ekonomistė atgijo. Aleliuja
Labai teisingai.Reikalauja investicijų.Taigi neapsimoka.O vaidinti reikia,kad kultūra yra . Visur yra pinigai svarbiausia.Kaip karinėje pramonėje visame pasaulyje.Ne žmogus,jo siela.Nieko naujo pinigų pasaulyje.Vienuolis raudotų nuo tokių kultūrščikų..
Kodėl nesigirdi vicemero- veterinarijos gydytojo, kuruojančio kultūrą, nuomonės?
Jo vadovaujamo skyriaus partiečiams tinka. Svarbu, kad bibliotekos ūkvedys rūpintūsi pastato priežiūra. Gal dar ir kokį partietį įdarbins prie to paties.
Tubio valdymo krachas – muziejus paverčiamas biblioteka, tai klinika, ponai. O ką taryboje Griauzdaitė, ką kiti, kurie kaip ir protingi. Visi gauna algas ir laimingi, tik Baurai protingas klausimas kilo, o visi kiti pas – Tubio vergai ir vergės?
darykite išvadas iš paprastesnių reiškinių, kurie atvaizduoja politinės partijos įtakų darymą visuomenei…
Anekdotas, kad Guobis iš geležinkelio muziejaus ateis dirbti į Kunigiškių muziejų.
taigi dviračiu atmins nuo Svėdasų bibliotekos, jeigu jam direktorė palieps 🙂
Gal tu ateisi, būsi anekdotas
Kalba, kad Kunigiškių bibliotekoje- muziejuje pradės dirbti Raimis Guobis, jis jau dabar daugiau bibliotekose parodas organizuoja, knygas pristatinėja. Tinkamas kandidatas.
Seniai reikia bėgti iš vergovės.Sveikatą gadinti.
Ne pavadinimą Anykščių muziejaus reikia keist, o peržiūrėt etatus, vyt lauk visokius emeritus stagnatorius, auditą atlikt, pasižiūrėt, ar atitinka kvalifikacija, išsilavinimas kai kurių piliečių dirbti vadovais. Muziejų Anykščiuose pilna, o žiūrėt nėra ką, lankytojų mažėja, renginiai menkaverčiai, žemo lygio. Gal užtat tik Mišias ukrainiečiams ir aukojamos muziejuje.
Jonas padarė Svedasu Jadzėi ant patys suprantan ka reiške ant D.
Aš pavadinčiau Muzieju naujai A.Muzėi
Anykščių muziejui reiktų keisti pavadinimą, nes jis baisiai ilgas, sunkiai tariamas ir rašomas, be to, nebeatitinka atliekamo vaidmens. Tai ir literatūriniai muziejai, ir Arklio muziejus, ir siaurojo gelžkelio muziejus ir dar velniai žino kas. Gal ir gerai, kad į tokią makalynę nepakliuvo taurusis aukštaitis Vaižgantas. Tokiai asmenybei nebūtų parodyta derama pagarba ten, kur komercija, pinigai, pramogos, nežinomybė. Biblioteka sugebės išsaugoti Svėdasų krašto -Vaižganto muziejų ir padaryti jį traukos centru.
Kraštiečių ąlūs ne iš Vilniaus o iš Pandėlio.
Taj tik vienas pratingas deputatas yra gerbemas Untanas Baura, katras blajvei masta ir susrūpinis Svedasū muziejaus likimu. Dėkui, ponas Untanai. Ale kol gy kiti ja pavyzdžiū nepaseke? Taj kajp dabar musū muzejus vadinsis? Bus bibliateka Kunigiškes, a ne muziejus?
Sena sifilitikė susižavėjo Unatnu. Kai išaiškėjo Svėdasų Jadzes vaikžudystės situacija ar ne Untakas buvo administracijos direktorius?
Susivartė muziejus.Gaila .
Būtų Vytautas Balčiūnas direktoriumi, būtų Vaižgantas! Nieko blogo ,kad biblioteka globos.Bet ,taip atskirti klasikus..toks mentalitetas…
Eh Pis jo Juoza žinovas jis toks.
Sarmata.
Baisu. Koks mąstymas .Krito į žemumas A.Vienuolio muziejaus valdymas.
Sprendimas nevykęs. Reikėtų pagaliau išsiaiškinti ir viešai paskelbti, kodėl anykštėnai muziejininkai taip garbina menkaverčius, mažai kam žinomus rašytojus ir kodėl taip bijo lietuvių literatūros klasiko, literatūros mokslininko, visuomenės veikėjo kanauninko Juozo Tumo-Vaižganto? Kelis dešimtmečius Anykščių muziejui su tuo gremėzdišku pavadinimu Vaižganto muziejus siūlomas, o muziejininkai vis kratosi, kol galų gale atsikratė.
Kai valdžia nebegali taip, kaip prie kolūkio valdyti turto, tai pavaldiniai turi sutikti pasiūlytai pertvarkai.
Ar dėl to pagerės veikla skirta visuomenės švietimui ir kultūros pažinimui susijusi su tuo turtu ir vieta galima burti nebent iš kavos tirščių.
Neypatingai geras sprendimas.