
Balandžio 25 dieną, penktadienį, Anykščių rajono tarybos posėdyje priimtas sprendimas Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus pastatą perduoti valdyti Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešajai bibliotekai.
Daliai Tarybos narių pasirodė keista, kad muziejaus pastatas neperduodamas Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialiniam muziejui, kuris ir turėtų tęsti ten iki šiol puoselėtas muziejininkystės tradicijas.
Apie tai, kokios veiklos vyks Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejuje, jį perėmus bibliotekai, Tarybos narių pageidavimu kalbėjo Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos direktorė Jurgita Bugailiškienė.
„Teko lankytis Svėdasų krašto muziejuje, susitikti su bendruomene, tai išgirdau bendruomenės lūkestį, kad ta vieta būtų išsaugota ir taip pat išgirdau lūkestį, kad ta vieta būtų gyvybinga. Tai aš manau, kad biblioteka mato ir gali tą vietą išlaikyti ir padaryti gyvybingą. Tai, iš vienos pusės, tradicinės bibliotekos veiklos: nuo knygų fondo nedidelio, periodikos skaityklos mažytės ir taip pat kompiuterinės darbo vietos. Kita kryptis būtų Anykščių krašto literatūrinės tapatybės stiprinimas. Ten tikrai yra tokia idėjinė, gera vieta tam reikalui – Vaižganto gimtinė, visas kraštas ir kur jis mokėsi, ta mokykla. Mes matytume visą Vaižganto kūrybinio palikimo aktualizavimo tokią kryptį, kartu ir apskritai plačiau žiūrint į visą Anykščių krašto literatūrinę tapatybę – nuo interaktyvios ekspozicijos, skirtos Vaižganto kūrybiniam palikimui, literatūrinio maršruto. Taip pat galvojame, kad ta vieta tiktų rašytojų rezidencijoms, vaikų stovykloms. Tikrai plėtoti galima ir minčių turim“, – kalbėjo J. Bugailiškienė.
Liberalė Irma Smalskienė teiravosi, kodėl buvo prieita prie sprendimo, kad muziejus atiteks ne muziejui, o bibliotekai. Į šį klausimą pasisiūlė atsakyti Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis.
„Tikrai čia ne mano sprendimas. Ten iš tikrųjų muziejinių eksponatų yra labai nedaug. Jie nėra aprašyti, nėra inventorizuoti, jie neturi muziejaus statuso. Tik pavadinimas buvo ir pasiekti muziejaus statusą būtų be galo daug reikalų ir veiklos. Ir iš kur tada gauti eksponatų, kad jis būtų tikras muziejus? Tie eksponatai yra Vaižganto muziejuje – bute Kaune originalūs ir panašiai, tai mes, aš nežinau, ar galėtume jų iš kažkur gauti ir įgyti tikro muziejaus statusą“, – dėstė K. Tubis.
Konservatorius Egidijus Musteikis domėjosi, kiek Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejuje yra autentiškų vertybių, susijusių su Vaižgantu.
„Ar biblioteka garantuos jų išsaugojimą?“ – klausė pats muziejuje dirbantis E. Musteikis.
Meras K. Tubis Tarybos nariams pasakojo, kad Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejuje yra mokiniams skirta knyga, kuriai išleisti tūkstantį litų paaukojo Vaižgantas.
„Tas vadovėlis vienas yra. Tai tik vienas eksponatas, kuris, mano galva, turi tokią pridėtinę vertę. O daugiau ten surinkta aprašomoji medžiaga, plakatai, suklijuota ant stendų nuotraukos senos, kopijuotos nuotraukos“, – tęsė K. Tubis.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Anykščių rajono taryboje Antanas Baura kalbėjo, kad jau anksčiau kėlė klausimą, kam turėtų priklausyti Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus bei pateikė vieną pavyzdį.
„Jei bet kurio turisto, atvažiavusio į Anykščius, paklaustumėt, ką jis žino apie rašytoją Buivydaitę ir ką jis girdėjo apie J. Tumą-Vaižgantą, tikriausiai iš dešimties devyni tikrai atsakytų, ką tai reiškia J. Tumas-Vaižgantas. Ir kaip bebūtų gaila, apie Buivydaitę turbūt žinotų tik vienas iš dešimties. Aš manau, kad įvyko šitas sprendimas gal ir skubotai, gal dar diskusijų didesnių reikėjo. Manau, kad šitoje vietoje neteisingai pasielgta“, – apie sprendimą muziejų perduoti bibliotekai kalbėjo A. Baura.
Meras K. Tubis kalbėjo, kad buvo susitikęs su Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus vedėju žurnalistu Vytautu Bagdonu, dirbusiu nuo 1992 metų, ir jis esą džiaugėsi, kad muziejų perima biblioteka.
„Nemanyčiau, kad čia klaida. Nes mes tikro muziejaus, kuris užburtų ir pritrauktų… Taip, Vaižganto svoris nepalyginamai didesnis už kitų asmenų, bet šiuo atveju tų originalių eksponatų negausime. Ten buvo pradžios mokykla. Labai gaila, kad jo gyvenamasis namas neišsaugotas, mes tą svirną, kuris yra šalia, ketinam sutvarkyti. Bet jo gimtosios vietos nebėra ir nėra unikalu. Pradžios mokykla restauruota ir net tos tikrosios dvasios toj mokykloj kaip ir nebėra“, – minties, kad muziejus turi atitekti bibliotekai, neišsižadėjo meras K. Tubis.
Užbaigdama diskusijas apie Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus ateitį, bibliotekos direktorė J. Bugailiškienė kalbėjo: „Bibliotekose šiuo metu, ir mūsų bibliotekoje, turime tokias kraštotyros kolekcijas, nes kai užsidarė mokyklos, mokyklų kraštotyros muziejus perėmė bibliotekos, o ne kas kitas. Ir ne vienas mūsų filialas šiuo metu turi tas kolekcijas, jas saugo, eksponuoja, pasakoja gyventojams.“
Ji sakė, kad bibliotekai perėmus Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejų, nieko naujo esą ir nebūtų.
„Tai nieko naujo, tik visa tai būtų atskirame pastate“, – aiškino bibliotekos direktorė J. Bugailiškienė.
Priminsime, kad šių metų pradžioje Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus direktorė Audronė Pajarskienė „Anykštai“ neslėpė, jog idėja Svėdasų krašto muziejų perduoti memorialiniam muziejui, taip sukuriant filialą, jai neatrodo pati tinkamiausia.
„Nematome ten daug muziejinių vertybių, faktų, relikvijų, kurias mes, kaip muziejininkai, galėtume saugoti. Mano pozicija yra tokia, kad matytume muziejų kaip bibliotekos padalinį, daugiafunkcį centrą, kur po vienu stogu tilptų biblioteka, bendruomenė ir palikimas, kurį sukaupė Vytautas Bagdonas“, – tą kartą kalbėjo A. Pajarskienė.
Tuo metu Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus įkūrėjas ir ilgametis jo prižiūrėtojas V. Bagdonas „Anykštai“ apie muziejaus ateitį sakė: „Man svarbiausia, kad muziejus būtų nepanaikintas, kad eksponatai būtų išsaugoti, neišnešioti. O kas jam vadovaus, kas bus šeimininkai, negaliu spręsti.“
Pastatas, kuriame šiuo metu veikia Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus, yra statytas po 1863 metų sukilimo, o XX amžiaus pabaigoje jame atidarytas muziejus, kuriame įrengta ir prieškario mokyklos klasė. Kadaise čia veikusioje mokykloje mokėsi dailininkas K. Sklėrius, rašytojas J. Tumas-Vaižgantas.

Kuo nusikalto pensininkai, kad reikia juos įžeidinėti ir piktintis, kad jie dar dirba. Blogai, kad muziejų prižiūri pensininkas, reikia kaltinti jį dėl to. Kas kita būtų, jei dirbtų koks nors tinginys, pijokas, žulikas, narkomanas, chuliganas. Tai būtų labai gerai, niekam neužkliūtų.
socialinę atskirtį aštrinate ir viešai diskriminuojate priklausomybę turinčius asmenis. Tai nedaro jokios nei politinės nei etinės garbės mūsų rajonui, valdančiai partijai ir jos koalicijos partneriams.
Bibliteka to netoliaruoja. Taškas!
Reikia tik padėkoti Anykščių bibliotekai. Tai gerai žinoma kultūros įstaiga ir ji tikrai muziejumi pasirūpins. Nebereikia ir diskutuoti, Kunigiškių muziejus jau perduotas valdyti ir tvarkyti Anykščių L. ir S. Didžiulių viešajai bibliotekai. O apie Anykščių muziejų, kurio darbuotojai taip bijo Vaižganto ir daugiau kaip trisdešimt metų nesugebėjo, nenorėjo perimti to sodžiaus muziejaus, tai negali būti ir kalbos. Tegu jie ir toliau rūpinasi Arklio , siaurojo geležinkelio, menkai žinomų žmonių muziejais ir dejuoja, kad lankytojų smarkiai sumažėjo.
Tai neseniai spaudoje emeritas gyrėsi,kad pelningai dirba muziejus?
Kas domisi kultūrine veiklą nustebę, todėl tokios diskusijos ir vyksta .Nesuvokia daug kas ,kad taip sprendžia profanai .Tai jiems visai nesvarbu kas kam Pasibaigė ir jau seniai kokio lygio buvo kultūrai vadovavę žmonės.
Tas stebuklingas komentatorius Juozas Nejuozas matyt neturi ką veikti ir stebi, kas kur dirba, kad taip jau pergyvena, kad Kunigiškių muziejaus darbuotojas jau pensininkas, bet tebedirba savivaldybės struktūroje. O kur jam dar dirbti, jei Svėdasų krašto muziejus iki šiol priklausė rajono savivaldybei? Gal reikėjo įsidarbinti kiaulidžių komplekse ar komunaliniame ūkyje šiukšlių surinkėju? Ir tarp kitko, būti pensininku nėra nusikaltimas.
Ne tas gal pensininkas?
sulaukę senatvės pensijos asmenys turėtų palikti darbo vietas valstybės tarnyboje, o ne tapti biudžeto išlaikytiniais su mokama pensija.
Beja, įsidarbinti arba užsiimti ne valstybės administracijoje arba tik biudžetinėje įstaigoje turintiems darbinę patirtį pencininkams yra visos galimybės kaip ir jauniems, po studijų, darbingo amžiaus žmonėms, kurie, deja negauna pajamų už jau užtarnautą darbo stažą …
Pajarskienes argumentai yra antikulturiniai, ji elgiasi destruktyviai. Tai kelia siauba ir nusivylima. Amen Anyksciu muziejui.
Gėda gėda Vienuolio muziejui..Tokio lygio asmenybė Vaižgantas.Ir biblioteka galėjo būti pavadinta jo vardu..Prasti reikalai kultūros srityje.Na,kokie supratimai,tokie pasirinkimai.Kuo tolyn tuo prastyn..
nebe tie laikai, kai rajono Vykdomajeme kultūros sritį valdė Vykdomojo komiteto pirmininko pavduotojas, aistruolis veikti, kurio vardo čia neminėsime dėl privačių asmens duomenų apsaugos.
Dabar tiek muziejuje, tiek rajono valdyboje rūpi tik paimti pinigus be pastangų ir nieko nekeisti savo veikloje arba keisti taip, kad niekas nieko nebesusigaudytų kur savi-saviems reikalus sutvarkyti padeda per valdymo kadenciją…
Tai tik popieriuje kelių eilučių patvirtinimas apie ”pasikeitimus”, o to muziejaus muziejinikas vis dar dirba savivaldybės administracijoje, nors gerbiamas ponas jau senatvės pensininkas. Taigi, šito mero mėgstami ”veržlūs” pokyčiai tvarkant administracinę ir biudžetinių įstaigų struktūrą nebėra tokie jau veržlūs, kaip antai…
Nu kas stovi Muziejaus aikštelėi tegu valdo Antibijotikai Anykščiuos