Orai

Džiaugiuosi - Dalinuosi „Darbas - malda mūsų žemei“

Dienos anekdotas

Močiutė skrybėlių parduotuvėje nusižiūri ypač prašmatnų modelį.
- Su ja jūs iš karto atjaunėjate 20 metų, - giria pardavėja.
Anūkas močiutei:
- Tada jos nepirk. Neteksi pensijos.

Komentaras

Panika:„Kam ta panika ? Tyrimus daro ,o jie nėra 100% teisingi ,tai viena ,o antra ,nereikia panikoj gyventi ,o trečia skiepas nuo apsikrėsti ar ligos neapsaugo .Laikytis atstumo ir higienos ir gyvent be baimes ir be kaukių ,nes virusas toks mažas ,kad jokia maske nepades ,jos tik pelnas korporacijoms ,taip kaip ir skiepas. Baime didesne už kovida ."

Komentuoti

Paviršių testavimą šią savaitę ketinama pradėti dešimtyje Vilniaus regiono darželių.

Kaip BNS sakė sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė toks testavimas pradedamas tose savivaldybėse, kuriose „pandeminė situacija yra sudėtingiausia“.

„Maždaug dešimt darželių pakviesime dalyvauti. Kol kas dar negaliu tiksliai įvardinti, bet kalbamės su keliomis savivaldybėmis iš Vilniaus apskrities pirmiausia, nes čia daugiausiai protrūkių“, – sakė S. Bieliūnė.

Jos teigimu, darželiuose ėminius nuo paviršių rinks juose dirbantys visuomenės sveikatos specialistai. Šie mėginiai bus siunčiami į Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) laboratoriją.

S. Bieliūnė VU GMC mokslininkai praėjusią savaitę viename iš sostinės darželių filmavo ėminių surinkimo procesą. Pirmadienį vaizdinę medžiagą ketinama išplatinti savivaldybėms, ugdymo įstaigoms.

Pirmųjų darželių patirtis, anot ministro patarėjos, leis įvertinti paviršių testavimo metodą realiomis sąlygomis.

„Nedideliu mastu startuosim, kad galėtume pasimatuoti savarankišką ėminio paėmimą ir išsiaiškintume, ar specialistams viskas suprantama“, – kalbėjo ji.

Kaip sakė S. Bieliūnė, taikant šį metodą visoje šalyje, paviršių testavimą bus rekomenduojama atlikti kartą per dvi savaites.

Mokslininkams nustačius leistiną normą viršijančią viruso koncentraciją, bus sudaryta galimybė savanoriškai ir nemokamai pasitikrinti dėl COVID-19 visiems grupės nariams – darbuotojams, vaikams ir jų tėvams.

„Mes esame numatę, kad tai būtų daroma greitaisiais antigeno testais, kuriais tiriamas ėminys iš nosies landos. Kadangi maži vaikai yra jautrūs, norisi kuo mažiau invazinių metodų“, – sakė patarėja.

Mėginio paėmimas primena kriminalistų darbą

Paviršių testavimo metodą Lietuvoje neatlygintinai parengė VU Gyvybės mokslų centras. Jo vadovas Gintaras Valinčius sako, kad toks testavimas išbandytas ir pačiame GMC, kur darbo vietose buvo aptikta koronaviruso pėdsakų. Darbuotojams išsityrus, paaiškėjo, jog keli žmonės išties sirgo.

„Mūsų specialistai kruopščiai dirbo beveik pusmetį, nes paviršių testavimą pradėjo dar rudenį“, – sakė G. Valinčius.

Anot jo, toks testavimo metodas susideda iš dviejų pagrindinių dalių – mėginio paėmimo ir testavimo laboratorijoje.

Pirmąjį atliks visuomenės sveikatos specialistai, antrąjį – VU GMC mokslininkai. Pasak G. Valinčiaus, mėginio paėmimas primena kriminalistų darbą.

„Mes ateiname į kambarį, kuriame dirba ar mokosi galimai sergantis žmogus, kuris ant įvairių daiktų palieka viruso pėdsakų, pavyzdžiui, ant stalo, durų rankenų, šviesos jungiklio, žaislo. Tada paimame tamponėlį, jį suvilgome specialiame skystyje ir perbraukiam per paviršių“, – aiškino VU GMC vadovas.

„Aktyvių virusų netestuojam, mes testuojam genetinius požymius suirusio viruso. Virusas suyra aplinkoje, bet genetinė medžiaga atspari ir ji lieka“, – pridūrė jis.

Praėjusią savaitę sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sakė, kad artimiausiomis savaitėmis paviršių testavimo metodą ikimokyklinio ugdymo įstaigose ketinama imti taikyti visoje Lietuvoje.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, praėjusią savaitę vaikų darželiuose registruota beveik 90 protrūkių, apie pusė jų – Vilniaus regione.

BNS

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
  • Komentarų nerasta