
Liepos 26-ąją, šeštadienį, Anykščių koplyčioje – Pasaulio anykštėnų kūrybos namuose – vyko XI-asis Pasaulio anykštėnų bendrijos suvažiavimas. Šis tradicinis kas trejus metus rengiamas susitikimas sukvietė anykštėnus iš įvairių Lietuvos vietovių ir užsienio – žmones, kuriems rūpi gimtasis kraštas ir jo ateitis.
Renginys prasidėjo išskirtiniu meniniu akcentu – Anykščių mišraus choro „Šilelis“ koncertu-performansu. Netradicinėje, šviesos užlietos koplyčios vestibiulio erdvėje skambėjęs pasirodymas tapo simboliniu kvietimu į bendrystę ir kūrybinį dialogą. Kolektyvui vadovauja dirigentas Arūnas Maliukas, o jo vadyba rūpinasi Julius Jakubėnas, kuris šįkart taip pat atliko suvažiavimo moderatoriaus vaidmenį. Renginio pradžioje sveikinimo žodį tarė Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, pabrėždamas pasaulio anykštėnų diasporos indėlį į krašto kultūrinį ir bendruomeninį gyvenimą. Po sveikinimų tylos minute buvo pagerbti mirę Bendrijos nariai – jų vardus ir atminimą priminė Tautvydas Kontrimavičius. Svarbiausiu sprendimu tapo prof. Tomo Ladigos perrinkimas Bendrijos pirmininku dar vienai kadencijai. Kitų kandidatūrų šiam visuomeniniam postui iškelta nebuvo.


























Taip pat patvirtinta nauja, kiek mažesnė valdybos sudėtis: Rita Babelienė, Daiva Gasiūnienė, Tautvydas Kontrimavičius, Tomas Tuskenis, Rita Virbalienė, Regina Smetonaitė, Vitas Mykolas Zaikauskas ir Tomas Ladiga. Suvažiavimo metu buvo nuspręsta simboliniu atminimo ženklu – Bendrijos medaliais – pagerbti du kraštui nusipelniusius verslininkus ir mecenatus – Petrą Baroną ir Luką Pakeltį. Apdovanojimai šiems asmenims bus perduoti artimiausiu metu. Pirmininkas T. Ladiga pateikė trejų metų veiklos apžvalgą, kurioje akcentuoti svarbiausi įgyvendinti projektai: Aukštaitijos 700-mečio minėjimo renginiai, lituanistinė stovykla anykštėnų diasporos vaikams, sambūris „Lietuva, kuri sujungia“, Pasaulio anykštėnų choro įkūrimas bei toliau vystoma virtuali iniciatyva SUSISKAIČIUOKIM.LT. Šiuo metu šioje iniciatyvoje dalyvauja daugiau kaip 500 anykštėnų iš 29 pasaulio šalių. Tarp ryškesnių kultūrinių veiklų išskirtas Lietuvos kultūros tarybos 9500 eurų finansuotas projektas „Laimės žiburio miestas“, kurio metu buvo surengtas Giedrės Kisieliūtės koncertas, anykštėnų sueiga „Sudainuokime Anykščius“, paminėtas paminklo Antanui Baranauskui 30-metis, VDU muzikos akademijos prof. Tomo Ladigos studentų koncertas „Dainos pakylėti“, Valdo Papievio kūrybos vakaras kartu su Rūtos Eidukaitytės tapybos parodos atidarymu, bendruomeninė vakarienė „Pasimatymas su miestu“, pianistės Mildos Daunoraitės rečitalis bei rašytojo Rimanto Povilo Vanago jubiliejinis vakaras „75 eilutės“.
Savo padėkos kalboje naujai perrinktas pirmininkas prof. T. Ladiga naudojo tiltų simboliką: „Keliaudami į Anykščius, savo vaikystės ar jaunystės miestą, dažnas net nepastebėdami įveikėme ne vieną tiltą ir tiltelį, jungiantį upių ir upelių krantus. Kur kas kebliau peršokti per mūsų santykių, noro ir galimybių susikalbėti griovius ir upes. Tiltai reikalingi ne tik fiziniam mūsų kūnų persikėlimui, bet ir žmogiškiems ryšiams – dėl išgirdimo, supratimo, dėl bendrojo gėrio ir laimingo žmogaus.“ Pasak prof. Ladigos, nepaisant daugybės bendrijos įgyvendintų veiklų, vis dar išlieka neišspręstų klausimų: iki šiol neįgyvendinta idėja įamžinti buvusio ilgamečio PAB pirmininko, istoriko prof. Antano Tylos atminimą, nepriimti sprendimai dėl senųjų kapinių vertybių apsaugos, verta grįžti prie Anykštijos kaip kultūros kurorto idėjos plėtros. Suvažiavimo pabaigoje patvirtinta rezoliucija, kurioje pabrėžta diasporos telkimo, kūrybinės partnerystės, kultūrinės tapatybės išlaikymo ir bendradarbiavimo su savivalda svarba. Taip pat nutarta nekeisti simbolinio nario mokesčio dydžio – jis lieka ne didesnis nei 10 eurų per metus. Prieš posėdį suvažiavimo dalyviai aplankė jungtinę jaunųjų anykštėnų parodą „Tiltai namo“. Septyni menininkai kvietė įsižiūrėti į šiuolaikinių instaliacijų kalbą ir jaunosios kartos santykį su gimtuoju kraštu. Kaip įprasta, suvažiavimas natūraliai įsiliejo į visą savaitgalį vykusią Anykščių miesto šventę „Šventė prie Šventosios“. Tris dienas trukęs kultūrinis sambūris dar kartą patvirtino – Anykščiai yra bendruomeniškas, atviras, gyvas ir pasaulio anykštėnus sugrąžinantis miestas. Kitas Pasaulio anykštėnų bendrijos suvažiavimas planuojamas 2028 metais, tradiciškai – prieš Šv. Onos atlaidus.