
Vasara – tinkamas metas pasirūpinti skiepais, todėl Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) kviečia tėvus / globėjus atidžiai peržvelgti vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir įsitikinti, kad visi reikalingi skiepai buvo atlikti laiku. Kodėl svarbu paskiepyti vaikus prieš sugrįžtant į ugdymo įstaigas? Kokie skiepai yra būtini ir ką daryti, jei kai kurie iš jų buvo praleisti? Atsakymus rasite šiame pranešime.
Skiepai – patikima apsauga nuo užkrečiamųjų ligų
Skiepijimas – vienas veiksmingiausių būdų apsisaugoti nuo pavojingų užkrečiamųjų ligų. Vakcinos padeda apsaugoti ne tik pasiskiepijusius, bet ir tuos, kurie dėl sveikatos būklės negali būti paskiepyti. Labai svarbu, kad visi skiepai pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių būtų atliekami laiku. Jeigu dėl ligos ar kitų priežasčių kai kurie skiepai buvo praleisti, reikėtų kuo greičiau kreiptis į vaiko gydytoją – jis sudarys individualų skiepijimo planą.
„Vaikų paskiepijimas prieš sugrįžtant į ugdymo įstaigas yra ypač svarbus. Uždarose patalpose, kaip klasės, virusai ir bakterijos plinta lengvai. Visi žinome, kad rudenį išauga sergamumas gripu, COVID-19 ir kitomis oro lašeliniu būdu plintančiomis ligomis. Sergantys vaikai negalės būti skiepijami pagal numatytą planą, tad vakcinaciją gali tekti atidėti. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad pasveikus svarbu ateiti pasiskiepyti“, – primena NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.
Kokius skiepus reikia atlikti?
Primename, kad nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) skiepijami vienuolikmečiai. Nuo 2023-ųjų metų skiepai nuo ŽPV tapo neutralūs lyčiai, todėl pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vakcinacija reikalinga ne tik 11 metų sulaukusioms mergaitėms, bet ir berniukams. Tad paauglių tėvus / globėjus kviečiame apsaugoti savo vaikus iki jiems pradedant lytinį gyvenimą.
Ilgai išliekanti didelės onkogeninės rizikos ŽPV infekcija (ypač 16 ir 18 tipo) gali sukelti ikivėžines ligas ir vėžį. Moterims – gimdos kaklelio, makšties ir išorinių lytinių organų ikivėžines ligas ir vėžį, vyrams – išangės ir varpos ikivėžinius susirgimus ir vėžį. Abiejų lyčių žmonėms šie virusai gali sukelti burnos, ryklės, gerklų, liežuvio šaknies ar net seilių liaukų bei tonzilių ikivėžines ligas bei vėžį.
Pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių:
-6–7 metų vaikai pakartotinai skiepijami nuo kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, epideminio parotito ir raudonukės.
-15–16 metų paaugliai pakartotinai skiepijami nuo difterijos, stabligės ir kokliušo.
Nepamirškime ir tuberkuliozės prevencijos
Prieš prasidedant mokslo metams verta pasinaudoti galimybe nemokamai atlikti tuberkulino mėginį. Ši patikra skirta 6–7 metų vaikams bei tiems, kurie priklauso tuberkuliozės rizikos grupėms: neskiepytiems nuo tuberkuliozės; bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve); dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis; sergantiems lėtinėmis ligomis; gydomiems kortikosteroidais; infekuotiems žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms; vaikams iš socialinės rizikos šeimų; vaikams, gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose; migrantams.
Jeigu vaikas priskirtas vienai iš išvardintų rizikos grupių, tuberkulino mėginiai turi būti atliekami kasmet, nepriklausomai nuo amžiaus.
Dėl skiepų ir tuberkulino mėginių kreipkitės į savo gydymo įstaigą.
Kuris tėvas pilno proto žudys vaikus????
Kur piktas avinų bandos atstovų žodis? Kodėl vis dar nemekena, kad vakcinos yra nuodai?
Dabar avys iš Gustuko picerijos užmiršo skiepus ir mekena dėl nekilnojamojo turto