
UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ skelbia, kad jei nusiskundimų nemažės, bendrovė raštu kreipsis į Anykščių rajono policijos komisariatą, kad pareigūnai surengtų prevencinę akciją prieš daugiabučių laiptinėse rūkančius gyventojus.
„Daugiabučio namo gyventojai piktinasi ir klausinėja „administratoriaus”, kas gali sudrausminti laiptinėje rūkantį kaimyną ar jo svečius bei draugus, nes gražiuoju nesusitariama. Visa laiptinė smirda, tabako dūmų kvapas skverbiasi į butus, tabako dūmai kenkia vaikams ir kita. Kaimynas nuolat eina rūkyti į laiptinę. Bandėme apie tai pasikalbėti, bet draugiškas pokalbis nedavė jokių rezultatų. Mes nenorime uostyti tabako dūmų. Ar yra įstatymas, taisyklės reglamentuojančios rūkymą laiptinėse? Ar galioja kokie nors draudimai rūkyti?”
Paaiškiname gyventojams……….
Dėl rūkymo laiptinėse
Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymo 19 str. 1 d. 3 p. nustatyta, kad Lietuvos Respublikoje rūkyti (vartoti tabako gaminius) draudžiama bendrose gyvenamosiose ar kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru. Remiantis tuo, kas išdėstyta, akivaizdu: rūkant gyvenamųjų namų laiptinėse yra pažeidžiamas Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymo 19 str. 1 d. 3 punkto reikalavimas ir padaromas administracinės teisės pažeidimas (ATPK 185¹ str. 2 d.), už kurį numatyta administracinė nuobauda – įspėjimas arba bauda nuo šešių iki penkiolikos eurų.
Kai kuriose daugiabučių namų bendrijos laiptinėse yra pakabinami ženklai, draudžiantys rūkyti – sako, tai gana veiksminga priemonė. Esant konkretiems ATPK 185¹ str. pažeidimams, pilietis su rašytiniu pareiškimu dėl įvykusio atvejo išnagrinėjimo, turi teisę kreiptis į policijos komisariatą (pagal pažeidimo padarymo vietą). Prieš kreipiantis reikėtų pasirūpinti įrodymais: surasti asmenis, kurie galėtų paliudyti, arba surinkti vaizdinę medžiagą (nufotografuoti ar nufilmuoti rūkantį kaimyną).
Daugiabučių namų gyventojai taip pat skundžiasi, jog jiems tenka kvėpuoti cigarečių dūmais net tais atvejais, kai kaimynai rūko savo balkone (dūmai patenka per atidarytus langus) ar net savo namuose (dūmai prasiskverbia pro elektros lizdus). Tokiais atvejais, skirtingai nei prieš tai minėtu atveju, įstatymai nenumato draudimo rūkyti ir neužtraukia administracinės atsakomybės.
Jei nusiskundimų nemažės UAB Anykščių komunalinis ūkis raštu kreipsis į Anykščių rajono policijos komisariatą, kad pareigūnai surengtų prevencinę akciją prieš laiptinėse rūkančius gyventojus. Manome, kad daugiabučių namų gyventojai džiugiai sutiktų tokią policininkų akciją, nes, anot jų, dauguma kaimynų rūko laiptinėse ir dūmai pro duris skverbiasi į jų butus. Tokios akcijos metu iš pradžių rūkaliai galėtų būti įspėti žodžiu. Pareigūnai laiptinių stenduose ir prie nuorūkų pilnų dėžučių, skleidžiančių nemalonų kvapą, galėtų palikti informacinius lapelius, kuriuose būtų nurodyta atsakomybė už rūkymą vietose, kuriose draudžiama tai daryti, ir namą aptarnaujančio apylinkės inspektoriaus pavardė bei kontaktinis telefonas, kuriuo gyventojai gali skambinti, jei kaimynai smilkstančių cigarečių dūmais ir toliau nuodys namo gyventojus.
Viskas priklauso nuo žmonių kultūros, jei jis negerbia savęs ir kitų, tai ir rūkys laiptinėje. Kita vertus, nepaiso kitų žmonių teisių tik turintieji socialinio elgesio sutrikimų. UAB Anykščių komunalinis ūkis primena, kad dėl rūkalių visiems gyventojams daugėja namo priežiūros išlaidų: „Rūko, palieka atdarus langus, pakyla vėjas, išdaužia langus, o paskui skundžiasi ir prašo, jog sutvarkytume.”, – skelbia UAB “Anykščių komunalinis ūkis”.