
Lapkričio 8-ąją pradėję visuotinę protesto akciją „Žalieji kryžiai”, Lietuvos ūkininkai sustoti nežada ir jau planuoja tolimesnius jos veiksmus. Jei žemdirbių reikalavimai sustoti beatodairiškai naikinti šalies žemės ūkį, o kartu ir kaimą nebus išgirsti, ūkininkai ketina į miestų gatves išvaryti žemės ūkio techniką.
„Anykšta” teiravosi pašnekovų, kaip jie vertina ūkininkų protesto akciją bei dabartinę situaciją žemės ūkyje.
Valentinas ŠAPALAS, Inkūniečių ir Mickūniečių bendrijos pirmininkas:
– Pirmiausia, ūkininkai, kaip ir visa Lietuva, yra nuskriausta Europos Sąjungos. Jau kiek metų esame Europos Sąjungoje, o esame „už borto”, nelygiateisiai.Netgi žemdirbiai išmokas gauna dvigubai mažesnes už tų šalių, kurios turi palankesnes klimatines sąlygas. Ar mes galime konkursuoti su Ispanija, Portugalija, Italija, Graikija? Vien dėl klimatinių sąlygų Lietuvos žemdirbiai turėtų gauti didesnes išmokas, nes patiriame gerokai daugiau išlaidų.Nebeklabu apie pačią gamtą – mano minimos šalys užaugina bent kelis derlius, o mes – vos vieną ir tą su problemomis.
Mus skriaudžia ir valdžia.Lenkai gauna įvairias kompensacijas, o mūsų ūkininkai nieko negauna. Ir norima, kad vyktų konkurencija su anais. Ūkininkai turi būti nepatenkinti – natūralu.Valstybė turi daugiau ūkininkus remti.
Mūsų valdžia nuvažiuoja į Europos Sąjungos posėdžius, nemokėdama ištarti žodžio nei angliškai, nei prancūziškai, nei vokiškai, pasėdi, palinkčiuoja, papietauja, pavakarieniauja už svetimus pinigus ir viskas tuo baigiasi. Todėl taip ir gyvename.
Manau, kad protestais tik ir galima kažką pasiekti. Pažiūrėkite, Preancūzijoje akcizus pakėlė keliais centais ir kas ten darėsi.Irane pakėlė benzino kainas šiek tiek – iš karto tūkstančiai išeina į gatves ir Vyriausybei parodo: „Stop, brolyčiai, taip negalima!”.
Matau, kaip ūkininkai gyvena, pats dabar esu atvykęs iš Vilniaus į kaimą. Viskas kainuoja, kainos kyla, o kiek įkainuojama jų produkcija? Už pieną mokama pigiau nei už vandenį. Tegul pabando burnojantis miesčiomis, kuriam brangus pienas ar sviestas, pats pamelžti 50 karvių per vieną dieną tris kartus.Tada pamatys, koks yra darbas žemės ūkyje. Nueiti į įstaigą pasėdėti šiltoje vietoje yra vienas dalykas, o čia visai kitas gyvenimo būdas. Tam reikia įdėti daug vargo ir pastangų, žemės ūkyje nėra šeštadienių ir sekmadienių, Velykų ar Kalėdų, atostogų.
Valdžia turėtų remti tokius žmones, kurie dar bando kabintis ir kažką daro. Sunakinti žemės ūkį labai lengva, bet paskui pirksime visokį šlamštą pilną chemikalų iš Ispanijos ar Graikijos. Prekybininkams gal tai bus ir naudinga, tačiau mūsų sveikatai ar naudinga?
O didieji prekybos centrai vėlgi ūkininkus skriaudžia, iš tų vargšų daro visokias akcijas. Jei neduoda nuolaidos – į prekybos centrą.
Nėra žmonių pilietiškumo, solidarumo ne tik iš valdžios, bet ir iš visuomenės.
Rimtoms protesto akcijoms ir demonstracijoms pritariu, bet į viską reikia žiūrėti nepaviršutiniškai iš „savo varpinės”, o visos valstybės mastu.