
Bendrosios gaisrinės saugos taisyklės numato, kad visuose gyvenamuosiuose būstuose Lietuvoje – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose, kuriuose nėra priešgaisrinės signalizacijos, turi būti įrengti dūmų detektoriai.
Gyvenamosiose patalpose, kiekviename aukšte, turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Tai – minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos (sienos, durys, perdangos ir pan.). Siekiant jautresnio dūmų aptikimo, rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Tačiau nepersistenkime – autonominių dūmų detektorių nereiktų įrenginėti virtuvėje ar tose vietose kur gali išsiskirti garai. Gaisro metu karšti dūmai pirmiausia kyla į viršų ir kaupiasi palubėje, todėl detektoriai turėtų būti montuojami ant lubų, o tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų – ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų. Parenkant detektoriaus tvirtinimo vietą, būtina prisiminti, kad teks keisti elementus, patikrinti veikimą, todėl rekomenduojama juos įrengti lengvai pasiekiamoje vietose. Kad autonominiai dūmų detektoriai i patikimai veiktų, svarbu periodiškai patikrinti jų veikimą paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kas metus.
Dūmų detektorių kainos perkant internete svyruoja nuo 5 iki 40 eurų. Pardavėjai teigia, kad vidutiniškai vienam dūmų detektoriui išleidžiama apie 10 Eur. Pavojaus atveju – užfiksavus dūmus – paprasčiausi butams, namams, biurams, sandėliams tinkantys dūmų detektoriai skleidžia garsinį ir LED šviesos signalą. Skirtingi dūmų detektoriai apie gaisro pavojų gali informuoti ne tik garsu ir LED signalu – taip pat ir balso pranešimu, informuojančiu kokio tipo pavojaus signalas užfiksuotas. Pigesni autonominiai dūmų detektoriai naudoja elementų energiją. Galimas kombinuotas energijos šaltinis: dūmų jutiklį jungiat prie elektros tinklo ir naudojant elementus, kurie gelbsti dingus elektrai. Brangesni dūmų detektoriai turi ličio baterijas, kurios gali tarnauti iki 10 metų. Jie atlieka daugiau funkcijų – leidžia rankiniu būdu reguliuoti prietaiso jautrumą, testuoti ir nutildyti prietaisą, jeigu signalizacija įsijungia per klaidą. Paprastesni dūmų davikliai optiniu dūmų koncentracijos detektoriumi nustato, ar ore yra dūmų, susidarančių degant įvairiems objektams. Brangesni davikliai turi ir anglies monoksido (smalkių) atpažinimo funkciją – naudoja elektrocheminę kenksmingų medžiagų aptikimo technologiją, kuri leidžia fiksuoti ir mažiausią smalkių koncentraciją patalpoje. Tikimasis, kad gyventojams tinkamai prižiūrint dūmų detektorius žmonių žūčių Lietuvoje turėtų sumažėtų apie 3 kartus. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Anykščių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos duomenimis, iki 2020-ųjų lapkričio 1-osios Anykščių rajone žuvo 3 asmenys, dūmų detektorių minėtų asmenų būstuose nebuvo.
Kviečiame visus rajono gyventojus atsakingai žiūrėti į savo turtą ir gyvybe, raginame įsigyti ir įsirengti dūmų detektorius savo namuose.