Kurį tekstą pirmiausiai perskaitėte naujame žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeryje?

Dienos anekdotas

Mokytoja sako:
- Mokiniai, tikiuosi, šiandien nepamatysiu, kaip nusirašinėjate kontrolinį darbą?
- Taip, mokytoja, mes irgi tikimės...

Komentaras

vairuotojas:„o gal galima kazkaip padaryt tvarka su 'Mieganciais " automobiliais salia daugiabuciu? stovi jau 3 men apsnigti ir trukdo dirrbancoims masinoms statyt.gal kur i aikstele tokias transporto priemones reit statyt"poilsiui".

Skaityti komentarus (1)

Pastarosiomis dienomis Anykščių miesto centro medžiuose kabantiems  menininkės Mortos Tursės sukurtiems mėnuliams pavojų ėmė kelti įsismarkavęs vėjas.
Menininkė per savo feisbuko paskyrą kreipėsi pagalbos, kad kas nors jai padėtų išgelbėti šventinius papuošimus.

 

M.Tursė ieškojo išskirtinai  vyriškos jėgos.Vyrų pagalbos prireikė pastoliams surinkti ir pastatyti. Vėjo blaškomus mėnulius M.Tursė žadėjo sutvirtinti savo  jėgomis.
„Per didelis vėjo srautas parodė, ką dar reikia tobulinti. Keltuvu negaliu pasinaudoti dėl mieste pastatytų eglučių, todėl skambinau visiems draugams, pažįstamiems. Pavyko rasti du vyriškius, tai tiesiog dirbsime“, - „Anykštai“ sakė šventinių papuošimų kūrėja.
Anot M.Tursės, kurdama mėnulius ji stengėsi padaryti jų karkasą kuo sunkesnį, tačiau tai nepasiteisino.
„Čia yra darbinio kūrybinio proceso dalis. Ji neatsiejama. Man kitaip ir nėra buvę gyvenime“, - aiškino menininkė.
Darbininkus pastoliams sumontuoti M.Tursė sakė samdysianti  už savo asmenines lėšas.
Sulaukusi „Anykštos“ skambučio, M.Tursė domėjosi, ar apie vėjo blaškomus mėnulius bus rašoma ir spaudoje.
„Viliuosi, kad to jūs nepateiksite kaip kažko neigiamo. Turiu kitokių patirčių, tai norėčiau, kad viskas būtų matoma pozityviai“, - kalbėjo menininkė.
13 šviečiančių mėnulių menininkė M.Tursė sukūrė Anykščių rajono savivaldybės užsakymu. Jie puošia miesto centro medžius ir kalėdinės eglės viršūnę. Anykščių rajono savivaldybė su kūrėja M.Turse sudarė 12 tūkst. Eur sutartį. Mėnulių idėja gimė ne tik menininkės mintyse, bet ir Anykščių rajono savivaldybės kabinetuose. Miestą puošti būtent mėnuliais nutarta dėl to, kad 2020-ieji metai yra išskirtiniai – per šiuos metus patekės 13 pilnačių.
Šviečiantys mėnuliai pagaminti iš PVC putų plokščių - monolitinio polikarbonato, jų gamybai panaudota taip pat balta, šviesai laidi plėvelė bei LED moduliai. Mėnuliai dekoruoti ornamentais.
Anykščių miesto kalėdinės eglės viršūnę puošia taip pat kūrėjos M.Tursės pagamintas mėnulis.
Tai jau nebe pirmas kartas, kai Anykščių rajono savivaldybė naudojasi menininkės M.Tursės paslaugomis. Jos sukurti „sodai“ miesto centro medžius puošė keletą metų ir susilaukė daugybės teigiamų atsiliepimų. Prieš šias Kalėdas „sodai“  nuplauti ir perkelti į Anykščių miesto parką. Šiemet pavasarį, prieš Kovo 11-osios šventę, už „sodų“ nuplovimą komunalininkams buvo sumokėta 1 tūkst.500 Eur.  Meninės kompozicijos nuo apnašų buvo valomos specialiais vandens siurbliais. Tokios procedūros „sodams” atliekamos mažiausiai kartą per metus.
Menininkė M.Tursė save pristato objektų dizainere ir erdvių kūrėja.
„Esu stikliorė ir nuo 2000 –ųjų metų savyje nešiojausi idėją rišti sodus iš stiklinių vamzdelių, nes būtent tais metais jų netikėtai įsigijau, idėja gimė iškart, tačiau pasislėpė po kitais darbais ir sumanymais, kol persikėliau į Anykščius ir, reziduodama Anykščių menų inkubatoriuje (AMI), surišau pirmąjį stiklo sodą ir jį, kabantį mažojoje AMI salėje, pamatė Audronė Pajarskienė (savivaldybės specialistė, - redakcijos pastaba). Sulaukiau užklausos, ar turiu idėjų, kaip papuošti miestą, taigi greitai sugeneravau idėją, atlikau skaičiavimus ir pateikiau pasiūlymą. Na o tradicinių sodų interpretavimas gimė natūraliai – tai vienas iš  kelių mūsų tautos sakraliųjų objektų, kurie mane traukė nuo vaikystės“, - apie tai, kaip gimė garsieji „sodai”, „Anykštai” pasakojo kūrėja M.Tursė.
Moteris prisipažino, kad papuošti Anykščių miestą savo kūriniais buvusi jos slapta svajonė.
„Mano svajonė ir buvo, kad šviečiantys sodai kabėtų visus metus, džiugintų miestelėnus, viliotų juos pasivaikščioti, lėtai pabūti savo mieste. Labai džiaugiuosi, kad mano svajonė sutapo su Anykščių rajono savivaldybės Architektūros skyriaus sprendimu ir dar svarbiau - regis, džiugina didelę dalį anykštėnų... Galbūt po truputį sodai pretenduoja tapti tam tikra miesto veido dalimi ir tai man yra aukščiausias įvertinimas“, - sakė M.Tursė.
M.Tursės sukurtų didelių nendrinių „sodų“ galima pamatyti Pagulbio sodyboje. Taip pat menininkė kuria stiklinius „sodus“ interjerams.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • Ona

  Nuoroda

  Sodai - gražūs, o mėnuliai - ne. Na o kaina - kosminė.

  Prieš 3 savaičių
 • Juozas

  Nuoroda

  Mieli, gerbiami skaitytojai,
  Naujieji metų pradžioje, prieš pradėdami darbus galime pasidžiaugti nuveiktais darbais ir pasikeitimais, supančiais mus. Štai ir šis straipsnis apie meninkės rūpesčius dėl mūsų miesto papuošalų sutvarkimo parodo kiek daug reiškia turėti draugiškus ryšius su rajono kultūros srities organizatoriais kurie gali atverti ne tik erdves kūrybai, bet ir padėti iš to užsidirbti, draugiški santykiai su spauda leidžia populiarinti žinomumą ir naujų darbų užsakymus.
  Taigi ir aš tuo pasinaudodams ir primindamas apie save, kviečiu visus skaitytojus būti aktyviais savo miesto palaikytojais ir kūrėjais. Kūribingų ir naujų vėjų neblaškomų Naujų metų !

  Prieš 3 savaičių
 • ner ka

  Nuoroda

  ir komentuot

  Prieš 3 savaičių