
});
Kelias driekiasi kanjonu
Paskutiniai keli kilometrai kelio, vedančio į Noravank vienuolyną, driekiasi kanjonu. XIII-XIV amžiaus vienuolyno kompleksas pastatytas ant kalno šlaito, netoli Arpos upės ištakų.
Šalia visų matytų Armėnijos cerkvių bei vienuolynų, yra ir chačkarų – akmeninių stelų, kuriose vaizduojamas reljefinis kryžius. Toks kryžius dažnai yra dekoruotas augaliniais ir geometriniais ornamentais.
Chačkarai būdingi tik Armėnijai, jie paplito IX amžiuje. Noravank chačkarai, kaip pažymima, yra ypač vertingi. Chačkar, armėniškai kryžius, yra specifinės paskirties akmuo. Chačkarai išsirutuliojo iš pagoniškų stelų ir ankstyvosios krikščionybės kryžių. Chačkarai 2010 metais pripažinti Pasaulio žodinio ir nematerialiojo paveldo paminklais. Chačkarų populiarumo viršūnė buvo pasiekta XII-XIII amžiuje, o XVII amžiuje jų kūrimas praktiškai sustojo. Chačkarais vėl susidomėta praėjusio amžiaus šeštame dešimtmetyje. Tradiciniai chačkarai yra 1-3 metrų aukščio, 0,5-1,5 metrų pločio. Šiuolaikiniai chačkarai gali būti ir kelių metrų aukščio. Šių tradicinių armėnų religinių paminklų yra visur, kur gyvena armėnai. Yra chačkarų ir Lietuvoje. 2001 metais Estijos, Latvijos ir Lietuvos armėnai chačkarą pastatė Kryžių kalne. Jis pagamintas pačioje Armėnijoje iš vulkaninės uolienos tufo.
Kalnai, ant kurių stovi Norovank vienuolyno kompleksas, išvagoti urvų. Dalis urvų ištyrinėta, juose rasta 3 tūkst. metų senumo artefaktų, dalis tyrinėjama, bet nemaža jų dar tik laukia savo eilės. Patys matėme, kaip keliasdešimt metrų aukštyje į urvą bandė įsiveržti žmonės: ant sumontuotų pastolių užtemptas elektros generatorius, maitinantis pneumatinį plaktuką. Tiksliau, žmonių nematėme, matėme tik generatorių. Iš uolos girdėjosi pneumatinio plaktuko keliamas bildesys. Pastolių apačioje stovėjo „žiguliukas“, lyg ir signalizuojantis, kad į urvą patekti bando mokslininkai, o ne lobių ieškotojai.
Sunkiai galiu prisiversti pasakoti kiekvieno iš aplankytų Armėnijos vienuolynų istoriją, kita vertus, nelabai, manau, kad tokie pasakojimai yra prasmingi. Vartydamas armėnų leidinius, skirtus turistams, suskaičiavau per 20 religinių statinių, kuriuos šioje mažoje šalyje rekomenduojama aplankyti. Man, diplomuotam geografui, paprastai būna įdomesni ne žmogaus sukurti objektai, o jų kontekstas gamtoje. Didžioji dalis armėnų šventyklų pastatyta tokiose vietose, iš kurių...
Šis turinys yra matomas tik registruotiems anyksta.lt vartotojams, įsigijus portalo naujienų prenumeratą.
Portalo anyksta.lt naujienų prenumeratą galite įsigyti čia.
Jau esate prisiregistravęs? Prisijunkite: