• Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika
Sekmadienis, 19 balandžio, 2026
No Result
View All Result
Anyksta.lt
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės
No Result
View All Result
Anyksta.lt
No Result
View All Result

2025 m. smurto ir priekabiavimo darbe pažeidimų užfiksuota beveik dvigubai daugiau nei pernai

Pranešimas spaudai
2026-03-13
Naujienos
3
Dalintis FacebookDalintis Twitter

2025 m., palyginti su 2024 m., nustatytų Darbo kodekso 30 straipsnio pažeidimų skaičius išaugo 48 proc. (nuo 122 iki 181 atvejo). 21 proc. išaugo ir darbdaviams įteiktų reikalavimų pašalinti pažeidimus (R1) skaičius – 2025 m. jų įteikta 136 (2024 m. – 112). Už nustatytus pažeidimus 46 ūkio subjektų vadovams taikyta administracinė atsakomybė, iš jų 10 – už psichologinio smurto taikymą darbuotojų atžvilgiu.

Psichologinis smurtas darbo vietoje išlieka viena jautriausių ir sudėtingiausių darbo santykių problemų. Visuomenėje psichologinio smurto atvejai sulaukia vis didesnio rezonanso. Reaguojama jautriau, viešai aptariamos organizacijų vertybės, vadovų atsakomybė, darbuotojų gerovė. Taigi 2025 m. išaugęs skundų ir pranešimų dėl psichologinio smurto skaičius rodo brandesnį požiūrį į darbo kultūrą kaip į žmogaus orumo dalį.

„Psichologinis smurtas darbo vietoje dažniausiai prasideda ne nuo didelio konflikto, o nuo mažų nepagarbos formų, prie kurių pamažu priprantama. Todėl darbdavių atsakomybė – neapsiriboti vien dokumentuose įrašytomis prevencijos tvarkomis, bet kurti tokią darbo aplinką, kurioje žeminantis ar agresyvus elgesys nebūtų laikomas norma“, – sako LR vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Apolinaras Škikūnas.

Pažymėtina, kad nors 2025 m. daugiausia skundų gauta iš žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo bei švietimo sektoriuose dirbančiųjų, bet daugiausia pažeidimų nustatyta apdirbamosios gamybos ir švietimo įmonėse. Tai rodo, kad psichologinio smurto problema išlieka aktuali tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuje, ypač ten, kur būdingas intensyvus tarpasmeninis bendravimas, sudėtingi darbo santykiai ir didelė emocinė atsakomybė.

„Visi darbdaviai privalo užtikrinti tokią darbo aplinką, kurioje darbuotojai nepatirtų priešiškų, neetiškų, žeminančių, agresyvių, užgaulių, įžeidžiančių veiksmų, kuriais kėsinamasi į darbuotojų garbę ir orumą, fizinį ar psichologinį asmens neliečiamumą, ar kuriais siekiama darbuotojus įbauginti, sumenkinti ar įstumti į beginklę ir bejėgę padėtį. Smurto ir priekabiavimo prevencija – vienas efektyviausių būdų užtikrinti, kad darbuotojai darbo aplinkoje nepatirtų minėtų neigiamų veiksnių. Ją vykdyti privalo kiekvienas darbdavys, nepriklausomai nuo įmonės, įstaigos ar organizacijos dydžio ar ekonominės veiklos rūšies“, – pabrėžia Liudmila Mironovienė, VDI Psichologinio smurto darbe prevencijos skyriaus vedėja-vyriausioji darbo inspektorė.

Skundų daugėja, bet trūksta žinių ir prevencijos veiksmingumo

2025 m. VDI išnagrinėjo 462 skundus ir pranešimus dėl psichologinio smurto – tai 26 proc. daugiau nei 2024 m. ir beveik dvigubai daugiau nei 2022 m. Tačiau tik kas trečiame skunde nurodyta informacija pasitvirtino arba iš dalies pasitvirtino.

Tokia nepasitvirtinusių skundų ir pranešimų statistika leidžia daryti išvadą, kad darbuotojams visgi trūksta žinių apie smurto ir priekabiavimo sampratą, teisių gynimo galimybes bei įrodymų rinkimo svarbą.

„Viena vertus, darbuotojai tampa drąsesni – jie aktyviau kreipiasi, netoleruoja žeminančio elgesio ir vis dažniau suvokia teisę dirbti saugioje aplinkoje. Kita vertus, jie dažnai nerenka įrodymų, galinčių patvirtinti smurto ar priekabiavimo faktą, nežino, kur reikia kreiptis, patyrus nepriimtiną bendradarbio ar tiesioginio vadovo elgesį“, – pastebi L. Mironovienė.

VDI vertinimu, nors dauguma darbdavių formaliai taiko teisės aktuose numatytas prevencines priemones, jos ne visada yra pakankamos ar įgyvendinamos laiku. Įmonėse patvirtintos prevencijos tvarkos ne visada veikia praktikoje – trūksta aiškių procedūrų, konfidencialumo užtikrinimo ar realios reakcijos į pranešimus. Taip pat trūksta vadovavimo kultūros, žinių ir sąmoningumo. O tai gali didinti emocinę įtampą kolektyvuose ir smurto riziką, ypač kur vyrauja didelė emocinė ir darbo krūvio įtampa.

„Minėtus trūkumus būtina šalinti taikant prevencines priemones, didinant darbuotojų informuotumą ir organizuojant mokymus“, – akcentuoja L. Mironovienė.

VDI vaidmuo – kontrolė ir švietimas

Kaip darbdaviai vykdo Darbo kodekso 30 straipsnyje nurodytas pareigas smurto ir priekabiavimo prevencijos srityje, VDI inspektoriai tikrina atlikdami planinius ir neplaninius patikrinimus bei tyrimus pagal gautus pranešimus ir skundus. Tuo remiantis, 2025 m. buvo tikrintas 1 761 ūkio subjektas.

Tačiau VDI vaidmuo – ne tik taikyti poveikio priemones, bet ir padėti kurti prevencijos kultūrą. Siekdama sustiprinti prevenciją, 2025 m. VDI maždaug 1 000 ūkio subjektų vadovų išsiuntė prevencinius laiškus, ragindama atsakingai įgyvendinti teisės aktuose numatytas priemones, peržiūrėti jų veiksmingumą ir užtikrinti saugią darbo aplinką. Ši priemonė bus taikoma ir šiais metais.

2025 m. VDI taip pat aktyviai vykdė švietėjišką veiklą:

*organizavo 24 konsultacinius renginius ir internetinius seminarus, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 2 tūkst. dalyvių;

*išplatino informacinius pranešimus smurto ir priekabiavimo tema;

*suteikė konsultacijas dėl darbuotojų teisių gynimo ir darbdavių pareigų.

„2026 m. planuojame kryptingai stiprinti prevencines priemones, skirtas smurto ir priekabiavimo darbe mažinimui, t. y. organizuoti viešus seminarus, parengti darbuotojams ir darbdaviams skirtas atmintines bei metų viduryje atlikti įmonių elektroninę apklausą, skirtą darbdaviams savarankiškai įsivertinti, ar jų vykdoma smurto ir priekabiavimo darbe prevencija atitinka teisės aktų reikalavimus, – sako L. Mironovienė. – Siekiame, kad smurto ir priekabiavimo darbe prevencija būtų ne formalus dokumentas, o realiai veikianti sistema, kurią darbdaviai įgyvendina ir darbuotojai pasitiki.“

Komentarai 3

  1. Nežiniukas.. says:
    1 mėnuo ago

    Psichologinis smurtas naudojamas ir soc.paslaugų centre darbuotojų atžvilgiu…

    • X says:
      1 mėnuo ago

      Bus dabar oi bus…

  2. Nežinoma says:
    1 mėnuo ago

    O kiek nežinoma dar.Nemažai buvo ir vienoje kultūros įstaigoje.Baisuoklių visur buvo ir yra darbdavių.

Kitas įrašas
Konkurso lyderiu tapo gydytojas Valdas Macijauskas, kelis paskutinius metus buvęs išrinktas populiariausiu rajono gydytoju.

Medikų rinkimams einant į pabaigą, į priekį „šovė“ naujas lyderis

Tragedija: „Kiek Anykščių biudžeto pinigų ištaškoma veltui- pramoginians renginiams, koncertams, plastmasiniams indams, kvepalams, furšetams,kalėdinėms dekoracijoms, miesto šventėms, visokiems savivaldybės užsakomiesiems projektams, tvarumams, pseudoekologijoms ir t.t. Už tas lėšas galima pasamdyt penkis chirurgus ir dar liktų vaikų ligų skyriui. Bet be, savivaldos ponai nepajudins nė piršto. Meras su architekte geriau vietoj miesto turgaus dar užgriozdins kažkokią koncertų salę- nusilaužei koją, prasiskėlei kaktą, paklausysi smuikelio ar padžiazavimų ir tavo koja susigipsuos pati, kakta išgis savaime. Anykštėnų gyvenimo kokybė nuolat prastėja, juk chirurginės paslaugos yra būtinybė, o ne prabanga.Šlykštu girdėt tuščius šūkius- Čia gera gyventi, Čia gera sugrįžti.“

Panašūs straipsniai

Lopšinių knygos pristatymas

2026-04-19
0

Balandžio 26 d., sekmadienį, 12 val. kviečiame į lopšinių knygos pristatymą!

Angelų muziejuje-Sakralinio meno centre (Vilniaus g. 11, Anykščiai) 

Knygelėje rasite pagal įvairių...

Planuojamo statyti statinio vizualizacija. Architektė Vytenė Jokimčienė.

Paviešinta, kaip atrodys naujas menų inkubatoriaus–menų studijos statinys

2026-04-19
12

Anykščių menų inkubatorius–menų studija ruošiasi statyti naują pastatą, kuriame bus įrengtos menų studijos–kūrybinės dirbtuvės.
Projektinius statinio pasiūlymus parengė Vilniuje registruotos uždarosios...

Dendrologai sutvarkė Sigučio Obelevičiaus botanikos sodą

2026-04-19
4

Balandžio 18 dieną, šeštadienį, Traupyje vyko visuotinis Dendrologų draugijos narių susirinkimas. Po susirinkimo dendrologai sutvarkė Sigučio Obelevičiaus botanikos sodą.

"Sigutis...

Lauros Remeikienės ir dainavimo studijos „Decima“ koncertas Utenoje

2026-04-19
0

Balandžio 26 d. 16.00 Laura Remeikienė ir dainavimo studija „Decima“. Koncertas „Ant bangos“. Didžiojoje salėje

Bilietai: ticketmarket.lt ir UKC kasa. Kaina:...

Anykšta TV:

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Naujienos

Lopšinių knygos pristatymas
Paviešinta, kaip atrodys naujas menų inkubatoriaus–menų studijos statinys
Dendrologai sutvarkė Sigučio Obelevičiaus botanikos sodą
Lauros Remeikienės ir dainavimo studijos „Decima“ koncertas Utenoje
Anykštėnai gaudo strutį
Sukurtos vizijos neįgyvendintos, tačiau savivaldybė moka už naujas

Apskrities nusikalstamų įvykių apžvalga

Balandžio 18 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Balandžio 17 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Balandžio 16 dienos apskrities įvykių apžvalga
Balandžio 15 dienos apskrities įvykių apžvalga
Balandžio 14 dienos apskrities įvykių apžvalga
Balandžio 13 dienos apskrities įvykių apžvalga

Lietuvos ir užsienio naujienos

Lietuvoje pradedamas tarptautinis šeimos ir gimstamumo tyrimas
Jau šiandien prasideda 40-oji „Maisto banko“ akcija: gyventojai kviečiami aukoti visoje Lietuvoje
Pusšimtis Seimo narių bando gelbėti „čekiukų“ bylose įklimpusius politikus – kreipėsi į KT
Seime – medicinos studentų akcija prieš siūlymą rezidentus siųsti į regionus
Apklausa: gyventojai vis labiau nerimauja dėl brangstančio maisto ir degalų
Šalies profesinės mokyklos kviečia į atvirų durų dienas

Laikraštis

Svarsto, kaip padėkoti dėkotojams (Nr. 33, 2022-04-30)
Saulės jėgainių parką savivaldybė statys aerodromo teritorijoje (Nr.31, 2022-04-23)
Anykščių kultūra išpopuliarėjo Indonezijoje (Nr.30, 2022-04-16)
Kario paminklas Kurkliuose nudažytas Ukrainos vėliavos spalvomis (Nr.29, 2022-04-12)
Jei ne švietimas – Anykščių rajonas muštų indekso dugną (Nr.28, 2022-04-09)
Iš Tarybos darbotvarkės išbrauktas 21 klausimas (Nr.26, 2022-04-02)
Restoraną ant Šventosios kranto numatyta nuomoti už kuklią kainą (Nr.25. 2022-03-29)
Anykščiuose ukrainiečius šokiravo atlyginimo dydis (Nr. 24, 2022-03-26)

Vietovės ir žmonės

Mačionių kaimas patrauklus verslui ir poilsiui
Mikieriai ir nuostabusis Leika
Skiemonyse tuščių sodybų beveik nelikę
Nuo melioracijos išsigelbėjo pakišdamas revoliucionierių
„Nebėr Jurgiškio…“
Žiogų kaime Žiogai negyvena
Levaniškiuose užpuolė šunys
Vaikystės pievose prezidentas gano aubrakus

skelbimas žiūrėk

skelbimas žiūrėk

Apklausa

Ar padidėjusios kuro kainos pakeitė Jūsų įpročius?

Rezultatai

  • Balsavimų archyvas

PRENUMERATA

PRENUMERATA

Jaros prekyba

Jaros prekyba

Vaiku biblioteka Istoriju dvarelyje

Vaiku biblioteka Istoriju dvarelyje

Husquarna atsinaujinkite

Husquarna atsinaujinkite

AKC BANERIS

AKC BANERIS

AMC baneris

AMC baneris

Anyksciu vandenys_ logotipas

Anyksciu vandenys_ logotipas

Anyksciu siluma 300×250@2x

Anyksciu siluma 300×250@2x

baseinas bangenis

baseinas bangenis

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

akksc.lt

akksc.lt

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Projektą „Legenda: gyvieji Anykščiai – 2026“ 7 500 Eur iš dalies finansuoja Medijų rėmimo fondas.

anykta.lt logo
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

No Result
View All Result
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In