Anykščiuose keletą dienų viešėjo keturių žmonių delegacija iš Švedijos Gnosjo miesto. Pasisvečiuoti mūsų mieste ir pasisemti teigiamos patirties iš anykštėnų atvyko Gnosjo miesto municipaliteto Socialinės paramos skyriaus vedėjas Bengt Andersson, šio municipaliteto Socialinių paslaugų centro direktorė Inger Adolfsson, Neįgaliųjų dienos centro grupių vadovai Margaret Wallin bei Christian Johanson.
Anykščiuose keletą dienų viešėjo keturių žmonių delegacija iš Švedijos Gnosjo miesto. Pasisvečiuoti mūsų mieste ir pasisemti teigiamos patirties iš anykštėnų atvyko Gnosjo miesto municipaliteto Socialinės paramos skyriaus vedėjas Bengt Andersson, šio municipaliteto Socialinių paslaugų centro direktorė Inger Adolfsson, Neįgaliųjų dienos centro grupių vadovai Margaret Wallin bei Christian Johanson.
Sekmadienį, liepos 17-ąją, svečiai susitiko ir bendravo su Lietuvos- Švedijos draugijos Anykščių skyriaus nariais. Pirmadienį jų laukė įdomus susitikimas su bendrijos „Anykščių viltis” teatro „Šviesa” dalyviais, kurie išraiškingai svečiams suvaidino scenos vaizdelį. Susitikimo metu buvo aptartos Gnosjo miesto neįgaliųjų ir „Anykščių vilties” bendrijos teatrų bendradarbiavimo galimybės. Malonius įspūdžius švedams paliko ir viešnagė grupinio gyvenimo namuose Šlavėnuose, apsilankymas Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos Anykščių skyriuje. Anykščių rajono savivaldybės posėdžių salėje pirmadienio popietę su Gnosjo miesto municipaliteto delegacija bendravo rajono meras Sigutis Obelevičius, savivaldybės administracijos direktorius Vilius Juodelis, mero patarėjas Virgilijus Aloyzas Milaknis, administracijos direktoriaus pavaduotojas Valentinas Patumsis, savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Griciūtė bei šio skyriaus vyresnioji specialistė Vida Luščiauskienė. Svečiams iš Švedijos buvo parodytas videofilmas apie Anykščių krašto turistinius objektus, o savivaldybės administracijos Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėja Lina Blažytė papasakojo apie įgyvendinamus projektus, anykštėnų siekius iš kurortinės vietovės tapti kurortu, iškovotą „kultūros sostinės” vardą bei kitus anykštėnų laimėjimus.
Anksčiau Odeshiogo municipalitete dirbęs ir ne pirmą kartą besilankantis Anykščiuose Bengt Andersson pasidžiaugė, kad visuomet, kai tiktai čia atvyksta, mato gražius pasikeitimus, patiria neišdildomus įspūdžius. Pasak šio Gnosjo municipaliteto darbuotojo, jų delegacijos vizitas į Anykščius turi kelis tikslus. Visų pirma, Gnosjo neįgaliųjų teatras labai norėtų užmegzti dalykiškus draugystės ir bendradarbiavimo ryšius su bendrijos „Anykščių viltis” teatru „Šviesa”. Anykštėnai vaidina labai profesionaliai, turi sukaupę geros patirties, kuri labai reikalinga švedams. Teatro „Šviesa” narius jie mielai sutiktų pas save, pritaikytų anykštėnų patirtį. O į Anykščius labai norėtų atvykti Gnosjo dramos mėgėjai, kurie iki šiol dar net nėra buvę užsienyje. Toks dalykiškas bendradarbiavimas labai praverstų ir teatrų vadovams, kurie galėtų vykdyti bendrus projektus, vieni iš kitų mokytis ir kolegų patirtį pritaikyti pas save. Todėl tikimasi Anykščių rajono savivaldybės paramos, kad abu teatrai galėtų sėkmingai bendradarbiauti. Tam pritarė ir Margaret Wallin bei Christian Johansson, kurie yra Gnosjo neįgaliųjų teatro vadovai. Rajono meras Sigutis Obelevičius svečius patikino, kad tai nesunkiai įgyvendinamas dalykas ir rajono savivaldybė padės dviejų teatrų nariams surasti bendravimo džiaugsmą.
Dar vienas svečių apsilankymo Anykščiuose tikslas susijęs su Lietuvos- Švedijos draugijos skyriaus Odeshioge įsteigimu. Toks skyrius Anykščiuose jau veikia senokai, tuo tarpu Odeshioge dar tiktai bus steigiamas rugpjūčio 11-ąją. Todėl anykštėnų patirtis šios visuomeninės organizacijos veikloje taip pat labai naudinga. Rugsėjo mėnesį, kai Radviliškyje vyks Lietuvos- Švedijos draugijos forumas, atvykę Odeshiogo ir Gnosjo municipalitetų atstovai norėtų matyti tame forume ir anykštėnus. Tuomet būtų galima konkrečiai aptarti, kokiose srityse galėtų bendradarbiauti Gnosjo ir Anykščiai.
Švedų delegacijos vadovas Bengt Andersson negailėjo pagyrimo žodžių anykštėnams ir dėl jų sėkmingo darbo socialinės apsaugos srityje, neįgaliųjų integracijos į visuomenę, rūpesčių sutrikusio intelekto žmonėmis. Kaip teigiamą pavyzdį jis paminėjo projektą „Gydykime gyvūnais”, kurį anykštėnai vykdo kartu su kaimynais latviais. Švedijoje tokius neįgaliųjų gydymo šunimis projektus tiktai neseniai pradėjo įgyvendinti 10 savivaldybių. Čia „gydymo gyvūnais” srityje žengiami tik pirmieji žingsniai. Todėl ir vykstant į Anykščius jų delegacijos nariai gavo užduotį konkrečiai pasižiūrėti, kaip čia vykdomas šis projektas, kokį teigiamą patyrimą sukaupė anykštėnai ir ką galima būtų įgyvendinti Švedijoje. Susitikimo metu buvo užsiminta, kad anykštėnai kartu su Gnosjo municipalitetu bei kitais partneriais galėtų ateityje įgyvendinti bendrus projektus socialinės apsaugos srityje.
Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius prisiminė pirmuosius metus, kai buvo pradėta bendradarbiauti su Odeshiogu. Socialinės apsaugos srityje švedai buvo labai toli pažengę ir anykštėnai su dideliu pavydu tai stebėjo, gilinosi, stengėsi kuo daugiau pasimokyti, įgyti patirties. Dabar jau ir iš anykštėnų daug ko galima pasimokyti. „Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad su mumis jau galima kalbėti kaip su lygiaverčiais partneriais, kad mūsų sukaupta patirtis gali kitiems praversti, o tai atveria naujas galimybes tobulėti, dalykiškai bendradarbiauti”,- kalbėjo susitikimo metu rajono meras.
Nuoširdžiai pabendravę, dalykiškai pasikalbėję, aptarę bendradarbiavimo gaires ateičiai anykštėnai su svečiais iš Švedijos apsikeitė suvenyrais. Meras Sigutis Obelevičius įteikė Gnosjo miesto delegacijai knygų apie Anykščių krašto gamtą, turizmo objektus, o savivaldybės administracijos Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėja Lina Blažytė svečiams dovanojo po kompaktinį diską su įrašais apie Anykščių krašto verslo įmones.
Gnosjo municipaliteto Socialinės paramos skyriaus vedėjas Bengt Andersson, pabrėžęs, jog jų mieste yra daug smulkių įmonėlių, merui įteikė keletą tose firmose pagamintų suvenyrų. Tarp jų buvo ir piniginė su Gnosjo simbolika. Įteikdamas piniginę merui S.Obelevičiui B.Andersson simboliškai linkėjo, kad čia būtų kaupiami pinigai, skirti bendrų projektų įgyvendinimui.
Beje, Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius, žinomas šalyje gamtininkas, surado progos pakalbėti su švedų delegacijos vadovu Bengtu Andersson, besidominčiu ornitologija, ir apie jų panašius pomėgius. Svečias iš Gnosjo pasidžiaugė, kad lankantis Anykščių siaurojo geležinkelio stotyje, jis pamatė labai retą paukštelį, kurio jau seniai ieško Švedijoje. Tą paukštelį jis per savo gyvenimą buvo matęs tiktai du kartus, o trečiąjį kartą išvydo Anykščiuose…
Susitikę savivaldybėje mero patarėjas Virgilijus Aloyzas Milaknis su Bengtu Andersson ilgai ir nuoširdžiai spaudė vienas kitam rankas, taip, kaip elgiasi geri draugai, ilgai nesimatę bičiuliai. Pasirodo, taip ir buvo. Pasak mero patarėjo, jie yra seni pažįstami. Pamena Bengtą jis nuo 1996-ųjų metų, kai dar dirbo Viešintų seniūnu ir ten buvo atvažiavusi Odeshiogo delegacija. Po to dar ne kartą teko Bengtą ir jo kolegas susitikti ir Viešintose, ir Anykščiuose, pats V.A.Milaknis irgi lankėsi ir svetingoje Švedijoje. Apsilankymą Odeshioge prisiminė ir administracijos direktoriaus pavaduotojas Valentinas Patumsis, prisiminęs, kad tuomet, kai ten važiavo anykštėnų delegacija 1997-aisiais, jiems buvo aprodytas alkoholikų ir narkomanų gydymo centras, kuriame gydėsi tiktai…vienas pacientas. „Ar dar tebeteikiamos tokios paslaugos, ar nepadaugėjo dabar jų gretos?”- pasiteiravo direktoriaus pavaduotojas Bengto Andersson. Pasirodo, toks centras tebeveikia, tik perkeltas kitur. Problema su alkoholizmu Švedijoje, kaip ir Lietuvoje, egzistuoja. Na, o bėdos su narkotikų vartojimu, netgi paaštrėjo…
Gnosjo municipaliteto delegacijai buvo aprodytos kai kurios Anykščių krašto įžymybės. Antradienį, liepos 19-ąją, jie turėjo progos dalyvauti seminare Niūronyse, skirtame gydymo gyvūnais projekto įgyvendinimui. Čia švedai galėjo savo akimis pamatyti ir įsitikinti, kaip negalios kamuojamiems žmonėms padėti gali šunys ir žirgai…
Ankstyvą trečiadienio rytmetį iš Karmėlavos aerouosto anykštėnų svečiai išskris į gimtąjį kraštą, išsiveždami kuo geriausius prisiminimus apie savo viešnagę Anykščių rajone, tardami ne „Viso gero!”, bet „Iki pasimatymo!”