
Siekiant gerinti smulkiojo ir vidutinio verslo aplinką Lietuvoje, nuo rugpjūčio 1 d. atsiras trečiasis Seimo kontrolierius, kuris įgyvendins smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno funkcijas. Įstatymo pakeitimus inicijavęs Ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas teigia, kad toks sprendimas yra strateginė galimybė, kuri prisidės prie SVV sektoriaus augimo ir kūrimosi Lietuvoje.
„Smulkiojo ir vidutinio verslo įmonės Lietuvoje sudaro 99 proc. visų įmonių, jose dirba 75 proc. visų dirbančiųjų. Daugiau kaip 84 proc. SVV įmonių sudaro itin mažos, turinčios iki 10 darbuotojų, įmonės. Nors jų kuriama BVP dalis per pastaruosius metus gerokai išaugo, manome, kad šios įmonės neišnaudoja viso turimo augimo potencialo. Viena to priežasčių – struktūriniai tokių įmonių augimo barjerai, kuriuos imamės spręsti“, – sako ministras L. Savickas.
Anot jo, SVV įmonėms buvo reikalinga platforma, kuri leistų ekonomiškai efektyviai ir greitai spręsti kylančius ginčus, atstovautų smulkiųjų verslininkų interesus ir sudarytų palankias sąlygas tokių verslų steigimui ir plėtrai. „Mažos ir itin mažos įmonės ne visuomet turi išteklių, kurių reikia ilgiems teisiniams ginčams, su biurokratija susijusioms problemoms spręsti. Esu įsitikinęs, jog verslo ombudsmeno atsiradimas palengvins šiuos procesus ir sukurs aiškią sistemą, kuri itin prisidės prie smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros“, – teigia Ekonomikos ir inovacijų ministras.
Seimo kontrolieriaus, kuriam priskiriamos smulkiojo ir vidutinio verslo ombudsmeno funkcijos, pareigybė kuriama remiantis Lenkijos pavyzdžiu. „Smulkaus ir vidutinio verslo aplinka Lenkijoje yra puiki, turėdami tokį pavyzdį tiesiog privalome juo remtis ir perkelti gerąją praktiką į Lietuvą“, – sako Seimo narys Tomas Tomilinas.
Pasak parlamentaro, įvesti SVV ombudsmeną demokratai siekė nuo 2018 m., nes jau tada buvo aišku, kad tokia pareigybė yra būtina siekiant SVV įmonių plėtros.
„Per dešimtmetį smulkaus verslo indėlis į BVP augo dvigubai ir, mano manymu, tai tikrai nėra lubos. Privalome sudaryti palankesnes sąlygas SVV įmonėms: supaprastinti kontrolės ir apskaitos procesus, palengvinti galimybę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, sumažinti jiems tenkančią administracinę naštą, kad turimi finansiniai ir žmogiškieji ištekliai tektų veiklai plėtoti, o ne popieriams pildyti“, – teigia T. Tomilinas.
Dėl naujojo Seimo kontrolieriaus skyrimo penkerių metų kadencijai Seimas apsispręs rudens sesijos metu. Konkrečią kandidatūrą šioms pareigoms užimti Seimui per tris mėnesius nuo rugpjūčio 1 d. privalo pateikti Seimo pirmininkas.
Kaip gaujos vadas bėgo į slėptuvę slėptis, klaunai sėdi subynes sutrauke.