Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija trečiadienį svarstys, ar Lietuvos sprendimas neimportuoti Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) elektros bus veiksmingas.
„Astravas ir elektros rinka – kiek efektyvus mūsų sprendimas neįsileisti elektros ir kiek mes pasieksime savo tikslus, kokios rizikos, kad tikslo nepasieksime, kas buvo daryta ir kas bus daroma“, – BNS komentavo komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys.
Pasak jo, Seimo nariai nori įvertinti situaciją parlamentinės kontrolės požiūriu, suprasti, kas pasiekta, o kas ne.
„Turime kritiškai peržvelgti ir savo nuveiktus darbus, ir savo retoriką, kuri buvo. Jeigu sakėme, kad neįsileisime elektros, tai buvo formuojamas toks naratyvas, kad pro visus kitus galus taip pat nepateks. Tai dabar ar tie tikslai pasiekti ir kas ko nepadarė? Čia ne kaltųjų paieška“, – sakė V. Poderys.
Jo teigimu, šaliai svarbu turėti svarų savo sprendimo pagrindimą.
„Negali važiuoti į Briuselį ir sakyti: mes taip nutarėme ir mums taip reikia. Nes ir dabar mes prekiaujame su Rytų šalimi. Reikia suprasti, kad Briuselio akimis, kaip aš įsivaizduoju, tai nėra Astravas, čia yra prekyba su trečiosiomis šalimis – ir Rusija, ir Baltarusija, ir kitomis. Ir čia reikėtų įrodinėti, kad mūsų noras neįsileisti elektros iš trečiųjų šalių yra pagrįstas“, – sakė V. Poderys, paklaustas, ar Lietuva gali dėl Astravo elektros importą ribojančio įstatymo sulaukti ES kritikos.
Seimo komisijos posėdyje turėtų dalyvauti Užsienio reikalų ir Energetikos ministerijų atstovai.
Latvija ketina užsitikrinti elektros importą iš Rusijos, kai tik Lietuva atsisakys elektros importo iš Baltarusijos, šalyje pradėjus veikti Astravo AE. Latviai savo žingsnį motyvavo galimu elektros trūkumu regione.
Rygos sprendimas Lietuvoje sukėlė būgštavimų, kad taip Astravo AE elektrai bus atvertais kelias į bendrą rinką. Lietuva importą iš šios jėgainės siekia blokuoti, argumentuodama, kad elektrinė statoma nepaisant saugumo reikalavimų. Minskas tokius priekaištus atmeta.