Birželio 29-ąją į Anykščius bus atvežta ir čia visam laikui pasiliks unikali muziejinė vertybė – Antano Baranausko smuikas. XIX a. pagamintas muzikos instrumentas, kuriuo per pusantro šimto metų buvo griežta ne mažiau kaip trijuose žemynuose, grįžta praleisti savo senatvės šalia kitų autentiškų Didžiojo Anykštėnų daiktų jo gimtinėje, praneša Anykščių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio – Žukausko memorialinis muziejus.
„A. Baranausko smuikų istorija – viena paslaptingiausių, lydinčių šios įvairių talentų asmenybės palikimą. Vienas jo smuikas jau saugomas Klėtelėje nuo XX a. vidurio, kai pirmasis Muziejaus direktorius Antanas Vienuolis jį už 500 rublių 1949 metais nusipirko iš elmininkiečio Boleslovo Pavilonio. Paviloniai daugiau nei šimtmetį giminiavosi su Baranauskais – Boleslovo tėvas buvo vyskupo A. Baranausko antrosios eilės pusbrolis.
Tačiau Pavilonių išsaugotas instrumentas – ne vienintelis, siejamas su A. Baranausko muzikiniais polinkiais.
JAV lietuvių spaudoje 1966 metais pasklido žinia apie tai, kad smuikininkas ir smuikų kolekcininkas Izidorius Vasyliūnas (1906–1982) koncertavo, grieždamas Antano Baranausko smuiku.
Šis smuikas XX a. pirmojoje pusėje priklausęs kunigui Juozapui Bylai, kuris prieš pat mirtį 1944-ųjų pavasarį jį perdavęs I. Vasyliūnui. Naujasis instrumento šeimininkas, pasitraukęs į Vakarus, juo griežė Vokietijoje, paskui Kolumbijoje, galiausiai JAV. Jo sūnus pianistas ir vargonininkas Vytenis Vasyliūnas 1975 m. persikėlė dirbti į Vokietiją, kartu parsiveždamas arčiau Lietuvos ir tėvo saugotą A. Baranausko smuiką.
Prieš porą dešimtmečių senasis smuikas, jau praradęs skambesį ir koncertinei veiklai nebenaudojamas, grįžo į Lietuvą ir buvo saugomas Vilniuje. Paskutinį kartą juo buvo griežiama tik 2008-aisiais Anykščiuose, prie A. Baranausko klėtelės“, – rašoma muziejaus pranešime.