
Gegužės 23 dieną, penktadienį, Anykščiuose su darbo vizitu lankosi energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Ministras savivaldybėje susitiks su savivaldybės vadovais ir savivaldybės administracijos specialistais, bendraus su vietos verslininkais.
Vizito metu ministras Ž.Vaičiūnas taip pat lankysis uždarojoje akcinėje bendrovėje „Anykščių energetinė statyba“, užsuks į Anykščių šiltnamius bei apžiūrės ties Troškūnais įrengtą didžiausią saulės elektrinių parką Baltijos šalyse.
Ministras Anykščiuose lankosi Seimo nario Tomo Tomilino (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“) iniciatyva.
Daugiausiai kalbų dabar apie planuojamą apiplėšimą per visuotinį NT mokestį. Na čia natūralu , nes visi susimokėsime. Mokestis nesąžiningas apriori ir nėra nei vieno argumento kodėl jis toks reikalingas. Juolab, kad pinigų biudžetuose, tiek valstybės tiek savivaldybių marios ir tik spėk taškyti.
Tačiau yra dar viena ūmiai bolševikinė „reformų“ kryptis- apiplėšti „buožes“ ir „smulkius buržujus“. Apibūdinimus pateikiu iš anų laikų, nes siūlymo autorių dvasinis bendrumas su raudonosios vėliavos epochos veikėjais tiesiog akivaizdus.
Prisiminkime ko labiausiai nekentė raudonieji? Pasaulinio imperializmo? Baisaus stambaus kapitalo? Oi ne… Kaip tik su didžiaisiais užsienio kapitalistais tarybų valdžia labai draugavo ir net visos savo pramonės pamato 30-ais metais sukūrimą jiems patikėjo. Vėliau sėkmingai prekiavo nafta ir dujomis ir džiaugėsi gaudama dolerius, kurie buvo tikri pinigai ne kaip „medinis“ rublis.
Kam tikrai bolševikai ir post-bolševikai jautė vienu metu gyvulišką neapykantą ir baimę vienu metu tai ekonomiškai savarankiškiems saviems piliečiams. Buvo net BK straipsniai už „nedarbines pajamas“ t. y. pajamas kurias žmogus gaudavo ne iš privalomų darbo santykiu, o savo paties sumanumo, darbštumo ir verslumo dėka. Beje, primenu buvo ir straipsnis už „veltėdžiavimą“ t. y. už nenorą dirbti privalomą valdišką darbą.
Realių priežasčių kodėl taip buvo egzistavo 2. Pirmoji privati iniciatyva parodydavo kokia nerangi planinė ekonomika. Paradoksas tame, kad pati komunistų valdžia kai kada būdavo priversta leisti tokia iniciatyvas. Taip net prie Stalino veikė artelės , o vėlyvojo TSRS laikais po kolūkius važinėjo vad. „šabašnikų“ brigados ir statė tiek namus tiek fermas.
Bet mums įdomesnė antroji priežastis. Žmogus besivadovaujantis savo galva, pasikliaunantis savo jėgomis ir savo likimą kuriantis savo rankomis yra pernelyg sunkiai valdomas. Jei žmogus supranta, kad 100 EUR kišenėje dabar yra daug geriau nei 200EUR valdžios pažadas miglotoje ateityje. Iš esmės ekonomiškai laisvam žmogui valstybės, o tiksliau gremėzdiško valstybės aparato reikia labai nedaug. Mažą to jis dažniausiai puikiai supranta, kad tas aparatas daugiausiai veikia savo paties labui.
Šito nekentė tiek raudonieji, tiek nekenčia dabartiniai. Beje įdomus faktas : vėlyvaisiais tarybų laikais net ir žinant, kad buvo aiškus valdžios f-cijų dubliavimas ir vienu metu veikė tiek valstybinės tik partinės valdymo struktūros bendras valdininkų skaičius buvo mažesnis nei dabar. Ir ne šiaip mažesnis , o kone dvigubai. Suku patikėti, tačiau dabar valdiškuose įstaigose mirksta daugiau biurokratų nei planinės ekonomikos laikais.
Tam, kad išmušti iš tarybinio piliečio galvos mintis apie savarankiškumą buvo ne vien prievarta naudojama. Veikė propagandos mašina, bei dresavimo sistema nuo pat mokyklos suolo. Prisiminkime amžinus siužetus apie „spekuliantus“ . Dresavime didelę reikšmę turėjo pratinimas prie mažai naudingo kolektyvinio darbo dažniausiai be užmokesčio ir be jokios prasmės. Privalomi „subotnikai“ įmonėse, privaloma „praktika“ mokyklose. Bet ir čia jau sugebėta pranokti laikus tarybų . Gerai prisimenu, kad savo laiku už mokyklos praktiką , kurios metu mes tvarkėme ( sakyčiau naikinome) miesto želdynus gavau net 24 rublius. Visai neblogi pinigai 12 metų pacaniukui tuomet. Šiandien „socialinės valandos“ tai nemokamas prievartinis darbas, kurį neatlikus net mokytis toliau neleis.
Ir jei jau pradėjome kalbėti apie jaunos kartos auklėjimą, tai jis blogiau nei tarybinis. Savo pirmą tikrą darbą susiradau 14 metų kuomet vasaros atostogų metu įsidarbinau pagalbiniu statybose. Vėliau ir kioske pardavėju buvau ir vieną vasarą „šašlykinėje“ ( beje naktinėje) dirbau. Tuo tarpu šiandien net ir labai norintys, mano didžioji jiems pagarba, dirbti 14-16 metų vaikinai ir merginos gauna špygą. Matai juk tai „išnaudojimas“. Bet jokio „išnaudojimo“ nėra, kai nemokamą darbą siūlo visokios NVO puikiai kalančios pinigus iš „savanorių“ darbo. Negana to, yra net iš biudžeto remiamos skatinimo „savanoriauti“ t. y. nemokamai dirbti svetimo gėrio labui, programos. Ir tai nėra sutapimas ar atsitiktinumas- tai įbaudžiavinimo politikos dalis.
Panašumai su „anais laikais“ akivaizdus ir propagandos retorikoje. Kur bet kokia valdžia ieško pinigų, kai jai jų reikia? Savo valstybinėse įmonėse? Pas motulę MAXIMA kišenėje? Nieko panašaus liūto dalis valst. įmonių pačios sėdi ir minta biudžeto pinigais. O su motule MAXIMA tariamasi kiek gi šioji mokesčių sumokėti sutinka. Pinigai renkami iš „smulkių buržujų“ prieš tai visą spaudą užtvindžius propagandiena esą bobutės ligoninėse badu miršta nes mokesčiai nesurenkami, kai tuo tarpu neįvardinta turgaus prekeivė ar privačiai dirbantis santechnikas trečius namus Havajuose jau statosi. Be abejo propagandiniai kliedesiai dažniausiai yra tiek idiotiški, kad tarp eilučių tiesiog vizualiai matai užrašą „mes patys tuo netikime, tačiau valdžiai subinę laižyti privalome“ .
Ir čia net nesvarbu kuri partija valdančioji. Kubilius-Šimonytė darė tai, Karbauskis-Skvernelis darė ir dabartinis triumviratas daro. Tik skirtumas, kad dabar atsirado galimybė gąsdinti piliečius ne kiek bobučių lavonais, tačiau ir rusais. Taip karinis pavojus realus, tačiau valdžios motyvas – ne. Ir visi tie sapaliojimai apie gnybą šiuo metu yra ne tikslo siekimas, o priežasčių eiliniam apiplėšimui ieškojimas.
Ar įmanomas kitoks kelias? Taip , tačiau esminė problema yra tai, kad reikia pirmiausiai ne valdžią , o savo pačių mąstymą. Kas iš to, kad rytoj ateis nors ir koks plebso, nevenkime naudoti šį žodį, numylėtinis? Esminis jų bruožas yra taip pat retorika susivedanti į „padalinsiu teisingai“ , „išdalinsiu visiems“ ir t.t. Tai štai , kuomet tokie kliedesiai sukels bent reikšmingai rinkėjų daliai instinktyvią atmetimo reakciją reikalai pajudės.
Be to turime suprasti, kad net nėra svarbu kokios personalijos sėdės valdžios kėdėse. Svarbu kiek ekonominių laisvų jie sutinka geruoju ar ne sugrąžinti piliečiams. Mes ir turime to reikalauti ir čia nėra mažų dalykų. Vienodai svarbu tiek sąžiningi mokesčiai ekonomiškai aktyviems piliečiams , tiek „smulkmenos“ kaip laisvas atsiskaitymas grynais pinigais . Galėčiau išvardinti visą sąrašą dalykų kurie turi būti naikinami čia ir dabar , tačiau gal kiekvienas pagalvokime savarankiškai kur ant mūsų laisvių kerzinis batas pastatytas.
Vienas iš gaujos vagiu.
Jis nėra valstietis. Kodėl ji priskiriat prie vagių.