Š. m. lapkričio 20 d. 14.30 val. Anykščių menų inkubatoriuje-menų studijoje vyks debatai „Anykščiai: užimtumo ir verslo perspektyvos“. Šis renginys yra dalis Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje inicijuojamo debatų ciklo Lietuvos regionuose, kurių metu siekiama su vietos atstovais ir žinomais ekspertais aptarti užimtumo, verslo ir investicijų perspektyvas regionuose.
„Kokią ateitį nori kurti Anykščių gyventojai?
Š. m. lapkričio 20 d. 14.30 val. Anykščių menų inkubatoriuje-menų studijoje vyks debatai „Anykščiai: užimtumo ir verslo perspektyvos”. Šis renginys yra dalis Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje inicijuojamo debatų ciklo Lietuvos regionuose, kurių metu siekiama su vietos atstovais ir žinomais ekspertais aptarti užimtumo, verslo ir investicijų perspektyvas regionuose.
„Kokią ateitį nori kurti Anykščių gyventojai? Pasiekęs oficialų kurortinės teritorijos statusą, jau kelerius metus regionas plėtoja turizmo paslaugų infrastruktūrą, maršrutus, edukacines programas. Gera žinia, kad Anykščiai sulaukia vis daugiau turistų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų šalių. Pasirinktos strategijos laikomasi nuosekliai. Ar ji pasiteisina, ar padeda spręsti užimtumo ir kitas aktualias regiono problemas? Ar Anykščiai efektyviai išnaudoja Europos Sąjungos teikiamas galimybes? Apie šiuos ir kitus anykštėnams svarbius klausimus su verslo, savivaldos ir bendruomenės atstovais pakvietėme padiskutuoti ekonomikos ekspertus,” – sakė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriaus vadovas Giedrius Sudikas.
Ruošiantis debatams buvo atliktas Anykščių gyventojų nuomonės tyrimas apie pokyčius regione per pastaruosius penkerius metus ir perspektyvias plėtros kryptis. Daugiau negu pusė apklaustųjų anykštėnų patvirtino žinantys regiono strateginius tikslus. Tačiau, nepaisant aktyvios savivaldos atstovų veiklos turizmo srityje, tik mažiau nei penktadalis anykštėnų (18 proc.) prioritetine ES paramos sritimi laiko turizmą. Dvigubai daugiau respondentų pirmą vietą būtų linkę suteikti gamybai (36 proc.), 17 proc. ragintų investuoti į socialinių paslaugų sritį, o 13 proc. – į miesto ir rajono infrastruktūrą.
Dauguma apklaustųjų teigiamai įvertino per pastaruosius penkerius metus įvykusius regiono infrastruktūros priežiūros kokybės pokyčius (3,7 balai 5 balų skalėje). Gana teigiamai vertinami pokyčiai socialinės rūpybos paslaugų (3,3 balai) srityje. Neigiamai vertinami pastaraisiais metais įvykę pokyčiai sveikatos priežiūros ir viešojo transporto bei susisiekimo (2,7 balai) srityse.
Paklausus, kaip per pastaruosius penkerius metus Anykščių rajone pakito galimybės įsidarbinti arba plėtoti verslą, didesnioji pusė respondentų (52 proc.) įvertino, kad situacija šioje srityje pablogėjo. Tik mažiau nei penktadalis (19 proc.) manė, kad galimybių šioje srityje atsirado daugiau. Lygindami savąjį su kitais Lietuvos regionais, anykštėnai linkę situaciją šioje srityje vertinti prasčiau: 47 proc. apklaustųjų manymu, galimybės įsidarbinti ar pradėti plėtoti verslą jų rajone yra prastesnės, nei daugumoje kitų Lietuvos miestų ir rajonų. 38 proc. teigimu, tokios galimybės jų rajone yra tokios pat, tik 3 proc. nuomone – geresnės, nei daugumoje kitų Lietuvos miestų ir rajonų.
Paprašyti nurodyti labiausiai dėmesio reikalaujančias problemas Anykščių rajone, respondentai daugiausiai dėmesio skyrė užimtumo situacijai: 19 proc. mano, kad reikia susirūpinti naujų darbo vietų kūrimu, 12 proc. – bedarbystės mažinimu. Tyrimas taip pat išskyrė mažų ir vidutinių įmonių plėtros problemas (15 proc.). 12 proc. respondentų nurodė, kad aktualiausias klausimas – šilumos ūkio sutvarkymas.
Debatuose dalyvaus asociacijos „Investor’s Forum” direktorė Rūta Skyrienė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto projektų vadovas Laurynas Rekašius, „Swedbank” Asmeninių finansų instituto vadovė Odeta Bložienė, Finansų ministerijos atstovas Ramūnas Dilba, kiti ekspertai, Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius, Anykščių verslo ir bendruomenės atstovai. Diskusiją ves žurnalistas Aurimas Perednis.
Atviroje diskusijoje, vyksiančioje lapkričio 20 d. 14.30 val. Anykščių menų inkubatoriuje-menų studijoje (J. Biliūno g. 53, Anykščiuose), kviečiame dalyvauti visus neabejingus Anykščių ateičiai.
Debatus organizuoja Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje kartu su Lietuvos Respublikos finansų ministerija. Informaciniai partneriai – savaitraštis „Šilelis”, laikraštis „Anykšta” ir radijo stotis bei portalas „Nykščiai”.