
Aplinkos ministerija atkreipia gyventojų dėmesį į ličio baterijų rūšiavimą – šios rūšies baterijos, vis dažniau naudojamos kasdieniuose daiktuose, turi būti renkamos ir tvarkomos atsakingai. Netinkamai išmestos jos kelia pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai. Todėl svarbu žinoti, kokiuose prietaisuose ličio baterijos “slepiasi” ir kaip su jomis atsakingai elgtis.
Primename, kad visada svarbu laikytis gamintojo nurodymų – nenaudoti pažeistų, sušlapusių ar kitaip mechaniškai paveiktų baterijų. Baterijų jokiu būdu negalima ardyti, spausti ar remontuoti patiems: pastebėjus net ir smulkius gedimus ar kilus įtarimų, pvz., kraunant įrenginys kaista labiau nei įprastai, išsipučia ar iš jo sklinda traškesys ar keistas kvapas (tokiu atveju reikia nedelsiant atjungti įrenginį nuo elektros tinklo), dėl baterijos remonto, pataisymo reikia kreiptis į profesionalus.
Be to, nekrauti baterijas padėjus ant lovos, kilimo, negalima baterijas laikyti arti atviros ugnies, radiatorių, kitų aukštos temperatūros šaltinių ar automobilių salonuose karštą dieną ar kitų aukštos temperatūros šaltinių. Tokios sąlygos gali sukelti pavojingas chemines reakcijas ar sprogimą. Baterijas būtina laikyti vaikams ir gyvūnams nepasiekiamoje vietoje, sausai ir saugiai. Įkraunant – naudoti tik tam skirtus originalius įkroviklius, nepalikti baterijų įkraunamų be priežiūros, nepalikti jų krauti per naktį, pasirūpinti, kad jos neperkaistų ar nebūtų perkraunamos – baigus krauti, atjungti nuo krovimo. Baterijų perkrovimas ne tik trumpina jų tarnavimo laiką ir taip pat didina riziką dėl perkaitimo ir nevaldomo temperatūros kilimo, dėl ko baterija gali užsidegti ar sprogti.
Kur „slepiasi” ličio baterijos?
Klaidingai manoma, kad ličio baterijos – tai tik mobiliųjų ir išmaniųjų telefonų ar nešiojamųjų kompiuterių akumuliatoriai. Iš tiesų jos naudojamos daugelyje kitų buities prietaisų. Jas galima rasti ir planšetėse, belaidėse ausinėse ir garsiakalbiuose, elektriniuose dantų šepetėliuose, elektriniuose skustuvuose, išmaniuosiuose laikrodžiuose, belaidžiuose dulkių siurbliuose ir siurbliuose-robotuose, elektriniuose įrankiuose (pvz., grąžtų, vejos pjovimo ir medžių genėjimo įrankių akumuliatoriai), elektriniuose dviračiuose ir paspirtukuose, taip pat dūmų detektoriuose, vaikų žaisluose, kompiuterinių žaidimų valdikliuose (“konsolėse”), elektroninėse svarstyklėse, skaitmeninėse fotokamerose, elektroninėse cigaretėse, netgi raktų pakabukuose ar automobilio rakteliuose.
Gyventojai raginami atkreipti dėmesį į baterijų ženklinimą – ličio baterijos paprastai žymimos simboliu „Li“, užrašais „Lithium“, „Li-ion“ arba „Li-poly“. Nepriklausomai nuo konkrečios baterijos sudėties, saugiausia ją išmesti į viešose vietose įrengtas baterijoms surinkti skirtas specialias talpas, atiduoti atliekų tvarkytojams ar pristatyti į baterijų atliekų priėmimo vietas.
Kas atsitiks, jei ličio bateriją ar akumuliatorių išmesiu į buitinių atliekų konteinerį?
Ličio baterijos – pavojingos atliekos, todėl jų negalima mesti į bendrųjų atliekų ar kitus konteinerius. Dėl jose esančių cheminių medžiagų cheminės sudėties įtrūkusios ar kitaip mechaniškai pažeistos ličio baterijos ir akumuliatoriai gali užsidegti ar sprogti, ir pvz., greitai sukelti didelį gaisrą, ypač jei išmestos su buitinėms atliekomis, kuriose yra lengvai degančių plastiko atliekų. Degant tokioms atliekoms išsiskiria žmonių sveikatai pavojingos medžiagos. Šiame vaizdo įraše galite pamatyti, kaip netikėtai gali užsidegti ar sprogti įvairūs elektronikos prietaisai. Tokie gaisrų atvejai, deja, atliekų tvarkymo sektoriuje jau yra fiksuoti ne kartą.
Kur galiu atiduoti, pristatyti baterijų atliekas?
Tinkamai surinktos baterijos apsaugo tiek aplinką, tiek mus pačius nuo minėtų nelaimių. Todėl gyventojams primename, kad visas nebetinkamas naudoti baterijas ir akumuliatorius būtina išmesti į baterijų atliekų surinkimui skirtas specialias talpas, kurias galima rasti didesniuose prekybos centruose, elektronikos parduotuvėse, ar juos pristatyti į savivaldybių įrengtas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.
Jei baterija yra integruota į įrenginį (pvz., telefoną ar elektroninį žaislą), ją reikia atiduoti kartu su visu prietaisu kaip elektroninės įrangos atlieką. Jei turite nebenaudojamą buitinę techniką, elektroninę įrangą, Jūs galite ją pristatyti į specialius surinkimo taškus prie prekybos centrų arba nemokamai atiduoti senąją įrangą platintojui, kuris prekiauja tos pačios paskirties įranga, ar išsikviesti, kad nebenaudojamą įrangą išvežtų gamintojų organizacijos (pvz., https://epa.lt/; https://manrupirytojus.lt/buitines-technikos-isvezimas/), pristatyti į savivaldybių aikšteles ar atiduoti jas, kai savivaldybės bent du kartus per metus organizuoja apvažiavimą (skirto surinkti didelių gabaritų atliekas) metu.
Aplinkos ministerija primena, kad kiekvieno gyventojo atsakingas elgesys prisideda prie bendro tikslo – mažesnės taršos, saugesnės aplinkos ir tvaresnio išteklių naudojimo.