
Besibaigiantys metai mums atnešė daugybę iki tol nematytų patirčių. Deja, bet pozityvių tarp jų beveik nėra. Didžiosios dalies jų, veikus protingai, buvo galima išvengti.
Nebesinori kalbėti apie vėl žadamą uždarymą, kaip jau buvo metų pradžioje, kai eiliniai piliečiai turėjo sėdėti namuose, o mažiau eiliniai noriai važinėjo į savo vilas kurortuose, be abejo, neužmiršdami pakelėje esančių pramogų. Su protingumu ir teisingumu aiškiai buvo prasilenkta. Bet ne apie tai.
Išeinantys metai paliko daug reikšmingesnę problemą. Tai sunaikintų santykių su Kinija problema. Girdint, kuo ima skųstis verslininkai, ir suprantant, kad kas ne kas, bet kinai precedentui neleis kilti, galima laukti didelių problemų. Pagal pesimistinį scenarijų – vienos didžiausių ekonominių krizių per šalies istoriją. Jei valdžia buvo tokia drąsi, kad pripažino Taivaną kaip valstybę, atidarydama Vilniuje jo atstovybę, nereikia viltis, kad Kinija į tai neatsakys visomis išgalėmis, kad kiti bijotų. Juo labiau, kad neva Kinija remiasi, jog Kinijai, kai ji pripažino Lietuvą, Kinijos žemių vientisumas, vienos Kinijos politika buvo patvirtinti susitarimu. Susitarimo nemačiau, todėl tikslios formuluotės nežinau, tačiau jei toks įsipareigojimas yra, Kinija turi legalų pretekstą pykti. Galų gale, tokiu atveju pati Lietuva pažeidė savo įsipareigojimus.
Gal buvo tikimasi būti nauja Islandija, kuri pirmoji pripažino Lietuvos nepriklausomybę, kad ir kitos šalys vadovausis Lietuvos pavyzdžiu? Tačiau Islandija Lietuvą pripažino tuo metu, kai TSRS jau drebėjo, ją purtė krizės ir neramumai, ji persiorientavo į „glastnost“ ir „perestroiką“. Kinijoje nieko panašaus nevyksta. Anaiptol – tai valstybė, kuri vis labiau stiprina savo įtaką pasaulyje, telkia karines pajėgas ir nebevengia eiti į konfrontaciją su kitomis didžiosiomis valstybėmis.
Jau dabar verslininkų organizacijos ima kalbėti, kad Kinija kaišioja pagalius į Lietuvos verslininkų vežimus. Jau dabar Lietuva dingsta iš muitinės deklaravimo sistemų, stringa prekių išsiuntimas iš Kinijos, o jūriniai konteineriai su prekėmis į Lietuvą negali pajudėti iš uostų. Tačiau tai tik žiedeliai.
Nenustebsiu, jei labai greitai Lietuvoje nebegalėsim nusipirkti net, tarkim, tos pačios „Coca-colos“ arba už ją turėsime mokėti daug brangiau nei dabar mokame. Jei tikėtume neoficialiais pranešimais, kurie tampa vis realesni, – Kinija ima spausti bendroves, norinčias dirbti jos rinkoje, atsisakyti bet kokių verslo ryšių su Lietuva. Jei iš pradžių kalbėta tik apie prekių, pagamintų Lietuvoje, importo į Kiniją uždraudimą, tai dabar vis dažniau kalbama apie spaudimą atsisakyti bet kokių prekių ir komponentų, pagamintų Lietuvoje, kurie būtų naudojami Kinijoje pardavinėjamoje produkcijoje. Kitu atveju Kinijos rinka užsidarys. Kinijos rinka didelė, o verslo logika remiasi tik viena vertybe – gauti kuo didesnį pelną. Tai, beje, visada tie patys liberalai, konservatoriai ir net aukšti pareigūnai akcentuodavo kalbėdami apie moralę, kuri yra kito pasaulio dimensija.
Tačiau tai dar ne viskas: vis garsiau imama kalbėti apie spaudimą bendrovėms apskritai nutraukti bet kokius ryšius su Lietuva, taip sakant, reikalaujama – arba jūs dirbat su Kinija, arba su Lietuva. Žinant, kokį jautrų Kinijos tašką užgavo Lietuvos valdžia – galima tikėtis net to. O ar Lietuva nepyktų, jei ta pati Kinija paskelbtų Žemaitiją valstybe, Klaipėdos kraštą Vokietija, o Vilniaus kraštą Lenkija? Arba pripažintų baltarusių svaičiojimus, kad tikroji Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė buvo dabartinė Baltarusija?
Dabar Lietuvos įmonės, jose dirbantys žmonės, prekybininkai ir, galiausiai, eiliniai vartotojai pajus „niekas nedrįskite to pakartoti“ pykčio demonstraciją. Ar reikia spėti, kurią...
Šis turinys yra matomas tik registruotiems anyksta.lt vartotojams, įsigijus portalo naujienų prenumeratą.
Portalo anyksta.lt naujienų prenumeratą galite įsigyti čia.
Jau esate prisiregistravęs? Prisijunkite:
PPO negali įtakoti Kinijos motyvacijos bendradarbiauti su Lietuva. Įtakos tik prekių už kurias atsiskaityta judėjimą. Tai reiškia kad Lietuvos pramonės vystymasis yra pasmerktas dėl apriboto konkurencingumo netekus kinų kaip partnerių ir kaip klijentų. Labai tikėtina kad užsienio investicijos į verslą praeis pro šoną į kaimynines šalis. O ES parlamentas apie šiandieninius Lietuvos – Kinijos santykius atsiliepia neigiamai, žinoma, kalba diplomatiškai ir vis pabrėžia kad Lietuvos elgesys buvo netikėtumas. Trumpai šnekant – ES politikai sako – ką Jūs ” durneliai” pridarėte. ES tiesiogiai nekonfrontuoja su Kinija, ES kreipimasis į PPO yra formlaus įrankio panaudojimas tikslu išvengti ES kabinimosi į atlapus Kinijai. O verslui paramos jokios. Kam Lietuvai reikėjo kištis į Pekino-Taivanio kovą dėl valdžios Kinijoje – atsakymas – Lietuvai nereikėjo, reikėjo tik atskiriems konservatoriams kurie pasinaudojo Lietuva kad atsidarytų durys Vašingtone. Išaiškėjo konservatorių vertybinė politika – naudotis Lietuvos žmonėmis siekiant savo asmeninių tikslų. Reikalai visai nekokie.
turiu nupirkęs kinų gamybos nerūdijantį puodą ir negaliu naudoti.Priežastis tokia:kai tik pastatau tuššia puodą ant viryklės jis,kaisdamas pradeda dvokti nuo daugiai kaip 100 C laipsnių temperatūros.Tvirtumo tvirtas ,bet lydynys nėra normalus kaip kitų gamintojų,nerūdijantis plienas,o su kažkokiomis priemaišomis ,gal ir sveikatai kenksmingomis.Tai verslininkų su Kinija darbas ir kad,dabar jiems prastai tai mums gerai.Mažiau kiniškų šiukslių bus,nes kitokius gaminius tiekti jiems neapsimoka,o nieko kitokio ir nėra
laizykit toliau dedes semo subini ir bukit laimingi kartu su anuku
Dar vienas verksnys… Ar yra Anykščiuose ne Rasyjos-Kinijos, o Vakarų orientacijos „apžvalgininkų“?
tai gal be reikalo Gretutę iš Seimo išprašė ?
Kinijos rinka Lietuvai yra visiškai nesvarbi. Kinijos rinka sudaro tik 1 % procentą Lietuvos eksporto. Tai realiai yra niekas, ir jos praradimas yra mizeris. Tikrai nesigąsdinkite. Autoriui prieš rašant tokius straipsnius, reikėtų labiau pasidomėti. Jeigu visi bijotų Kinijos kaip rašo autorius, tai pasaulyje nebūtų pagamintą 80 procentų mobiliakų, kompiuterių ir automobilių. Visas pasaulis perka iš Taiwano procesorius, didžiausio Kinijos priešo, ir naudoja savo gamybos produktuose, kurie keliauja taip pat ir į Kiniją. Kuo mažiau bendradarbiavimo su komunistais, tuo geriau. Pirkote dešimtmečiais pigų Kinijos šlamštą, dabar už tai gavote iš jų brangų covidą su pandemiją. Paskaičiavus Kiniško viruso kainą, niekas ilgoj perspektyvoje pliuse neatsidūrė, ir dar neaišku, kiek tai pasauliui kainuos.
Tai ko lazerių gamintojai verkia, kad negali produkcijos parduoti net į JAV? Ko investuotojai traukiasi? Kažkaip įdomiai reikšmę suprantat.
Visiškai pritariu. Visi tie verksniai – Kinijos subinlaižiai labai susirūpinę kad Lietuva be Kinijos žlugs. Visiška analogija sovietinėms brazauskininkų sapalionėms kad Lietuva be Sojuzo nèišgyvens
pritariu
Galvojau,kad Anykščių krašte nėra rimtų politikų,pasirodo klydau,parašėte labai teisingai,bet neparašėte,kad šitą nusikaltimą prieš Lietuvą,Lietuvos žmones padarė koncervatoriai,koncervatorius būtina sodinti į kaleimą,juk jie padarė nusikaltimą už kelius milijardus eurų,o nuostolius padengs Lietuvos Liaudis.
Įsileisk į valdžią konservatorius ir jie būtinai tau ant galvos prišiks.
O ką reikia užleisti ant galvos… Konkrečiai…