Vis dažniau pacientams iškyla klausimų, ar medicinos įstaigose teisėtai už kai kuriuos tyrimus pacientų prašoma susimokėti. Taip nutiko ir vienam Anykščių ligoninės pacientui, kuris redakcijai atsiųstame laiške prašė išsiaiškinti, ar iš pensinio amžiaus gyventojų teisėtai prašoma atverti pinigines už jų gydymą. Pacientui už kraujo tyrimą teko susimokėti dėl to, kad jam gydytojo konsultacija ir tyrimai buvo atlikti skirtingose gydymo įstaigose.
„Sunegalavo pensinio amžiaus žmogaus širdis, todėl kreipėmės į Anykščių ligoninės registracijos skyrių dėl prisiregistravimo pas kardiologę L.Prabišienę. Ši gydytoja į Anykščių ligoninę dirbti atvyksta iš Ukmergės. Patekti pas kardiologą Anykščių ligoninėje skubiai sudėtinga, užtrunka daug laiko, todėl susisiekėme su pačia gydytoja L.Prabišiene ir savo transportu nuvykome į Ukmergės polikliniką, kur mus puikiausiai priėmė. Atvykus į Anykščių ligoninę už kraujo tyrimus teko sumokėti 11 Eur ir 51 ct. Norime sužinoti, ar teisingai Anykščių ligoninėje imama rinkliava už kraujo tyrimą. Jeigu tai teisinga, tada pritariame Anykščių ligoninės naikinimui ir tolimesniam rajono pacientų gydymuisi aplinkiniuose miestuose. Vyr. slaugytoja Alma Pilkauskaitė paaiškino, kad kraujo tyrimus reikėjo pasidaryti Ukmergėje, tuomet už juos mokėti nebūtų reikėję. Prašome žiniasklaidos pasidomėti, ar teisingai apiplėšinėjami pensininkai už gydymą nepriklausomoje Lietuvoje. Šis žmogaus vizitas į Ukmergę gydymuisi savo transportu nepaskutinis. Iš anksto dėkojame!” – buvo rašoma redakcijai atsiųstame laiške.
„Anykštai“ susisiekus su Anykščių ligoninės vyr. gydytoju Daliu Vaiginu, šis paaiškino, kodėl pacientui Anykščių ligoninėje už kraujo tyrimą teko susimokėti.
„Pagal galiojančius teisės aktus, turėdamas siuntimą, pacientas gali rinktis gydytoją ir gydymo įstaigą, kuri yra sudariusi sutartį su ligonių kasa. Jei pacientas siunčiamas gydytojo specialisto konsultacijai, ji atliekama nemokamai tose gydymo įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorine ligonių kasa dėl atitinkamo gydytojo specialisto konsultacijų teikimo ir apmokėjimo. Konsultacijos metu pagal gydytojo specialisto kompetenciją atliekami visi būtini tiriamieji ir gydomieji veiksmai, raštu teikiami patarimai pacientą siuntusiam gydytojui. Per konsultaciją gydytojo paskirtų tyrimų išlaidos yra įskaičiuotos į paslaugos kainą ir apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Taigi tyrimai, kuriuos paskiria gydytojas specialistas konsultacijos metu, atliekami nemokamai toje gydymo įstaigoje, kurioje pacientas yra konsultuojamas. Šiuo atveju tyrimus turėjo nemokamai atlikti Ukmergėje, toje gydymo įstaigoje, kurioje gyd. L.Prabišienė konsultavo“, – aiškino Anykščių ligoninės vyr. gydytojas D.Vaiginas.
Pasak D.Vaigino, apie tai, kad už medicinos paslaugas pacientams gali tekti susimokėti, jie yra informuojami.
„Procedūrų kabinete bendrosios praktikos slaugytoja paaiškina pacientams už ką ir dėl kokių priežasčių tenka mokėti. Šiuo atveju pacientė sutiko apmokėti už tyrimus, yra užpildytas ir pasirašytas pacientės prašymas – sutikimas dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros“, – sakė Anykščių ligoninės vyr. gydytojas D.Vaiginas.
Anykščių ligoninės tinklapyje skelbiama, kad kardiologė L.Prabišienė Anykščių ligoninėje dirba keturias dienas per savaitę. Pirmadieniais ji pacientus priima nuo 11 iki 13 val., o likusiomis dienomis – nuo 7 iki 8 val.
Praėjusių metų veiklos ataskaitoje Anykščių ligoninės vyr.gydytojas D.Vaiginas rašo, kad pacientų eilės susidaro tik išimtinais atvejais.
„Analizuojant 2017 m. sukauptus duomenis, specializuotų ambulatorinių, dienos stacionaro paslaugų laukimo eilė neviršijo nustatyto normatyvo (25 kalendorinių dienų). Pacientų laukimo eilė susidaro, nebent kai gydytojas specialistas yra vienas ir/ar jis atostogauja, serga, išvyksta į tobulinimosi kursus“, – teigia D.Vaiginas.