
Ketvirtadienį, lapkričio 22-ąją, Anykščių L. ir S.Didžiulių bibliotekoje pristatyta trečioji kraštietės rašytojos Jurgos Žąsinaitės- Gedminienės knyga – istorinis romanas ,,Memento Grodno. Dingusi Lietuvos Gardino istorija”.
Knygą rašytojai padėjo pristatyti žurnalsitė Gintarė Adomaitytė, literatūros kritikė Neringa Mikalauskienė bei anykštėnas Donaldas Vaičiūnas, skaitęs šio kūrinio ištraukas.
J.Žąsinaitė-Gedminienė yra Vilniaus universiteto dėstytoja, humanitarinių mokslų daktarė. Rašydama daktarinę disertaciją, ji tyrinėjo Gardino praeitį, o drauge rinko faktus savo romanui. J.Žąsinaitė-Gedminienė ,,Memento Grodno. Dingusi Lietuvos Gardino istorija” sakė rašiusi net dešimt metų.
Literatūros kritikės N.Mikalauskienės nuomone, ,,Memento Grodno. Dingusi Lietuvos Gardino istorija” nėra prastesnis romanas už Kristinos Sabaliauskaitės tetralogiją ,,Silv Rerum“, tik jam nėra padaryta gera reklama.
Į knygos pristatymą susirinko apie trisdešimt anykštėnų. Tarp klausytojų buvo leidėjas ir mecenatas Virginijus Strolia, alpinistas Vladas Vitkauskas, rašytojas Rimantas Vanagas. Pastarasis sakė atostogas Turkijoje praleidęs kartus su ,,Memento Grodno. Dingusi Lietuvos Gardino istorija” ir kaip įrodymą pademonstravo nuotrauką iš Turkijos pliažo.
,,Memento Grodno. Dingusi Lietuvos Gardino istorija” anotacijoje rašoma: ,,Vienas svarbiausių Lietuvos istorijos miestų, naujų politinių ir tautinių vėjų išstumtas už dabartinės Lietuvos teritorijos ribų, atveria savo vartus nuostabiam pasakojimui, sudėliotam iš tikrų įvykių ir pasodrintam fantazijos apie Gardino velniu vadintą Antaną Tyzenhauzą, jo bendražygius, priešus, mylėtas, globotas moteris ir slaptoje celėje numarintus gabiausius krašto jaunuolius. Romane susiduria ir pinasi skirtingais šimtmečiais besiplėtoję gyvenimai ir įvykiai – XVIII a. LDK seimų miesto Gardino, jo seniūno Antano Tyzenhauzo, provaikaičio Felikso ir jo epileptiko sūnaus, sovietmečiu atvykusių iš Vilniaus į Gardiną ieškoti protėvio paslėptos brangenybių skrynutės, gyvenimo istorijos.”
Plačiau – ,,Anykštoje“
169669 943394I believe that a simple and unassuming manner of life is greatest for everyone, best both for the body and the mind. 864167