
Balandžio 4 dieną, Anykščių profesionalaus meno Janydžių galerijoje buvo atidaryta keturių menininkių paroda „Laboratorija A002“.
Tai – antroji paroda šioje galerijoje, o jos tema – tušas.
Parodoje savo darbus eksponuoja dizainerė, kostiumų dailininkė Jolanta Rimkutė, grafikės Loreta Uzdraitė ir Lina Svirplelė bei keramikė Ramunė Pranckevičiūtė.
Šios menininkės, įsikūrusios Anykščiuose, darbus kūrė naudodamos vieną bendrą priemonę – tušą.
Pristatydamos savo kūrinius, jos dalijosi, kaip sekėsi tušą suvaldyti, jį naudojant ant skirtingos medžiagos: popieriaus, tekstilės, keramikos.
Janydžių galerijos sumanytoja, viena jos įkūrėjų J. Rimkutė, parodoje eksponuojanti staltieses, pasakojo, kad visos keturios menininkės, prieš imdamos kurti parodą, kalbėjosi apie tai, kas kuriai yra tušas.
„Kodėl būtent tušas? Yra kelios bazinės priemonės, kurias mes visi perėjome dailės mokykloje, akademijoje – viena tokių ir yra tušas. Pamirštama grįžti prie tų bazinių, paprastų priemonių“, – sakė J. Rimkutė.
Žinoma mados dizainerė papasakojo, kaip, naudodama tušą, kūrė staltiesių raštą.
„Tai yra 15 centimetrų piešinys popieriuje, kuris išdidėja. Man buvo sunkiausia atsirinkti variantą, kuris nuguls ant staltiesės – tų mažyčių piešinių buvo apie šimtas. Piešinys yra skaitmeniniu būdu perkeltas ant medžiagos, išdidintas. Įdomu matyti, kaip tie liejimai, persiliejimai medžiagoje dar labiau išryškėja. Labai įdomus tas mastelio šokinėjimas. Mačiau ratą, mačiau stalą, staltiesę ir tuomet galvojau, kaip aš ant stalo noriu ją matyti“, – kaip gimė jos darbai, susirinkusiesiems pasakojo J. Rimkutė.
„Labai įdomu stebėti formą, tekstūras. Šį kartą mano darbų motyvas buvo tulpės, augalai, – savo darbus, kuriuos tušu liejo popieriuje, pristatė knygų dailininkė, grafikė L. Uzdraitė. – Gamta padiktuoja daug idėjų. Tušo varvėjimas, užtiškimas nuo teptuko – prilietus vandenį, jis netikėtai išsilieja. Bet jau galvoji, ką nori iš jo išgauti, valdai. Toks buvo mano tikslas – iš netikėtumo surasti formą, kad tas daiktas būtų atpažįstamas. Taip pasirinkau tulpes.“
Keramikė R. Pranckevičiūtė kalbėjo, kad molyje tušu daug variantų nepadarysi.
„Svarbiausia buvo, kaip suvaldyti formas, kai formą turi vieną, o variantų ant popieriaus – labai daug. Ir žinai, kad tiek daug variantų molyje nepadarysi. Reikia mokytis įkvėpimo ir iškvėpimo. Teptuko linija, netikėtumas – kai pradedi, pamatai, kad viskas molyje gula kitaip, nei tau galvoje yra sugulę. Kitas momentas – kai mūsų visų darbai šiandien pagaliau sugulė į šitą erdvę, matome, kaip namų erdvėje labai gražiai savo darbais „susikalbame“, – kaip jai sekėsi suvaldyti tušą, pasakojo dailės pedagogė R. Pranckevičiūtė, visuomenei labiau žinoma kaip Ramunė Pra.












Keramikė, juvelyrė L. Svirplelė sakė, kad savo darbus popieriuje darė mozaikos principu, o vėliau lazeriu visa tai pjaustė į smulkias daleles.
„Tušas ir aliejai išsilieja laisvai – aš labai daug liejau ir tuomet tiesiog daug kartų tą patį motyvą pjausčiau ir dėliojau kaip mozaikas. Tas motyvas yra ir mano paveiksluose. Aš esu baigusi juvelyriką, todėl mano darbuose matyti „metalisto“. Man gražu ne kiek ta dermė, kiek skirtingos tušo galimybės. Nors viskas juodai balta, bet tai – neišsenkama tema. Man tušas – kaligrafija, sulaikyti jį ne į išsiliejimą, o struktūrą“, – pasakojo L. Svirplelė.
Į parodos atidarymą susirinko profesionalaus meno mėgėjų, kurie buvo pakviesti ne tik apžiūrėti eksponatus, pabendrauti, bet ir pasivaišinti prie tušo pagal tamsią spalvą derančiais, užkandžiais.
Paroda „Laboratorija A002“ veiks iki gegužės 5-osios.
Balandžio mėnesį Janydžių galerija dirba penktadieniais ir šeštadieniais nuo 12 iki 18 valandos, o kiekvieną šeštadienį 14 valandą čia vyksta edukacijos, kurias veda vis kita menininkė.

Paskelbkite kada darbo valandos. Ar prieš einant būtina registruotis iš anksto.
Sveikiname! Aukštas menas
Nemalonu Vanagą matyti tokioje geroje kompanijoje.
Kormoranas
blogiau už karmoraną.
Nežiurekite .
Bado akis
Dar neišbadė,tikėkimės
Buciau ejes,bet ,kai suva idomesnis uz galerijos eksponatus,atsiprasau,darykit prieglauda.
Daryk,kas draudžia.
number of surviving European
Žynom buvom Anykščiuos Janydžiu galerijos.
ir grafomanas garbės pilietis sukiojasi… 🙂
Ką tu sukūrei ,kokias knygas išleidai