
Rytis KULBOKAS
Vilniaus politikos analizės institutas paskelbė „Savivaldybių Gerovės Indeksą 2021“. 2020 metais šiame indekse tarp 60 Lietuvos savivaldybių užėmusi 51 vietą, 2021-aisiais Anykščių rajono savivaldybė nusirito į 55-ąją vietą. Tai blogiausia vieta Anykščių savivaldybei per pastaruosius penkerius metus.
Anykščių savivaldybė buvo pripažinta pačia nesaugiausia fizinio saugumo srityje, per metus stipriai krito socialinio saugumo ir ekonomikos gyvybingumo srityse, ir tik mokytojams su mokiniais reikia dėkoti, kad jie patempė savivaldybės indeksą iš paties pačiausio dugno.
Utenos regiono savivaldybių vieta ,,Savivaldybių Gerovės indekse“
Utenos savivaldybė – 21
Visagino savivaldybė – 26
Zarasų savivaldybė – 41
Molėtų savivaldybė – 42
Anykščių savivaldybė – 55
Ignalinos savivaldybė – 60
Kaimyninių Anykščiams savivaldybių vieta „Savivaldybių Gerovės indekse“
Panevėžio savivaldybė – 13
Utenos savivaldybė – 21
Ukmergės savivaldybė – 35
Kupiškio savivaldybė – 39
Rokiškio savivaldybė – 49
2021 metų „Savivaldybių Gerovės Indeksas, kuriame pateikimas palyginimas su 2020 metais. Anykščiai per metus smuko per 4 vietas.
„Savivaldybių Gerovės Indeksą“ sudaro 5 komponentai: socialinis, fizinis saugumas, ekonomikos gyvybingumas, švietimo kokybė bei demografija.
Anykščių rajono savivaldybė pasidžiaugti gali tik švietimo kokybės srityje, kuri bendrai šalyje buvo įvertinta 18- ta vieta, o tarp kaimiškų rajonų, kurie klasifikacijoje sudaro daugiau nei pusę visų savivaldybių, pasirodymą galima pavadinti net solidžiu – Anykščių švietimas 8-tas. Tačiau, Anykščių rajonas zonoje nėra geriausias – Kupiškis tarp kaimiškų rajonų 3-ias.
Švietimo kokybėje pernai Anykščių rajonas, lyginant su 2020 metais, kai buvo įvertintas 27- ta vieta, progresavo, tačiau tai greičiau reikia vadinti grįžimu į realią vietą, nes 2019 metais rajonas buvo 17-tas, o 2016 metais net 16- tas.
Vertinant švietimo rodiklį, indekso sudarytojai atsižvelgė į abiturientų brandos egzaminų pasiekimus, 4-6 metų vaikų ugdymo aprėptį, nelankančių mokyklos privalomo mokytis amžiaus vaikų dalį.
Sveikos demografijos srityje, kurioje vertinami demografiniai rodikliai, kaip aiškina indekso sudarytojai, skaičiuojama, kiek vyresnių nei 65 metų amžiaus gyventojų tenka 100-tui vaikų, taip pat vertinami migracijos skaičiai. Šioje srityje Anykščių rajono savivaldybė užėmė 57- tą vietą iš 60- ties savivaldybių. Bet tai geriau nei buvo 2020 metais, kai savivaldybė buvo 59- ta ir paradoksas, bet ketvirta vieta nuo galo yra geriausias Anykščių savivaldybės pasiekimas nuo 2016- ųju metų, kai visus tuos metus iki pernai savivaldybė buvo arba blogiausia, arba antra pagal blogumą Lietuvoje.
Tačiau su šiais rodikliais visos geros žinios Anykščių rajonui baigiasi.
Socialinio saugumo srityje Anykščių rajono savivaldybė per metus krito net per keturiolika vietų – iš 28- tos į 42-ąją. Tai vienas didžiausių kritimų šalyje. Maža to – tai yra blogiausia rajono vieta nuo 2016- ųjų metų, kai ji buvo 22 – oje vietoje. Beje, 2017 metais Anykščių rajonas socialinio saugumo srityje buvo net 16- tas.
Vertinant socialinį saugumą indekso sudarytojų buvo atsižvelgta į socialinės paramos gavėjų skaičių, nemokamą maitinimą gaunančių vaikų skaičių, ilgalaikių bedarbių skaičių, moterų/vyrų užimtumo santykį, skurdo rizikos lygį.
Nors indeksas liudija, kad socialinio saugumo srityje Anykščių rajono nebegalima vadinti socialiai saugiu, bet dar vienas – fizinio saugumo rodiklis, lyginant su kitais rajonais, leidžia rajoną vadinti tiesiai – fiziškai pavojingiausiu.
Fizinio saugumo srityje Anykščių rajono savivaldybė ir taip jau iš itin blogos 52- os vietos nukrito į pačią paskutinę 60- tą vietą tarp savivaldybių ir vertinimo lentelėje buvo vienintelė pateikta tamsiausia iš sudarytojų naudota spalvų.
Fizinio saugumo komponentą sudaro šie statistikos rodikliai: saugumas keliuose, nusikalstamumas, medicinos...
Šis turinys yra matomas tik registruotiems anyksta.lt vartotojams, įsigijus portalo naujienų prenumeratą.
Portalo anyksta.lt naujienų prenumeratą galite įsigyti čia.
Jau esate prisiregistravęs? Prisijunkite:
Šis straipsniukas jau buvo. Kodėl keliamas vėl?