Orai

Ar esate gėręs raminamuosius vaistus?

Dienos anekdotas

Sėdi senelis ir kalbasi su žmogumi:
- Na tas jaunimas dabar ir rengiasi. Nesuprasi, kas šis vaikas, ar mergaitė, ar berniukas?
O tas žmogus ir atsako:
- Tai mano duktė!
- Aaa, nežinojau, kad jūs jos tėvas.
- Ne, aš jos motina.

Komentaras

Jeigu:„medicinoj ruošiamos pertvarkos, tai gal ramybėj bus paliktos mokyklos ir kultūros namai. Ar viskam jau ateis paskutinioji ir lemiamoji valanda? Gal Lietuvoj po migrantų krizės ir koronos pandemijos nebėra kuo daugiau užsiimti, tik viską reorganizuoti žmonių nelabui."

Komentuoti
Profesorius Romualdas Inčirauskas sako, jog Anykščių Šv.Mato bažnyčios durų projektas jam nuo pat pradžių atrodė sunkiai įgyvendinimas.

Vilniaus dailės akademijos Telšių taikomosios dailės skyriaus profesorius, metalo skulptorius Romualdas Inčirauskas sudegino Anykščių Šv.Mato bažnyčios durų maketą.
Iš pirmo žvilgsnio veiksmas atrodo drastiškas, tačiau profesorius, kalbėdamas su „Anykšta“, pirmiausia atkreipė dėmesį, kad durų maketo deginimas nėra pykčio akcija, o pats projektas jam nuo pat pradžios atrodęs sunkiai įgyvendinamas.

 

Plungės rajone, Norvaišių kaime, R.Inčirausko kolega, skulptorius Juozas Laivys yra įsteigęs unikalias meno kūrinių kapines. Jose žymūs dailininkai, poetai ir aktoriai laidoja savo neįgyvendintas idėjas. Pasak R.Inčirausko, jo durų maketo pelenai susemti, supilti į urną ir amžinojo atilsio atguls meno kūrinių kolumbariume. Iki tol kūriniai (ar idėjos) Norvaišių kaime buvo užkasami, o R.Inčirausko durų urna taps pirmuoju kolumbariumo eksponatu.
Anykščių bažnyčios durų projektas pradėtas vystyti prieš dešimtmetį. Jo sąmata buvo apie 180 tūkst. eurų. „Sukurti Anykščių Šv.Mato bažnyčios duris pasiūlė Pasaulio anykštėnų bendrija. Ir aš, ir jie - visi buvome naivūs. Vien darydamas sąmatą gražiai aštuonis mėnesius prasitampiau. Paskui pasimatė, kad užmojis yra per didelis. Kita vertus, Anykščių bažnyčiai reikia ne tik durų. Jei būtume projektą įgyvendinę, būtų panelė auksine suknele, bet basomis kojomis“, - „Anykštai“ kalbėjo prof. R.Inčirauskas. Beje, Anykščių bažnyčios durų idėją, tam tikrą scenarijų, R.Inčirauskui pasiūlė kitas kraštietis - profesorius a.a. Antanas Tyla.  
Prof. R.Inčirauskas dėstė, kad šių dienų kainomis jo sukurtų bažnyčios durų durų projekto įgyvendinimas jau kainuotų gerokai daugiau nei prieš dešimtmetį įvardyta 180 tūkst. eurų suma. „Man jau septyniasdešimt metų. Durų gamyba užtruktų penkerius metus“, - apie tai, jog ne tik pinigai lemia, kad bažnyčios durų projektą tenka marinti, kalbėjo R.Inčirauskas.
Jis sukūrė ir pagamino Telšių bažnyčios duris. Šios durys, pasak profesoriaus, triskart mažesnės ir gerokai pigesnės nei Anykščių bažnyčios. Tačiau kai buvo paskelbta Telšių bažnyčios durų sąmata, šiame Žemaitijos mieste kilo tikinčiųjų pasipiktinimas. „Nė vienam tikinčiajam tos durys nekainavo nė cento. Visą sumą sumokėjo vienas žmogus - aš jo nepažįstu ir net pavardės nežinau“, - apie Telšių bažnyčios duris sakė prof. R.Inčirauskas. Anykščiuose tokio mecenato neatsirado, o paskelbus rinkliavą buvo suaukota tik apie 1 proc. reikiamos sumos...
„Kai degė bažnyčios durų maketas, man šmėstelėjo Anykščių bažnyčios gaisro vaizdinys. Vaikystėje mačiau, kaip degė bažnyčios bokštas“, - prasitarė R.Inčirauskas.
Iš Anykščių kilusio profesoriaus šeima šią vasarą kolektyviniuose soduose, šalia Anykščių, nusipirko sodo namelį. Pasak R.Inčirausko, ir žmona, ir vaikai norėjo Anykščiuose turėti vietą, kur galėtų pabūti.
R.Inčirauskas, nederinęs su savivaldybe, Anykščius papuošė keliais linksmais kūriniais iš metalo (pvz., prie SPA Vilnius Anykščiai, nusileidus laiptais į Šventosios paplūdimį, apžvalgos aikštelėje, ant turėklo pritvirtinta bronzinė lentelė su užrašu:
Prisimenu aš viską
O ypač tai
Ko niekad nemačiau
1950 08 23.). Taip pat jo kūriniais pažymėtos Anykščių žydų atminimo vietos. Prof. K.Inčirauskas „Anykštai“ sakė, jog Anykščiams norėtų padovanoti ir didesnių darbų. Profesorius žada sukurti skulptūrą žvejui Antanui - įgyvendinti sumanymą, kurį pasiūlė anykštėnai. Priminsime, jog skulptūros idėja - paminklas žvejui Antanui, paprastam eiliniam anykštėnui, prie Šventosios upės, kur jis praleido daugybę valandų su meškere rankoje.
Taip pat prof.R.Inčirauskas norėtų Anykščiusoe įamžinti savo vaikystės fotografą Izidorių Girčį. „Visi šaipėsi, kad jis fotografuoja tuščiu aparatu, bet beveik visuose namuose yra I.Girčio darytų nuotraukų“, - kalbėjo R.Inčirauskas.  

Vidmantas ŠMIGELSKAS
vidmantas.s@anyksta.lt

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • Leonas Al.

  Nuoroda

  Visiškai pritariu Romualdo Inčirausko sprendimui ir veiksmui. Suprantu, skaudėjo žmogui širdį, bet... pasielgė kaip chirurgas: amputavo ir nebėra! Ir aš jo vietoje taip pasielgčiau. Vienu kirčiu. Nereikia? Nereikalongas? Tai ir eikit jūs visi velniop!
  P.S, Pilies maketas laukia eilėje...

  Prieš 8 mėnesių
 • Leonas Al. p.s.

  atsakymas į: Leonas Al. Nuoroda

  ... nereikalingas...

  Prieš 8 mėnesių
 • Vienas procentas

  Nuoroda

  Tai kur dingo 18 000 eu ?

  Prieš 8 mėnesių
 • Jūza fon Krakatūza

  atsakymas į: Vienas procentas Nuoroda

  Tik tiek tebuvo surinkta? Gėda džiunglėms! Anykščiai per savaitę daugiau prageria !!! O kur gi visokie rorariai, kur Vaigino vadovaujami biznieriai ir po pasaulį išsibarstę turtingi iki pamėlynavimo anykštėnai...?

  Prieš 8 mėnesių
 • Taigi aha !

  atsakymas į: Jūza fon Krakatūza Nuoroda

  Matyt tikėjosi, kad jų marmuzės bus įamžintos ant tų durų. O kai paaiškėjo, kad ne - tai kam beaukoti? manot, kad ne taip?

  Prieš 8 mėnesių
 • Kėkštas

  atsakymas į: Vienas procentas Nuoroda

  Gal plėšrūnas paikštis nusinešė kaip žioplus viščiukus? Gal pinigus rinkusieji politikai kurti panaudojo...

  Prieš 8 mėnesių
 • Gaila

  Nuoroda

  Suvedžiojo anykštėnai su nerealiom idėjom profesorių ir turim rezultatą. O šiaip - teisingai padarė, meno kūrinio maketas (jau pats savaime kūrinys) atgulė į meno kūrinių kapines.

  Prieš 8 mėnesių
 • Juozas

  Nuoroda

  Mano nuomone prifesorius pasikarščiavo ir ugnyje sunaikino ne tik savo autorinį darbą, bet ir Pasaulio anykštėnų bendrijos idėją. Gaila, kad žmogų užvaldė bolševikinė pasaulėžiūra į kultūros kūrinius. Pokaryje bolševikai degino ne tik klasikų knygas, bet ir šventųjų paveikslus. Tikri anykštėnai neturėtų dėl savo ambicijų taip naikinti kitų įdėto triūso ir minčių išraiškos, nors tai ir jų rankų darbo rezultatas.
  P.s. negaliu tvirtinti, bet manau, kad maketo ekspozicijai būtų tikrai rasta vieta Anykščiuose, kuriuose yra ne vienas muziejus, kaupiantis įvairius meno kūrinių eksponatus.

  Prieš 8 mėnesių
 • LADY GAGA

  atsakymas į: Juozas Nuoroda

  Nu jau visiškai tamsta nusičiulbėjote... Būčiau Gustas - pasakyčiau ir diegnozę.

  Prieš 8 mėnesių
 • Qq

  atsakymas į: Juozas Nuoroda

  Gal tikrai taip nereikejo deginti, būtų maketas, bet skaudulys buvo didelis matomai.. O koks grozis būtų. Reikejo gal būt tik laiko...

  Prieš 8 mėnesių
Įkelti daugiau