Naujienų apie vietinį susisiekimą sklaida – svarbi tema daugumai rajono gyventojų, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems dažnai tenka naudotis viešuoju transportu.
„Anykšta“ domėjosi, kaip žinios apie vietinio transporto tvarkaraščių pakeitimus pasiekia Anykščių rajono gyventojus?
Ar džiugios naujienos pasiekia visus?
Rūgpjūčio 26 dieną Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis savo socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo žinia, kad daugėja reisų Anykščių rajone: „Susitikimų su gyventojais metu buvo išsakyti prašymai dėl papildomų autobusų maršrutų. Džiaugiuosi, kad galėjome atsižvelgti į žmonių poreikius ir jau rugsėjo 1 dieną startuoja reisai sekmadieniais Viešintos per Andrioniškį, taip pat pradeda kursuoti miesto autobusas du kartus dienos bėgyje.“
Ši informacija apie naują autobusų maršrutą nebuvo paskelbta nei laikraštyje „Anykšta“, nei naujienų portale anyksta.lt, nors šiuos leidinius viešinti gyventojams aktualią informaciją Anykščių rajono savivaldybės administracija pasirinko atlikusi viešąjį pirkimą.
Kyla klausimas, kiek transporto keleivių žinia apie naują maršrutą į Viešintas iš tiesų pasiekė?
2021 metų „Registrų centro“ duomenimis, Anykščių rajone gyvena 7 tūkstančiai pensinio amžiaus žmonių, o pagal 2022 metų Lietuvos oficialiosios statistikos portalo duomenis, internetu kasdien naudojasi tik 44,5 procentai pensinio amžiaus žmonių. Naujesnių statistikos duomenų neradau, tačiau greičiausiai per tokį trumpą laiką pastebimų pokyčių bus neįvykę.
Apie tai, kaip rajono gyventojai sužino apie pasikeitusius ir naujus autobusų maršrutus, bandžiau kalbėti su Anykščių rajono savivaldybės vicemeru Dainiumi Žiogeliu bei Anykščiu rajono savivaldybės administracijos Bendrojo ir ūkio skyriaus vedėju Rimantu Blazarėnu, jie nukreipė pas Anykščių rajono savivaldybės komunikacijos specialistę Silviją Sakevičiūtę, kuri taip pat nesutiko apie viešąjį transportą kalbėtis telefonu ir paprašė klausimus atsiųsti raštu.
Informacijos siūlo ieškoti tiesiogiai
Anot savivaldybės komunikacijos specialistės S. Sakevičiūtės, kuri atsakymą pateikė raštu, Anykščių rajono savivaldybė nuolat užtikrina informacijos apie vietinio reguliaraus susisiekimo maršrutų pokyčius sklaidą.
„Mes siekiame, kad kiekvienas gyventojas, nepriklausomai nuo amžiaus, gautų naujausią informaciją. Mūsų savivaldybės internetiniame puslapyje, socialinių tinklų profiliuose, taip pat vietinėje žiniasklaidoje skelbiama visa informacija apie susisiekimo grafikus ir jų pasikeitimus. Be to, gyventojai gali skambinti į seniūnijas ar „Vieno langelio“ specialistams ir gauti reikiamą informaciją tiesiogiai“, – teigė ji.
Pasak komunikacijos specialistės, vietinio reguliaraus susisiekimo paslaugų tiekėjas pagal sutartyje numatytas sąlygas privalo užtikrinti, kad visose autobusų stotelėse būtų skelbiami ir nuolat atnaujinami tvarkaraščiai.
Taigi, net jei žmogus neturi prieigos prie interneto, jis nuėjęs iki artimiausios stotelės, gali sužinoti reikalingą informaciją.
Net ir pagyvenę asmenys moka naudotis internetu
S. Sakevičiūtė pastebi, kad daugelis vyresnio amžiaus žmonių vis labiau naudojasi išmaniaisiais įrenginiais.
„Šiame, nuolatos tobulėjančiame informacinių technologijų amžiuje net ir pagyvenę asmenys moka naudotis išmaniaisiais įrenginiais, rasti reikiamą informaciją internete“, – rašė ji.
„Anykšta“ paklausė savivaldybės komunikacijos specialistės, kuo ji remiasi darydama prielaidą, kad visi pagyvenę žmonės moka naudotis išmaniaisiais įrenginiais. S. Sakavičiūtė atsakė, kad tai „Vyraujančios tendencijos, grįžtamasis ryšys socialiniuose tinkluose, komunikavimas leidžia daryti prielaidą, kad ir senyvo amžiaus gyventojų tarpe išmaniosios technologijos yra naudojamos ir paklausios.“
Pasak jos, apklausų Anykščių rajono savivaldybė minėta tema neatliko. Komunikacijos specialistė teigė, kad Anykščių rajono savivaldybė ir neplanuoja atlikti papildomų gyventojų apklausų, siekdama įvertinti, ar šiuo metu naudojami informacijos sklaidos būdai apie autobusų maršrutus yra efektyvūs ir pasiekia vyresnio amžiaus žmones.
Gyventojai savivaldybės puslapyje maršrutų neieško
„Anykšta“ pasidomėjo – šiuo metu informaciją apie naująjį maršrutą Anykščiai-Viešintos (per Andrioniškį) internete galima rasti Anykščių rajono savivaldybės puslapyje bei anksčiau minėtame mero socialinio tinklo „Facebook“ įraše. Nei žinomoje svetainėje transportocentras.lt, nei susisiekimo maršrutų svetainėjė moovitapp.com, nei svetainėje busmaps.com, nei svetainėje autobusutvarkaraštis.lt žinių apie maršrutą į Viešintas per Andrioniškį, važiuojantį sekmadieniais, nėra.
Anykštėnų teiravomės, kokiame puslapyje jie ieško informacijos apie vietinį susisiekimą rajone.
„Ieškoti informacijos savivaldybės puslapiuose man niekada nešovė į galvą. Manau, čia būtų daugiau papildomų žingsnių. Yra būtent tam skirti puslapiai, kurie rodo maršrutus ir jų laikus“, – teigė anykštėnė, studentė Viktorija Stukaitė.
„Naudotis vietiniu transportu būtent Anykščiuose man niekada neteko, nes nors ir esu Traupio bendruomenės pirmininkė, gyvenu Panevėžyje. Kai važinėju Panevėžio viešuoju transportu, informacijos apie maršrutų grafikus savivaldybės puslapyje taip pat niekada neieškau, renkuosi kitus puslapius intenete“, – pasakojo Neringa Aukštuolienė, Anykščių rajono Traupio bendruomenės atstovė.
O Viešintų bendruomenės vadovas Vitas Mykolas Zaikaukas teigė, kad Anykščių rajono savivaldybės internetiniame puslapyje informacijos neieško, nes vietinio susisiekimo autobusu jam neteko važiuoti jau 50 metų.
Savivaldybių sprendimai skirtingi
„Anykšta“ taip pat domėjosi, ar kitos savivaldybės skelbia vietinio susisiekimo maršrutus savivaldybės puslapiuose, ar išvis juos ten skelbia.
Vilniaus rajono savivaldybė vietinio susisiekimo maršrutų grafikus skelbia ,,Excel“ lentelėse. Jas iš pirmo žvilgsnio suprasti yra gana sunku, tačiau informaciją nesunkiai galima rasti ir kituose šaltiniuose, tokiuose kaip programėlė ,,Trafi“ bei Vilniaus rajono autobusų parko internetinis puslapis.
Kauno rajono savivaldybė informaciją šiuo klausimu skelbia pdf failuose, tačiau kartu siūlo naudotis interneto svetaine wwww.maršrutai.lt, kuri paprasčiausiai neatsidaro. Panevėžio rajono savivaldybė vietinio susisiekimo grafikų savo puslapyje neskelbia, jie skelbiami UAB „Panevėžio autobusų parkas“ svetainėje.
PALYGINKIT UKMERGES autobusu stoti ir ANYKSCIU ir netik stoti ligonine ,policija,autobusu parka,pramone
PALYGINKIT UKMERGES autobusu stoti ir ANYKSCIU
ryte stotis uzdaryta ,jos tualetas neveikia ,kas cia per rajono valdininkija ,pastatas kaip po karo pasibaisetina
ar bus Anykščiuose troleibusas?
kinkomas arkliais, tempemas už „ūsų”-bus tau trolis-busas. Dabar jau yra traukinukas, mėlynas su ratukais,
Labai trūksta maršrūtų į Vilnių..
Į visur trūksta maršrutų. Padėkokim konservatorių ir liberalų susisiekimo reformai,kurios dėka tarpmiestiniai autobusai buvo įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą kaip nykstanti rūšis. Dar pora reformų ir tą patį Vilnių bus galima pasiekti nebent tik arkliu kinkytu vežimu.
rajonas -tai meras, o meras tai JIS. Visa komanda mero patarėjų dirba, kad JO asmuo būtų visur matomas, girdimas ir tik jo dėka kas nors rajone įvyksta. Taigi, neieškokite adatos toje šieno kupetoje…
Radau grafikus ligoninėje, autobusų stotelėje prie ligoninės,centro stotelėje, visi skirtingi….stovėk val.gal kuris tiks.
Parašyta aiškiai.Ir jei dar turi kalbos dovaną,tai gerai visai.
Atsirašinejimas,o ne pateikimas fakto kada reikia,tai tikrai apgailėtina.
Straipsnis primena sovietinį anekdotą, kai ligoninės pacientams jos vadovybė praneša, kad leis šokinėti į baseiną. O jei bus ypatingai geri- tai dar ir vsndems prileis. Kadangi Anyksciuo ši epocha su trenksmu grįžo, tai ir to meto tautosaka tinka.
Tu pats anekdotas.Nepraneše,faktas
Didžiausia problema,kad gyvenant technologiju,kompiuterių ir dirbtinio intelekto amžiuje nėra niekur bendros autobusų maršrutų duomenų bazės. Yra pavyzdziui autobusubilietai lt ten skelbiami tarpmiestiniai maršrutai – bet neskelbiami tarpmiestiniai maršrutai,kuriuos organizuoja savivaldybės – kas dabar ypač aktualu,kai nebeliko autobusų ir pastoviai tenka važinėti su persėdimais. Bandyti ieškoti atskirai kiekvienos savivaldybės rajoninių autobusų maršrutus yra nemažas hemorojus,nes dažnu atveju net google nepadeda. Kai nėra bendros duomenų bazės ir kiekviena savivaldybė informaciją teikia kaip tik į galvą šauna ir kur šauna.
Nesutiko žodžiu,sunku gal…gal derinti reikia,gal nemoka, dabartinė karta .O gal bijo.Pilna savivaldybė žmonių,o iš karto informacijos gauti lygtai darosi problema.Taigi,žmoneleliai viens nuo kito sužino,mokosi kažkokios srities,nes gauti bet kokios info iš karto tikrai negausi.